Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou koupit stojanovou vrtačku?

Zdravím, rád bych se zeptal na váš názor ohledně stojanové vrtačky. Situace dospěla k potřebě přejít ze stojanu na klasickou vrtačku k něčemu lepšímu a snažím se vybrat něco rozumného. Je lepší koupit stroj na 220V se silnějším motorem, nebo na 380V se slabším? V tuto chvíli se mi nejvíce líbí tyto dvě.
PROMA E-1516B/230 - výkon motoru 750W, klasické sklíčidlo, vrták 1-16mm
Proma B-1316B/400 - výkon motoru 600W, rychloupínací sklíčidlo, vrták 3-16mm

Není to do žádné výroby, ale do domácí dílny kde kutím ve volném čase, renovuji veterány a tvořím kde co.

Předem díky za vaše názory, případně další zkušenosti s jinými modely.

Mezi vrtačkami nevidím zásadnější rozdíl. Vrtačka na 230V má v parametrech napsané větší vyložení vřetene a tím pádem se dá vrtat větší obrobek. Vzhledem k použitému napájení bude také univerzálnější její umístění. :-)

Ani jednu. Zajděte si do obchodu, vytočte vřeteno na max, chytněte sklíčidlo a zakývejte. Neskutečné vůle. Ze současné nabídky na trhu snad ani nejde vybrat. Já to nakonec řešil starou solidní vrtačkou VS...

Pánové díky všem za názory. Změnil jsem kapku názor a asi pořídím nějakou starší tuzemskou výrobu. Koukám na Jihokov v13 nebo v16 a dost možná to bude lepší řešení než ty nové stroje. Ještě rozhodnout jaká z nich bude lepší a mohu začít shánět.
Musím přiznat že mne reference na ty nové stroje s cenou i 10tis Kč dost překvapují. To už by safra neměl být LIDL za 1500,- ale výrobce klíčových dílů bude asi všude stejný a jiná je jen barva a logo.