Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaká je minimální vzdálenost vedení el. kabelu ve zdi od radiátoru a trubek?

Dobrý den, při rekonstrukci el. rozvodů ve starém domě byl kabel (CYKY 2.5) zasekán do zdi vodorovně mezi parapetem okna a radiátorem. Vzdálenost radiátoru od drážky pro kabel je 10 cm. Dále bylo nutné dostat se přes zeď nade dveřmi, kudy prochází také trubky topení. Zeď byla provrtána a kabel protažen opět cca 10 cm nad trubkami. Je to v pořádku? Může mít teplo při vytápení vliv na maximální zatížitelnost kabelu? Děkuji.

Tato vedení nemají ochranné odstupové vzdálenosti, ale je dobré dbát na zóny pro ukládání rozvodů. Kabel zazděný v místě, kudy vede po povrchu na distančních uchyceních trubka topení, nebude oteplením podstatně ovlivněn. Jiné to je v případě, že by byl uložen v přímém kontaktu s potrubím bez tepelné izolace - tam je nutné řešit druh izolace kabelu (PVC časem ztratí některé vlastnosti) i teplotu potrubí...