Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strom v místnosti

Ahoj,

chtěl bych do obýváku podobný strom jako je na přiložené fotce.
Budu rád za jakékoli náměty a doporučení. ;-)

Zatím to vidím tak, že by to byl asi dub nebo buk.
Sušinu s pěkným větvením a s neporušeným dřevem asi neseženu, takže budu muset shodit něco čerstvého.

Poté:
1) Nechat 1-2 měsíce s kůrou obeschnout...
2) Shodit kůru a zakrátit větve dle potřeby
3) obrousit vybrační bruskou
4) nechat zase 1-2 měsíce obeschnout
5) znova přebrousit kvůli barvě (hádám, že to trochu ztmavne)
6) napustit nějakým základem pod lak (např. SOUDAL Základ)
7) buď ještě nechat prosychat nebo podle stavu přelakovat tenkovrstvou vodou ředitelnou lazurou
8) instalace v místnosti...

Co myslíte? Díky za tipy, m.

Ja by som ti skor odporučil jasen, alebo ten buk, dub sa tak nerozkonaruje odspodu.
A k tomu postupu, snáď len to že bez kory to rýchlejšie obschne a vytvoria sa tam aj praskliny, ktoreé na takom samoraste posobia pekne,
po vyschnutí vybrúsiť a poprípade aj prekefovať (kartáčovať)
ako povrchovku by som to radšej navoskoval, drevo potom vyzerá prirodzenejšie ;-)

aby som sa presnejšie vyjadril, mal som na mysli voskový olej ja s oblibou používam osmo, ale tej je dosť drahý,
raz som robil aj vokovým olejom od balakrylu a na tu vašu aplikáciu si myslím že postačuje,
postup je na každej plechovke,
ale mne sa osvedčilo ho nanášať len čistou handričkou, moc sa tak toho nevyplytvá a výsledok je lepší ako pri nanášaní štetcom a následnom vytieraní hubkou,
len netreba zabudnúť že použíté naradie (v mojom prípade handričku) treba niekam prevesiť a nechať uschnúť, inak by mohlo dojsť k samovznieteniu handričky !!!
Inak na dube pri voskovaní pekne vyniknú póry,Tak ak mate po ruke duba, tak kludne do toho a nejakej suchej vetvy by som sa nebál ostane tam po nej taká "zaujímavá diera" ;-)

Když strom necháte schnout i s kůrou, tak už jí z něj bez poškození povrchu nedostanete..
Kdežto z čerstvého (a relativně mladého stromu) jí stáhnete lehce nožem a povrch pod kůrou bude prakticky nezničený.
Dělal jsem tak několik stromů pro papoušky a bez problémů.

Jak bylo napsáno - určitě oloupat hned. CO se týče nějaké povrchové úpravy, to záleží na požasdovaných vlastnostech. Zejména estetických. Nevím, jestli bych chtěl "přírodu" napuštěnou lazurou, byť by byla určena do interiéru, ono té chemie je tak nějak všude dost. Už jsem dával odkaz na strom pro kočku, který jsem dělal - není ničím napuštěn a ani to neplánuji, po prvotním proschnutí nikde neplesniví a esteticky vyhovuje zamýšlenému účelu.

Zbytečně pokácený a zničený strom, navíc tolik práce a taková blbost, která akorát zabere kus prostoru v místnosti. Přece jenom živej strom vypadá lépe a ne jako nějaké torzo z plastiku, sloužící pak jako chytač prachu. Když už tak z něj udělejte přírodní stůl, to má smysl a vypadá to dosti dobře a ten stůl i něco vydrží ;-)