Vyříznutí (vyvrtání) otvoru do železného poklopu
Zdravím, čím byste vyřízli kulatý otvor o průměru 11cm do železného poklopu (tloušťka 4 nebo 5 mm). Kromě autogenu.
Zdravím, čím byste vyřízli kulatý otvor o průměru 11cm do železného poklopu (tloušťka 4 nebo 5 mm). Kromě autogenu.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Vrtačka, sekáč, a nakonec pilník - otázkou ale taky je, co je to za materiál (není železo jako železo ).
Varianta B - nechat někde vyříznout třeba plazmou.
Toto http://www.vrtaky.cz/cz/detail/bimetalova-korunka/ 5101-14/bimetalove-korunky/
Souhlas s Kachlíkem,taky jsem to tak dělal,jen místo pilníku jsem použil brusný kotoč na stopce do vrtačky např.http://shop.boukal.cz/nastroje/stopkove-brusne-tel isko-zy-2032-6-adw-60-m-5-v-pferd-valcove/ ,pokud se jedná o jeden otvor tak ta cena za korunku skoro sedm stovek mi připadá dost velká.
h
Až tet jsem si všiml,že ta korunka v ceně 678 kč je bez upínacího trnu,který stojí na ten průměr korunky 338 kč,takže za jednu díru dáte 1016 kč ....
Děkuji za inspirace, korunka by byla luxusní řešení, ale jen, pokud by ji měl někdo v okolí na vypůjčení. Ale upřímně. vyvrtat asi dvacet děr do poměrně tlustého poklopu (klasický, železný poklop na žumpě), to si nechci ani představit, natož se do toho pustit
Tak na dvacet děr byt se ta korunka i vyplatila koupit,ale s autogenem nebo plazmou pro zkušeného paliče je to hračka.
Ne, já nemyslel dvacet děr o požadovaném průměru, ale dvacet a více malých děr kolem dokola, a pak je propojit a tím vytvořit ten otvor. Alespoň tak jsem pochopil tu první odpověď.
Jde to rychle, netřeba se toho bát. Pokud má poklop 5mm, tak bych to viděl na čtvrthodinku práce bez velkého spěchu. Ale jestli je to poklop na žumpě, tak to nejspíš nebude ocel, ale litina. Ta se vrtá dobře, ale opatrně pak s majzlíkem, aby se neudělala prasklina. Raději díry co nejhustěji, aby mezi nimi zůstalo jen minimum hmoty a pak by to mělo jít snadno.
Nedalo by se to objednat u nějaké firmy co se tím zabývá? Mně jednou dosloužil poklop u kanálu před domem kudy vede odpadové potrubí (prý jsem vlastníkem toho kanálu) a objednal jsem nový tady (vyříznutí ze silného plechu) - tedy aspoň myslím, že to bylo tady, už je to dlouho:
f38zR9E86q42
Pokud si vzpomínám, nebylo to moc drahé.
Jezdím kolem téhle cedule:
1cwNBzUgkk62
ale s tou firmou jsem zatím nic neměl.
11cm díru vyříznete v pohodě normální flexou. Navíc do tak slabého materiálu.
V klidu flexou, nebude to z nepohledové strany nejkrásnější, ale bude to ok, do obkladů jsem vyřezável flexou otvory pro baterie a další vodoinstalaci i elektroinstalaci a v poho, do plechu je to jednodušší. Nebo vrtačku a obvrtat to třeba 8mm vrtákem, bude to tak 40 děr, hodinka práce s vrtáním i začištěním... V nouzi narychlo to jde i silnou elektrodovou svářečkou a ofukovací pistolí na kompresoru, ale bez praxe bude výsledek strašnej.
Drážkovací elektrodou to jde celkem dobře i s obyčejnou svářečkou.
http://www.svarecky-elektrody.cz/esab-ok-gpc-ok-21 03-drazkovaci-elektroda-25-x-350-mm-15-kg/d-1123/
Musím říct, že použití svářečky mě taky napadlo, protože jsem si tudle zkoušel udělat tlustou husenicu na 3mm plechu a ono mi to téměř krásně proteklo. O té drážkovací elektrodě jsem neměl tušení a docela mě to zaujalo, obzvlášť, když jí prodávají i jako kusovky. Kolik byste odhadoval kusů elektrod, že bude potřeba na vyříznutí těch dvou otvorů?
O těch elektrodách vím a viděl jsem s tím řezat. Ale sám jsem s tím nepracoval, takže osobní zkušenosti nemám. Záleží asi hodně na materiálu, jestli je to ocel, nebo litina.
Litina asi půjde rychleji. Taky jako u všeho, bude záležet na zručnosti, jak elektrodu vést. Tak jen předpokládám a můžu se mýlit, že na tu jednu díru by mohly stačit dvě elektrody, možná i jedna.
Nehledal jsem to, ale možná se dá někde najít údaje, jaký vyžadují proud, polaritu a podobně.
Princip elektrody je, že obal obsahuje velké množství hmoty, která vytváří značné množství plynu, který vyfukuje natavený materiál, podobně jako proud vzduchu, při řezání plasmou.
Také vznikající plyn nechrání materiál před oxidací, jako při sváření, tak materiál částečně hoří a tím zvyšuje teplotu a tavení materiálu.
Primárně je to určeno na drážkování, ale při pomalejším postupu dojde k prořezání materiálu celkově.
Samozřejmě nelze předpokládat, že řez bude podobný řezu plasmou. Otvor bude podle potřeby nutno dopracovat broušením. Ale bude to asi snadnější, než odvrtávání a dobrušování.
Drazkovaci elektroda je dobrá věc, ale výsledek je strašně moc závislý na zkušenostech pracovníka.
okraj "řezu" se pak musí zabrousit protože to bude křivé.
Pro tohle použití bude mnohem lepší i odvrtani malým vrtakem.
Jinak flexou takto velkou díru uděláte za pár minut a bude krásně kulatá a čistá z obou stran.
Já osobně bych to skusil s přímočarou pilou. V práci s ní občas řežu i 30mm silné duralové desky, tak 5mm silný plech by měl být hračka.
http://www.narexcz.cz/prislusenstvi-pilove-platky- c80/narex-1ks-pilovy-list-sb-17-bimetalovy-ohebny- list-ocel-hlinik-bar-kovy-a-nerezove-oceli-i639/