Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem schéma soft start čerpadla

Prosím Vás, hodíte mi tu někdo odkaz na soft start čerpadla? Potřebuju před čerpadlo něco umístit, mám zdroj 12V - 8A a stejně mi to shazuje, pořešil jsem to termistorem, jenže ten to omezí zas hodně...Jedná se o čerpadlo z ostřikovačů do aut...Chci ho použít na rosení. Děkuji moc

No dneska jsem donesl trysky od Gardeny https://www.zijemezahradou.cz/zavlazovaci-system-m icro-drip/gardena-mds-mlhova-tryska-5-ks.html a funguje to pěkně. Nevím, zda li může být pokažené, ale nezdá se mi...Jen mám prostě problém se startem - zdroj mám 12V/8A a je tam nějaká integrovaná ochrana, že při zkratu, nebo větším odběru zdroj vypne...Když dám do obvodu termistor, tak to jede vše bez problému - jen se mi zdá, že to tomu termistoru üplně nesvědčí,. když je skoro vařící.

termistor mám tento:
http://www.gme.cz/termistor-ntc-b57364s0100m000-p1 18-088

Budu to měřit večer v práci, nemám doma multimetr...No trošku se ho bojím zkratovat, nevím co to zrobí, trošku se elektriky bojím :) I když je to 12V...Večer proměřím a napíšu kolik si to veme při startu na prázdno a v zátěži...Co jsme měřili s kolegou, tak když to bylo napíchnuté na autobaterii, tak si to bralo 3,5 A, ale nevím kolik byl rozběhový proud...Co se stane s termistorem, když ho zkratuju? Sorry za tento dotaz, ale opravdu elektru moc nerozumím.

nevadí že nevieš
nestane sa mu nič, práve naopak, termistor 'vypadne z hry', môže začať chladnúť a prúd ide bez prekážok priamo zo zdroja do čerpadla
takže čerpadlo dostane väčší prúd, a ak by bol priveľký tak ho ten tvoj inteligentný zdroj preruší a vypne

Ok změřím napětí na termistoru, a proud co teče přes termistor...Popravdě, čerpadlo bude sepnuté max 20 vteřin, než se porosí terárka...Výkon to má slušný. Já právě chtěl co nejjednodušší zapojení na start čerpadla...Nemám doma kuprextit, nemám doma žádné relátka, odpory, kondíky, tranzistory atd...Proto jsem zvolil cestu termistorem, ale takhle to asi nepujde...Budu když tak muset někomu zaplatit a poprosit o stavbu malinkého soft startu...

Ještě technický dotaz...Čerpadlo je dost hlasité, co se stane, když ho celá dám do plechové krabičky a následně komplet zaliju silikonem? Za těch 20 vteřin si myslím, že se zas tak moc neohřeje, ale jen se ptám.