Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nová elektrika v bytě

Zdravím.
Dělám úplnou rekonstrukci bytu a jsem s financemi na doraz. Chtěl bych si udělat elektriku sám. Je mi jasné, že nakonec na to budu muset pozvat revizáka. Teď jen chci pár rad, abych to mšl dobře. Koupil jsem si jakousi knížku, ale tam je jen část informací. Rád bych rady praktika. Cosi trošku o elektrice vím, ale byl bych rád, aby se to líbilo i tomu revizákovi.

Současný stav: rozvody v hliníku, do bytu přívod jedna fáze, topení waf.

Budoucí stav, jak si to představuje naše SVJ:
- zruší se přípojky plynu do bytů, topení a teplá voda bude z centrální kotelny ve sklepě
- do bytů budou přípojky 3 fázové. Plynové sporáky lidi hromadně vyhodí a pořídí si nové indukční

A teď konkrétně můj byt 1+1:
( barvy znám, kolík v zásuvkách nahoře, fáze bude vlevo )

pokoj 3x5m
- zásuvky: přívody CYKY 3x2,5, 1 jistič, max 10 zásuvek, ale budu tam mít asi 6, zásuvky ve výšce min. 20 cm od země
- světlo stačí 3x1,5, 1 jistič na celý byt, kabel k lustru vedený stropem ( dřevěný + rákos )
- kabelovka a internet - provádí SVJ stupačkama. Předpokládám, že provrtají zeď ze stupačky do pokoje v tom místě pověsí nějakou krabici
pokoj, zapoměl jsem na něco?

kuchyně 3x3m
- zásuvky u kuchyňské linky, 3-4, CYKY 3x2,5, 1 jistič
- 1 zásuvka pod linkou = příprava pro myčku, bude mít vlastní jistič
- zásuvky ostatní po kuchyni, asi 3, CYKY 3x2,5, lednička apod., zase vlastní jistič
- přívod sporák - tady mám dost nejasno. Dejme tomu, že by peníze vyšly na: http://sporaky.heureka.cz/electrolux-eki-6450-aox/ specifikace/#section píšou: max. příkon 10886 W, Požad. jištění (A) 3x16. Jaký jistič = Ampéry jsou jasné, ale ty jističe mají nšjakou charakteristiku? Kabel mám CYKY 5x4 ( zbytek od kamaráda který stavěl ), bude stačit? Jakou svorkovnicí kabel v kuchyni ukončit? Jaké fíčko je potřeba, nebo stačí 1 pro celý byt? Jaké?
- světlo na stropě stejně jako v pokoji
- osvětlení pod horní částí kuchyňské linky, připojeno na světelný okruh. Nad dřezem napájení pouze 12V.
kuchyně, zapomněl jsem na něco?

A teď koupelna 1,7x2,2m
u jedné dlouhé stěny vana lichoběžník 1,6x0,9, u krátké hrany vany je umyvadlo o šiřce cca 0,55-0,6m, hloubka tak 0,4, zásuvka vedle umyvadla ve výšce 1,2m. Není mi jasno zrcadlo nad umyvadlem. Pokud má vlastní osvětlení, připojuje se na světelný rozvod? Pokud je to skříňka, která má osvětlení a ještě vevnitř zásuvku, tak na zásuvkový rozvod?
u druhé dlouhé stěny wc mísa, topení žebřík, pračka. Topení žebřík bude připojen na topení, ale má tam být navíc i nějaké elektrické ohřívání. Jak daleko má být zásuvka nebo svorkovnice? Ono tam na té stěně už není moc místa ( pračka 60 cm, žebřík taky tak, a na wc se dává 120cm? A to se musí vejít ke stěně 2,2m ).
Pračka je jasná. 1 zásuvka, výška 1,2m, 3x2,5, zvlášť jistič.
Před 30 lety jsem měl zkoušku z vyhlášky 50. Tenkrát se zdůrazňovala ochrana pospojováním. V té nové knížce jsem to nenašel. Dělá se to i dnes?
osvětlení v koupelně: ke stropu se pověsí zelený sádroš a v něm nějaká bodovka. Nebude přímo nad vanou. Vypínač bude nad pračkou. Výška stropu bude cca 2,7m.

Chodba je ve tvaru L. Vchod do bytu v tom rohu, a vedle vchodu nahoře jističe. Délka chodby 3+2m. Předpokládám 2 světla ( světelný rozvod ) a kolem dveří 2 zásuvky. Jedna normálně dole a jedna nahoře u stropu, 1 jistič ( kdyby potřebovali kvůli nějakému společnému zvonku apod. )

Ještě dotaz k celému bytu: stačí 1x 3fázové fíčko 30 mA, nebo je to potřeba udělat jinak?

Díky

Taky to vidím jako hovadinu. Když je v bytě zaveden plyn, tak proč to rušit? Já měl mít v bytě původně taky elektrickej sporák, ale zároveň plynovej kotel. Tak jsem si ještě připlatil, aby mi vyvedli trubku pro sporák. Při ceně elektriky 5kč/kWh je výhodnější plyn, nehledě na dalších několik tisíc investice za nový sporáky.

Zrovna tohle to je u nás v domě trošku problematické. Všichni tu měli topení plynové. Buď malý kotel nebo waw. Jenže ze 12 bytů jsou v polovině staré důchodkyně. A nejen ony ignorují povinnost občas udělat revizi plynu. Ten tady skutečně nebyl v dobrém stavu. A když se do předsednictva SVJ dostali mladí manželé, prosadili odhlasování, že se v rámci rekonstrukce domu zruší přívody plynu do bytů a bude kotel v přízemí. Vypadá to asi divně. Náklady jednotlivých bytů na topení asi budou větší. Navíc lidi jako já moc netopí a pro mě společné topení určitě bude prodělečné. Na druhé straně asi před týdnem v rámci rekostrukce stupaček našli u jedné paní špatně nasazenou rouru u kotle a kouř šel dovnitř do bytu. Paní si na to už zvykla, tak víc větrala. Tak co je lepší v baráku se starými bábami?

