Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sádrokartonový strop - vymalování - hašené vápno?

Dobrý den, sádrokartonář mne zhotovil sádrokartonové stropy. Domluvili jsme se, že je připraví tak, aby se dali ihned malovat. Jsem ze staré školy tak jsem si vzal hašené vápno a začal jsem bílit. Některé stropy mám vybílené 1x, některé 2x a strop v koupelně 3x. Bylo mne divné, že vápno moc nekryje. Pak jsem si uvědomil, že možná dělám chybu a sádrokartonový strop se má malovat jiným způsobem.
Nyní hledám informace jak to správně udělat. Čtu, že by se měl první nátěr penetrovat (což jsem samozřejmě neudělal), pak také čtu, že existují i speciální barvy..třeba i odolné proti vodě. V koupelně mám rohovou vanu u šikmého stropu což by se taková barva hodila.

Jak bych měl nyní správně postupovat v případě, že mám stropy vybílené hašeným vápnem (některé pouze 1x, ale v koupelně dokonce 3x), jaký zvolit postup, zda je možné ještě použít penetraci...

Děkuji za rady.

Mne to nedalo a včera jsem se tam na stavbě stavil..ta vícevrstvá koupelna šla omývat docela lehce..tak mne to udělalo radost. Bohužel jsem neměl čas se tomu věnovat. Půjdu na to dneska po ránu..tak snad to bude ok a půjde to rychle...

takže doporučený postup je:

omýt, nechat pořádně vyschnout, když budou fleky tak použít přípravek proti nim, pak penetrace a pak teda nátěr?

Někde jsem totiž ještě četl, že to pak nějak přebrušují....

Přesně, jak píše Milan.Cukrář, jen do te vody na smyti vapenneho nátěru bych doporučoval přidat obyčejný kvasny lihový ocet v poměru cca 1:5 ocet:voda. Obavám se, ze jinak budou trvale vystupovat fleky či malba zežloutne, kór v ty koupelně) ... Tak to aspoň dělali zedničtí machři "u nás ve Vidlákově" posledních asi 100 let, byť mozna netušili základy chemie, proč, ale věděli jak :-) ... (jako můj tchán, zednický mistr, za kterým se chodili radit ze sirokeho okolí chlapi u složitějších věcí, než je toto) ... Jestli je to uz omyte, tak to s veskerou pokorou ke zdejším zkušenějším silně doporucuju přejet tím octovým roztokem jeste jednou, ale az to připadné dnešní mytí poradně zaschne (jinak se může rozžmolkovat ten vodou nacucany, v koupelně doufám zeleny, sadrokarton) ... dnešní borci (snad, asi, doufám) znalí chemie ve snaze vytahat z lidí penízky nahrazují ten pitomej levnej ocet na neutralizaci žíravosti čerstvého vapenného nátěru/omítky pred další fofr vrstvou fluátem, ale za komančů, kdyz se spěchalo kvůli premiím, nečekali na vyzrátí omítky před dalším krokem a pomohli si tím pitomým octem ... Jasně, i v Dukovanech :-) ... A pak seděli na base Plzně, kterou se jim občas podarilo sehnat, a "v klidu" čekali na dalsi matroš ... Omítka přeci musela vyzrát, no ni ? :-) ... Sem se zase rozkecal, koukám ...

Al2, klidně se rozepiště, určitě to není na škodu. Děkuji že se mnou souhlasíte. Píšete o stoletých zkušenostech mistrů, OK, ale oni se již dělají úplně jiné materiály jak dříve. Nevím proč by měl bílý sádroš při omývání vápna žačnout žloutnout.
Nejsem chemik, rád si nechám vysvětlit.

Ja taky ne :)

Souhlas, sadros barvu nezmění, nemá v sobě organické pigmenty.

Soudim, ze tazatel ten vapenny nátěr neumeje dokonale (zejména v rozích), neb to by si zahraval s rozmocenim sadrose a rozžmolkovanim papíru. A to zbylé vápno ma, jak oba víme, časem pomalu slábnoucí alkalickou reakci (proto se bílilo vápnem, pac žádná rozumná plíseň či houba se do toho nedá :-) ... a ta alkalita nesvědčí pigmentům nemineralniho (organického) puvodu ve vrchním finálním nátěru, pokud se to natře hned bez vyzrani zbytku toho vapenneho nátěru za přístupu vlhkosti a CO2 na vapenec. A ty běžné vrchní nátěry maji (az na minerální, dnes zřídka používané minerální barvy), pigmenty organické ... ale to zas nepíšu žádnej objev ...

... ano, jasný, tady bude vrstvička zbytku nezreagovanyho vápna minimální, zřejmě se prd stane i bez te neutralizace, zejména u bílých nebarevných nátěrů.
Psal jsem, jak bych to udělal ja, je to skoro zadarmo a za par minut a bylo by to sichr a ničemu to neublíží :-) ... ale nikomu nic nevnucuju ...

Edit: nedalo mi to (vse v dobrém, klid zbraním :-)):
http://forum.tzb-info.cz/123737-prvni-nater-na-faj novou-vapnem-pote-barva-problem