Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Indikátor netočícího se motoru

Dobrý den. Potřeboval bych poradit ohledně indikátoru (led dioda) netočícího se motoru. Tedy aby dioda svítila když do motoru nejde proud a zhasla když se motor roztočí. Do stejnosměrného motoru jde přes regulátor 0-12V Jednoduše jsem to chtěl vyřešit pomocí relé, ale to spíná někde při 8V a já potřebuju aby spínalo nejlépe při 1V (nebo méně) a vydrželo i těch 12V na cívce. Spínaní pomocí tranzistoru podle schématu mi nefunguje (relé spíná pořád přibližně při 8V). Vím že existují i spínače čistě pomocí tranzistoru ale já potřebuju vypínač. Děkuji za jakékoliv rady

Ale on potrebuje skor indikator prudu, nie napatia, pretoze napatie na svorkach motoru moze byt ale v dosledku nejakej vady sa nemusi tocit ze. Takze potrebuje daco taketo akurat ze toto zapojenie bude indikovat pritomnost prudu v obvode a nie jeho nepritomnost ako to potrebuje, treba to trochu inak zapojit aby ta ledka svietila ked prud motorom netecie a nie vtredy ked prud motorom tecie. Ale nechce sa mi to kreslit a aj tak by to nedal dokopy.