Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodlužovačka k cirkulárce

Ahoj, teď máme k cirkulárce strašně hrubý kabel, je na něm strašně moc gumy a je hodně těžký. Chci si pořídit nový. Na motoru cirkulárky stojí P2=4,0kW (proč tam je P2 a né jenom P?).
Řežu jenom když je sucho, takže izolace by tam snad tolik být nemuselo. Vzdálenost 20m.
A jaký průřez minimálně musí mít, když je tam ten 4,0kW motor?
Ideální by byl co nejlehčí kabel.
Co by se ale stalo, kdybych koupil nějaký hodně tenký, poddimenzovaný? Vadilo by to nějak motoru? Nebo by se kabel rychle odebral na věčnost? Děkuji.

Váž dotaz svědčí o tom, že v elektrotechnice jste naprostým laikem stejně, jako já opravdu nejsem tramvaják. Každý prostě umí něco jiného. Tedy:

- Tloušťka izolace nemá důvod jen v elektrické pevnosti, ale také v mechanické odolnosti... Pokud koupíte "lehký" kabel, prorazíte jeho izolaci třeba jenom přejetím naloženým kortoučem.
- Materiál izolace PVC je mechanicky méně odolný, než guma a navíc rychle ztvrdne chladem a stářím
- Síla /průřez - NE průměr!/ měděné žíly (pro prodlužovák je POVINNÉ lanko) není závislá pouze na výkonu motoru na konci kabelu, ale také na jištění na začátku - viz mnohé stati zde). Pokud tedy máte zásuvku 32A (a odpovídající jistič), měl by mít kabel průřez 6 mm2 , což nyní jistě nemáte (odhaduji že nanejvýš máte čtyřku).

Závěr: Pokud Váš kabel nemá popraskanou, nebo jinak poškozenou izolaci, buďte za něj rád a nelitujte párkrát ročně trochu nepohodlnosti při rozmotávání a uklízení. Bezpečnost a spolehlivost za tu kupu dříví přece stojí, ne?

Zrovna na cirkularce se to vysvetli hezky... Situace: Prkno se vzprici, obsluha se lekne a utece a motor se tak tak protaci. V tom okamziku jim tece podstatne vetsi proud, nez by odpovidal jmenovitymu vykonu. Ale neni tak velkej, aby ten jistic pred zasuvkou vyhodil. A kabel topi a topi... (motor teda taky, ale ten by mel mit svoji ochranu)

...A kabel topi a topi...

A pak hoří a hoří... A když na spáleniště přijdou vyšetřovat od pojišťovny a zjistí, že jištění neodpovídalo platným předpisům, tak jim to udělá velkou radost,

Zdravím, ano tak to je. Sám jsem jednou, i když nerad byl svědkem, jak se seklo poleno a navíc daný stroj měl vypínač na heslo. Než bych našel daný jistič a shodil ho dolů asi by se začaly dít věci (obluha ztuhla a čekala na špalek přímo do hlavy, řemeny pískaly a nabíjely se statikou, motor to bral statečně).
Vyřešil jsem to tak, že jsem prostě vytáhnul vidlici el. rozvodu 400 V se zásuvky. Takový blesk jsem neviděl ani při bouřce (něco na způsob toho, když strojvedoucí na el. mašině nepoužije odpojovač, ale rovnou stáhne sběrač z troleje). Podotýkám, že to bylo opravdu nouzové řešení, vidlice byla naštěstí bakelitová a na nohou jsem měl celkem silné gumové boty. Nepřeju nikomu to zažít. Od té doby uběhlo asi 10 let, ale bojím se ještě teď.:puff:

Re: Prurez vodice na zarivku poslední
mirektatra, 12.06.2016 08:39

Průřez vodiče a jeho jištění je dosti složitá a široká otázka i pro tento zdánlivě jednoduchý případ:
- JIŠTĚNÍ, jak už samo slovo napovídá, je technické řešení pro bezpečnost a spolehlivost technického zařízení.
- BEZPEČNOST dělíme na bezpečnost proti úrazu lidí a zvířat, proti požáru (tepelným účinkům "navenek") a proti poškození samotného zařízení.
- SPOLEHLIVOST je taková vlastnost technického řešení, kdy jeho výpadkem není rušen uživatel zbytečně a kdy je chráněna životnost zařízení.

