Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nebezpečí minerální vata

Dobrý den,před rokem a půl jsme se nastěhovali do novostavby rodinného domu. Dodnes nemáme krb a firmu, co nám dům stavěla nenapadlo nic lepšího, než otvor na komín, kteý má vyustění v obýváku vycpat minerální vatou. Přesnou značku bohužel nevím. Bohužel jsem netušila, co máme doma za hnus a nenapadlo mě nic lepšího, než v prostoru pro komín, tedy pod vycpaným otvorem udělat dětem provizorně koutek na hraní... Když jsem zistila, čím je to vycpané, hned jsem to přetáhla smršťovací folií a utěsnila izolepou, ale bohužel si tam dvouletá dcera rok hrála a druhá dcera tam měla první 3 měsíce postýlku... Chtěla bych se zeptat, zda se podle vás z vaty uvolňovaly vlákna, když na to nikdo nešahal a zda je utěsnutí několika vrstvami folie dostatečná ochrana. Děkuji za odpověď, jsem ze situace zoufalá...

??? kde je problem? Vata "kouse", kdyz se na ni saha, vdechovani jejich vlaken taky neni buhvijak zdravy, ale pokud vim, soucasny vaty uvolnujou prevazne ty "spravny" tloustky a dylky, kterejch se plice umi zbavit - plice jsou totiz staveny na zbavovani se prachu co se do nich dostane, lidi zijou i na poustich a stepich. Neni to azbest. No a hlavne, vata tohle uvonuje pouze pri manipulaci, zejmena pri rezani. Kdyz se nehejbe a vlakna se neporusujou, tak se z ni nic neuvolnuje. Takze pokud se v tom nekdo pravidelne nestoural, tak se ani jednej holcine vubec nic nestalo. Utesneni folii je podle me hlavne zbytecny, ale pokud z toho mate dobrej pocit, proc ne.

Putus, uklidněte se, nic se neděje, nic nehrozí dětem, ani Vám.
Vyrábějí se i vaty biologicky rozložitelné.
Dejte fotku otvoru, pak se můžene bavit čím to zadělat. Třeba přilepit sádrokarton s dětským motivem, zrcadlem či podobně udělat z nevýhody okrasu.

Našla jsem, že je to snad i karcinogenní... Takže je to vhododě? Vzhledem k tomu, že je to v komíně, kde proudí vzduch... Uplně hermeticky ucnané to není, protože teď když je to obalené tou folií, tak si všímám, že to třeba pracuje, když venku hodně fučí vítr. Pokud to není potřeba schovávat sadrokartonem ze zdravotních důvodů, tak z estetických mě to zas tak netrápí a krb by měl být snad na jaře. Jo a měl by tam být Isover...