Řadovka- Má každý dům svoji štítovou stěnu+tloušťka nosných zdí...? (FOTKY :-)! ).
Přemýšlím o koupi řadovky (koncový/rohový dům ), někdy na začátku 70 let budovaný.
Jednou z věcí která mě ale odrazuje je že dům (soudím jen podle fotek, makléř to neví) každá řadovka sdílí štítné nosné zdi se sousední řadovkou, tzn. každá nemá svou vlastní zed ale zeď sdílí... a já se samozřejmě bojím hluku když je tam jen jedna stěna...
Soudě podle fotek a tlouštky dělících zdí, podle mě opravdu řadovky zed mezi sebou sdílí (namísto aby každá měla svou vlastní). Mám 3 dotazy:
1) Podle fotek (níže), taky vám přijde že stítové zdi sdílí? (jen 1 namísto 2)?
2) Nemá někdo zkušenost s takovým typem řadovky a jak moc jdou slyšet ("normální") sousedé přes zed?
3) Podle fotky to na mě navíc působí že nosné zdi snad nemají ani tech 45 cm (soudím podle "dělících") zdí vedle garáží/vrat) ale jen 30 cm (nebo něco málo nad)...? Co myslíte? (do fotek jsem to zaznačil červeně)
Fotky: (kliknete na obrazek pro zvetseni, obrazek taky pokracuje hodne dolů)
Odkaz na řadovky na panorama mapy.cz
Máš-li možnost,tak řadovku neber. Podobné je to jen v paneláku. Budeš/budou slyšet vše.
Není pravda.Dvacet let jsem v řadovce žil.Žádné rušení se nekonalo.Spíš šlo o rušení otevřenými okny a balkonem, než přes zdivo.Nevím jak tahle řadovka je řešená, ale v té naši měla každá jednotka svou nosnou zeď a mezi nimi byla vzduchová mezera.Jednotky se spojovaly jen na přední a zadní straně (nevím jak to pojmenovat, nejsem stavař).
S panelákem to nelze srovnávat, duté panely a sousedi vedle, pod a nade mnou je opravdu libovka.A když mají ještě plovoučky, blbě namontované.........to je opravdu výhra na mašli.
Dneska máme svůj vlastní domeček, neřeším už nic.Sousedi 300 metrů daleko
Ale ano,je mnoho možností,jak jsou řadovky dělané. Opravdu a zejména nejnovější stavby jsou zvukově velmi špatně odizolované. Zřejmě ty máš na mysli poctivou stavbu z cihel,ne oddělenou jen nějakým lepším sádrokartonem.Což je asi tazatelův problém.
Řadovka je v podstatě "panelák naležato", kdokoliv cokoliv vrtá, vědí to všichni v řadovce, pokud mají sousedi plovoučku a děti, tak přes společnou zeď si užiješ, prostě panelák. Ty konstrukce prostě hluk přenesou (a nedělám si iluze, vzhledem k době výstavby, z čeho a jak se stavělo). Vím to, protože momentálně bydlím už v druhé řadovce (rodiče kolaudace v r. 1982, momentálně v řadovce z roku cca 1995), a je to podobná konstrukce a podobné vlastnosti - o sousedech občas vím víc, než bych kdy chtěl, když přijedou vnoučata, je to na zesílení televize… Prostě řadovka .
Jestli je ta společná zeď tl. 300 mm a z plných cihel, tak to tak strašné nebude. Ještě je důležité, aby do ní nebyly zasekané žádné rozvody (voda, kanalizace, elektro ...).
Proč je to důležité...?
Domy mají na této straně sdílené komníny...
Sdílené komíny a koupelnu, záchod a kuchyni... takže nějaké rozvody tam určitě musí být v té stěně co dělí domy...
V místě těch rozvodů bude zeď oslabená, takže tam bude mít horší zvukově izolační schopnosti. Navíc bude nepříjemné, když soused v rámci nějaké rekonstrukce do dělící zdi bude něco zasekávat a podobně. Vy chcete koupit krajní řadovku? Ta má ložnici a obývák orientovaný k štítové zdi? Pak by to nemuselo tak vadit.
JJ právě krajní, na společné zdi je tedy "jen" kuchyně, záchod a koupelna.
V přízemí pak teda taky koupelna, WC a jeden pokoj, ten stejně ale nehodlám používat. Sousední dům to má stejně, tzn. obytné pokoje má na opačné straně ode mě. Takže by to snad nemělo moc vadit kdyby bylo něco slyšet, ostatní pokojové příčky by to v mém domě snad už měly izolovat (případné tlumené ruchy ze sousedního domu)
na Vašem místě bych zašel na příslušný stavební úřad, respektive do jeho archivu, ty řadovky nejsou tak staré, měli by tam mít dokumentaci pro stavební povolení. A v té bude uvedeno, z čeho ta zeď je, jestli z plných cihel, nebo třeba nějakých tvárnic + tam budou kóty a i uvidíte, kde tam vedou rozvody v té koupelně + wc, jestli jsou přizděné v rohu, anebo opravdu zasekané.
pro některé i zde:
https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/36067-r adovka-ma-kazdy-dum-svoji-stitovou-stenu-tl.html#p osledni
A ještě:
Baba z realiky mi říkala že tam nejsou trámové stropy ale prý železobetonové stropy...
Chci se zeptat jednak: Je to možné? To už se dělalo tenkrát? Já myslel že 1970 bylo vše ještě trámové stropy?
A zadruhé- železobetonové stropy (nebo něco takového, už nevím přesně co říkala ale byl tam beton a železo) jsou lepší než trámové/palachové?
Trámový strop se myslí dřevěné trámy, nebo je to strop z armo bloků nebo miako?
To by pak byly trámkové. A to pak klidně může označit jako železobeton. Teď se ale hodně dělají železobetonové monolitické.
V 70. letech dřevěné trámové už ne, tipnul bych tam I profily + hurdisky. Nejlepší by byly železobetonové monolitické, ale to je "vyšší" stavařina, ty hurdisky si tam tenkrát vyskládali sami.