Ták, a už jsem Vás naštval teorií? Tak tedy praxe :-D :
1) jistíme vodič s ohledem na jeho uložení /třeba hořlavý podklad, ochlazení omítkou, nebo NEochlazení uložením v teplné izolaci stavby/ A SOUČASNĚ uvažujeme zkrat /nejhorší varianta poruchy/ v nejnebezpečnějším místě tak, aby při něm na spotřebiči nevzniklo napětí nebezpečné při dotyku osoby..... Tedy 6A = průřez 1,5mm2

2) spotřebič - zářivka bude odebírat svým běžným provozem nepoměrně menší proud, než musíme uvažovat při zkratu a "dotykovém napětí" při něm, ale Protože BEZPEČNOST má vždy přednost před SPOLEHLIVOSTÍ, jistíme "NA BEZPEČNOST", tedy na zkrat!
3) je pravdou, že uvnitř zářivkového tělesa jsou použity slabší vodiče, ale UKOSTŘENÍ JE PROVEDENO PŘÍVODNÍM /SILNĚJŠÍM/ VODIČEM a tedy bezpečnost je opět logicky nadřazena spolehlivosti a životnosti spotřebiče. Požární bezpečnost samotného svítidla pak řeší výrobce použitými materiály a konstrukčním řešením ... (Nedávno shořela zahradní chatka ve St.Boleslavi od zářivkového tělesa ... předpokládám demontované kryty, nepodložení tělesa nehořlavou podložkou atd. :-/ )

Na svém, za své, po svém.

(Při zkratu teče Vaším kabelem řádově stovky ampér, ale i při max. zatíženém motoru cirkulárky cca 12A)

Nepochopil - nevadí :-/ Toto téma nemá za cíl vyučit korespondenčně elektrikáře...
Vysavač: Na zkrat vybaví jistič (16A), přetížení nehrozí (jediný spotřebič s daným příkonem) a není řešena ochrana spotřebiče před poškozením (nízká cena a důležitost). Bezpečnost osob i požáru zajistí konstrukce přístroje a trvalá přítomnost obsluhy - m.j. zvýšená izolace a samozhášecí materiál výrobku.

Další teorie? :-D

Problem je, ze pak takovej prodluzovak vezme manzelka a na jeho konec zapoji minimalne rychlovarnou konvici.
To je stejny jako dvouzilovej prodluzovak. Dokud do nej budou zapojovany pouze zarizeni s dvojitou izolaci, tak je vsechno koser. Ale uz jeho existence me desi, nebot vzdycky se najde nejakej blbec, co ho pouzije k necemu jinymu a pak ho to pri/zabije.

Sáček (141.0.15.xxx)
Ne, jen neumíš pochopit psaný text, což je základem čtení na prvním stupni ZŠ :-( Vytrhneš si z něho jen to, co chceš slyšet a ostatní ignoruješ. Takto informace zcela skreslíš a potom použiješ pro úplně jiný problém. Například to, že vysavač, jak jsem uvedl, má "zvýšenou izolaci" (cirkulárka je kovová), je vyroben ze samozhášivého materiálu (cirkulárka je zafoukaná hořlavými pilinami) a nelze na jeho přívodní šňůru připojit jiný spotřebič (není to prodlužovací kabel, ale spotřebič s neoddělitelným pohyblivým přívodem) atd. ... :-P

Proč nejsou odborné informace vhodné pro laika:
- Laik, neznalý detailů problematiky, se zpravidla pokouší z kusých a zestručnělých odborných informací ke konkrétnímu problému, vytvořit vlastní závěry a řešení problému jiného, který se mu jeví obdobný. Pomíjí však při svých závěrech důležité zákonitosti a detaily, které ve svém důsledku určují řešení problémů, čímž se dopouští chyb, které jsou často osudové :-(

K tomuto viz též:
- "jištění pouze proti zkratu, jeho nutné podmínky a zákonitosti..."
- "dovolené dotykové napětí neživých částí" při poruše

Jenomže rychlovarnou konvici (a vůbe obecně kuchyňské spotřebiče - myčka, pračka,…) je dokonce podle normy zakázáno připojovat přes prodlužovací kabel, takže chyba není v průřezu drátu, ale primárně už v obsluze, která toto dovolí nebo vykoná. (druhá věc je, že zejména starší kuchyně trpí nedostatkem zásuvek, takže občas není jiné cesty, ale zase na druhou stranu - každý svého štěstí strůjce)

"proc jine spotrebice, i ty co maji! ochrany vodic! nemaji! privodni vodic prurezem odpovidajici jisteni" ...
Právě proto, že jsou to jiné spotřebiče s NEODDĚLITELNÝM POHYBLIVÝM ŘÍVODEM a nejedná se o prodlužovák, do kterého může uživatel zapojit cokoliv. U spotřebiče s neoddělitelnou přívodní šňůrou, řeší jeho bezpečnost výrobce už jako celý stroj, ne pouze šňůru, jak to ve své nevědomosti vytrhneš z kontextu a posuzuješ Ty :-(

Nu, a protože se původní tazatel už delší dobu odmlčel a tedy má problém nejspíš vyřešen, nebudu tady dál "odborně polemizovat" s někým, kdo od původního dotazu odbočil úplně jinam. Má možnost definovat svůj dotaz... :-)