Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozvod el site

DObrý den chtel bych se zeptat stary sklad rozvod elektriky jeste v siti TN- C (dva vodice) .tento rozvod odpojen ze zdi vedou 3 hlinikove draty cerny modry a zeleny .Problem je ze na vsech 3 je napeti.Je to zapojeni svetel proste je to udelany tak ze ten starej rozvod se tam nechal a vedle se pripojil hned nový takze totalni bordel.Ktomu plechové stropy pod ktery nikdo nevidi. Chci se zeptat rozvod v hlinikovy dratech kdyz mám cernej modrej a zelenej to uz by melo byt vlastne TN-S ale proc je pouzit hliník a né měď ? a proc je na vsech 3 dratech napětí ?

FÁZOVKA je velmi spolehlivý přístroj PRO ZABEZPEČENÍ PRACOVIŠTĚ. Spolehlivě indikuje i jen slabou přítomnost napětí - například naindukované v souběžném vedení.
Je ale NEVHODNÁ PRO SERVISNÍ PRÁCE, protože zatěžuje obvod jen nepatrným proudem (stejně, jako "multimetry", rozšířené v "digitálním novověku" pro svoji láci) a pro servisní měření "spojitosti obvodů" jsou neprůkazné.

K dotazu:
Pokud je v AL kabelu barva ZELENÁ (nikoliv zelenožlutá) a MODRÁ (nikoliv světlemodrá), je také nutno předpokládat, že kabel pochází z doby, kdy barvy vodičů byly: černá, červená, modrá = fáze + zelená = (z dnešního pohledu PEN), tedhy uzemněný nulovací a ochranný vodič.

Závěr:
Měření bylo neprůkazné. Opakujte měření jiným, vhodnějším přístrojem, nebo pro měření voltmetrem použijte přídavné zatížení měřeného obvodu (pro tyto účely DVĚ žárovky, spojené DO SÉRIE - může tam být i sdružené napětí).