Proč se mi rosí vnější okno u špaletových oken a co s tím?
Dobrý den,
přestěhovala jsem se do bytu se starými špaletovými okny u kterých se vnější z nich v zimě rosí. Nevíte v čem by se mohla skrývat příčina a jak tomu zamezit? Byt mám pronajatý, takže to určitě nechci řešit výměnou oken za nová.
Když jsem si hledala informace na internetu, tak jsem narazila na těsnící pásky, které se lepily do rámu. Máte s tím někdo zkušenost? Pomáhá to?
Předem děkuji za odpovědi
Vzduch uvnitř obsahuje více vlhkosti, než vzduch při ochlazení na teplotu vnejšího skla dokáže pojmout. Takže utěsnit vnitřní křídla. A když netěsní vnější, tak vám čiší dovnitř studený vzduch zvenku a to je taky na houby.
Utesniť iba vnútorné okná,vonkajšie nechať ako sú. Treba zamedziť prúdenie teplého vlhkého vzduchu cez ne.
A keďže je tam vlhko, tak vetrať vetrať vetrať.
Martino, vnitřní okna netěsní, je třeba silikonová gumička a utěsnit vnitřní křídlo.
Nebo si zvyknout.
A bude to stačit? Nebo mám raději utěsnit i vnější okna?
Stačí utěsnit vnitřní okno, tím zabráníte vnikání vlhkého vzduchu do prostoru mezi křídly oken.
Je potreba jak ostatni pisi dat tesneni na vitrni okna. Tim se zamezi aby vnitrni vlhky vzduch se dostal mezi okna a na venkovnich studenych sklech se vodni para srazila.
Nevím jestli to jsou dobré rady. Měl jsem stejný problém, řešil jsem to stejně (zaizoloval pouze vnitřní okna) a začaly se mi "potit" vnitřní okna a ještě více než před zatěsněním. Osobně si to vysvětluji tak, že v případě, že nemáte zatěsněné žádné okna, tak se vnitřní vlhkost sráží na nejchladnějším místě a to je vnější okna. Když jsem zatěsnil vnitřní okna, staly se nejchladnějšími vnitřní okna (protože zvenku na ně táhla zima přes nezatěsněné vnější okna). Pak jsem zatěsnil i vnější okna a už si přesně nepamatuji, na kterých se vlhkost srážela víc, ale vím, že to bylo taky "nahouby". Nakonec jsem si vyměnil celá okna za plastové s dvojsklem, protože ty staré od vlhkosti začaly hnít a mám klid.
Jelikož výměna oken je nákladná investice a hlavně hodně bordelu, doporučuji Vám udělat opatření, která Vám byly doporučeny výše v jedné místnosti a uvidíte. Možná Vám to pomůže a můžete to udělat v celém baráku. Já jsem tím těsněním jen úplně zbytečně vyhodil peníze, protože okna mi vlhly ještě více. Ono jde taky o to větrání. Když jsem okna pootevřel, vlhkost zmizela, ale samozřejmě zase táhlo do baráku. Myslím že bez výměny celých oken, nebo skel (za vakuovaná) dobrého výsledku nedosahnete.
To, ze se zacli rosit vnitrni okna podle me bylo dany tim, ze zatesnenim vzrostla relativni vlhkost vzduchu uvnitr. Kdo ma tesnej barak, musi vetrat. Kdo ma fuky ve voknech, vetrat nemusi, proto bejval v panelakach v zime suchej vzduch.
Souhlasím, ta vlhkost tam byla v obou případech, jde jen o to, kde se srážela voda. Nejdříve na vnějším okně, po zatěsnění vnitřních oken zase rosilo vnitřní okno (posunul jsem rosný bod na vnitřní okno). Já jsem tím jen chtěl napsat, že není dobré dát se bezhlavě do zatěsnění! V mém případě to vyřešily až ty nové okna. U tazatelky může být situace jiná, i když osobně si myslím, že bude stejná, proto jsem radil na zkoušku utěsnit jednu místnost. Jinak bude muset jak já větrat a to zatěsnění se tudíž mine účinkem, nebo vyměnit okna a až pak bude mít klid!
Když dva vypijí 5 piv, vždy to bude pokaždé jinak.
Tím chci říci, že těsnění určitě pomůže, nebude takový únik tepla. Pokud je v bytě velká vlhkost, musí se vyměnit vzduch. Je to o kultuře bydlení. Často se říkalo, smrádeček, ale teplíčko.
Jelikož taztelka je v nájmu, šel bych do těsnění vnitřních křídel.Jako vlastník bych vyměnil okna za trojskla v plastu.
Určitě bych šel do těsnění oken. Dnes už nejsou těsnění tak drahá. Pokud se Vám začnou rosit okna na vnitřních oknech a větrání nepomůže, (je důležité větrat, zvlášť když doma vaříte a sušíte prádlo) můžete venkovní okna při správném přihnutí pantů zajistit větší těsnost.