Zvyraznenie kresby dreva
Zdravim,
Mam preglejku z borovice a mam aj jednu z buku. Chcem z toho spravit krabicu k pristroju. Paci sa mi ak ma drevo vyraznu kresbu. Cize bolit budem asi borovicu. Otazka ale je, ako tu kresbu co najviac zvyraznit. Cim to nalakovat do interieru, aby to bolo co najkrajsie. Najprv asi namorit niecim, ci ?
Diki
Pokud kresbu, tak olej, ale jsou trošku dražší. Impregnace netřeba.
Aha, no neviem, olej velmi nechcem.
Ak by som chcel dosiahnut co najvyssi lesk, cim to natriet ? ktorym lakom ? Nitrocelulozovym ? Alebo nieco na parkety ?
Použil bych silnovrstvou lazuru, vzhledem k interiérovému nasazení by mohl vyhovět třeba Balakryl Telux.
Podle knihy " E. Medková Starožitný nábytek údržba a opravy" a podle vlastních zkušeností kresbu dřeva borovice nejlépe zvýrazní napuštění dřeva klasickou lněnou fermeží. Jako vrchní nátěr pak pužít syntetický, nebo olejový lak, matný nebo lesklý. Vodou ředitelné barvy kresbu dřeva zvýrazní podstatně méně.
Aha, takze horucou fermezou napustit a potom nejaky vosk ? Alebo aj nitrolak ? Ked uz fermez tak asi skor s voskom. Aky sa na to hodi ?
A protože fermež je upravený lněný olej, neutečeš tomu. Na kresbu je olej skutečně nej.
Dobre, som za fermez :) Ale co na nu ? Ak chcem vyssi lesk. Hocjaky vosk ? A co ak by som chcel trocha stmavit drevo ?
Vrchní nátěr na borovici napuštěnou fermeží lze provést syntetickým lesklým lakem / např. S 1002/ nebo jiným, je jich řada od různých výrobců. Dřevo bych neztmavoval, borovice časem ztmavne dost sama působením světla.
Dobre, to som chbcel vediet, ze ci moze ist na fermez lak, ze ci to nebude zliezat.
V žádném případě to nebude slézat, pokud bude na fermežový základ /napuštění/ použit syntetický či olejový lak. Na fermeži by však nedržel následný nátěr vodou ředitelnými barvami a laky. Napouštění fermeží a následný olejový lak se v minulosti výhradně používalo. Ostatně nic jiného tehdy nebylo. Tento lakovací proces dával velmi trvanlivé nátěry - viz různé historické stavby, starožitné předměty a pod. Jen je důležité, aby napouštěcí fermež nevytvořila vrstvu, pak by na lesklém laku mohla vzniknout vzhledová vada. Proto se fermež, která se po nátěru /napouštění/ do cca 0,5 hodiny nevsákne je třeba vytřít dosucha a po zaschnutí jemně přebrousit. Další výhoda fermeže proti moderním napouštědlům na vodní bázi je, že se na natíraném dřevě nezvednou vlákna dřeva a "nepropadnou" se léta dřeva, dřevo zůstane rovné a hladké, podle stavu vybroušení před napouštěním.Pozor také na hadr, kterým budete fermež vytírat, je-li nevhodně uložen, může se zapařit až do samovznícení. Nechte jej zaschnout v rozloženém stavu, nemačkat jej do stísněného a zavřeného prostoru.
Dobre, takze som sa rozhodol, ze pouzijem kombinaciu fermez + synt. lak.
Posledna otazka, v obchode som ansiel fermez, ale aj lanovy olej na napustanie. Ktore zvolit ? Skor asi ten lanovy , ohriat, napustit a zotriet, nie ? Alebo to iste s fermezou ? Fermez by mala skor vyschnut, ale zas olej je redsi a lepsie zatecie a ked sa zotre, tak vlastne nic schnut nejak nemusi.
Poud chcete aby výsledný povrch dřeva byl tvrdý a leský je vaše volba správná. Fermež je vlatně lněný olej, doplněný synt. složkou, ve výsledku se lépe , snáze a houběji vsakuje.
Lněný olej na napouštění je vlastně samotný, přírodní lněný olej. Lze jím napoustět i dřevo přicházející do styku s potravinami, s dětmi a pod. Nanáší se jako napouštědlo a finální povrchová úprava dřeva. Již se nepřetírá lakem. Výsledný povrch je oproti laku měkčí, jakoby sametový, jen mírně leslý . Kresbu dřeva zvýrazní stejně jako fermež.
vosk osmo