A když se do předsednictva SVJ dostali mladí manželé, prosadili odhlasování, že se v rámci rekonstrukce domu zruší přívody plynu do bytů a bude kotel v přízemí.

A stačí k tomu nadpoloviční většina, nebo je nutný souhlas VŠECH vlastníků? Tipnul bych to druhý, protože tohle je zásah do vlastnických práv, dnes už nestačí zvůle předsedajícího soudruha.

Tak co je lepší v baráku se starými bábami?

Pokud tam takhle uvažujete, tak nejen s plynem může být problém. Třeba když si někdo přitápí elektrickými kamínky a zapomene z nich sundat háčkovanou dečku. Nebo jsem slyšel o expertovi co bydlel v nejvyšším patře a když přišel z hospody, napouštěl si do vany vodu a ve vaně usnul. Partaje pod ním už ani nemalovaly.

No,zavčas to zastav. Rušit plynové přípojky do bytů je velmi nerozumné. Není nad to si sám a za své zatopit kdy chceš. Pokud bude centrál ve sklepě,tak se budete v září a v dubnu dohadovat proč topit,když už nemrzne. Bábám bude zima i v červenci. S revizí si vůbec nedělej problém,pokud někdo technika nepustí do bytu na revizi,tak mu odmontuje plynoměr. Neřeš to.

Problém je spíš v tom, že revize koncových plynových spotřebičů je v režii každého majitele, takže když má bába starej kotel/karmu/wafky a na revizi serou, tak to může klidně někdy prdnout. SVJ má za povinnost zajistit pravidelnou revizi komínů, tam už technik obchází jednotlivý byty, to ano.

Bohužel to už zastavit nejde. Už je na to i projekt a je to rozpracováno. A bohužel součástí projektu jsou i věci jako rekonstrukce stupaček a dalších vyloženě havarijních věcí. Ty jsou tak špatné, že máme dostat od magistrátu dotaci na opravu. Pokud to někdo zastaví, tak je 1,5 mil. v prdeli.

Vzhledem k problematickým místům (koupelna, rozfázování sporáku atd.) doporučuju něco podle vlastní představy nakreslit, zavolat na poradu přímo na místo elektrikáře, případně přímo revizáka, který bude pak dělat revizi, a s ním pak plánek upravit dle platných předpisů a norem. Poznámka k chrániči: chránič pro celý byt bych si tedy rozhodně nedal. Pro koupelnu určitě ano, ale proč bych se měl vystavovat nebezpečí, že mi při náhodném výpadku o dovolené roztaje mrazák nebo lednice?
Poznámka k hromadným indukčním sporákům: takový nesmysl už jsem dlouho neviděl.

Náhodný výpadek? Něco takovýho nesmí vůbec nastat při správně provedené instalaci. Proudový chránič na celý byt rozhodně ano. Nebo dva, na koupelnu zvlášť.
Ještě nikdy jsem se nesetkal s náhodným výpadkem, ten nastane vždy při nějaké činnosti se spotřebiči, ale ne náhodou. Pokud vypadne "náhodou" jen tak, tak je někde něco špatně a nemělo by to být zapojeno v rozvodné síti.

To je pravda, ale chci vidět hrdinu, který před odjezdem na dovolenou vytahuje veškeré spotřebiče kromě chladničky a mrazáku ze zásuvky (a že při současné módě "plánované životnosti výrobku" se klidně může stát, že něco "umře", chránič vybaví, a jídlo je v háji, nehledě k tomu, že to někdo bude muset uklidit ;-) ). Vesměs i elektrikáři nechávají právě chladicí zařízení jen na jističi…

Na druhou stranu, přijít domů, šáhnout na ledničku a dostat pecku, jen kvůli tomu, že nebyla připojena na chránič, to taky není moc bezva.

Ale spoustu zařízení má v (mým) bytě vlastní jistič, např. pračka, kotel, myčka. Jestli je to přes chránič, jsem nezjišťoval. Rozhodně bych však nenechal zásuvkový okruhy bez chrániče.

Jak můžete od lednice dostat pecku?trošku paranoidni představa. Lednička nemá dvojitou izolaci takže je určitě uzemněna. Tudiž při zkratu určitě vyrazí pojistky. (ještě jsem ledničku ve zkratu neviděl). Jsem názoru že ledničku na chránič určitě ne.

zásuvka vedle umyvadla ve výšce 1,2m.

Nejsem elektrikář,ale komplet rekonstrukci jsem podstoupil minulý rok. Jsi si jistý, že Ti tohle revizák schválí? Elektrikář/revizák v jedné osobě co mi dělal el. rozvody tak právě o tomhle nechtěl ani slyšet. Řekl mi i přesné rozměry jak blízko může být zásuvka od umyvadla/vany, ale už si to nepamatuji.

jen pro info, elektrika je vyhrazené technické zařízení. jednou jsem to tady řekl a to bylo jmen. už je mi to jedno.
Do RZ (výchozí revizní zprávy) vždy uvádím zhotovitele instalace.
Co věci ohledně rozvodnice ( štítek, kusovka, prohlášení o shodě) RT to nejspíš dělat nebude.
Ke koupelně doporučuji přečíst ČSN 33 2000-7-701