Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdělení světelného okruhu z LED na dva

Dobrý den
řeším situaci, kdy mám stropní světlo (viz obrázek v odkazu) se čtyřmi prstenci, které se zapínají jedním trafem a jedním vypínačem na stěně. Elektro rozvod v místnosti je připraveny na dvě světla (dvojitý vypínač na stěně, a ze stropu dva přívodní kabely) A světlo bych chtěl rozdělit tak abych jedním vypínačem zapnul dva prstence (první okruh) a druhým vypínačem druhé dva prstence (druhý okruh).
Dohromady má světlo 513 diod à max.: 0,1 W / jmenovitý výkon: 51,3 W // okruhy by byly rozděleny po 222 a 291 diodach ( 22,2 W a 29,1 W)
Můžu ponechat stávající trafo a odpojit z něho ty dva prstence aniž by se ty druhé dva "spálily" ? A pořídit druhé trafo (poraďte jakých parametrů prosím) a zapojit do něj druhé dva prstence.
Nebo musím stávající trafo vyměnit za dvě slabší - ( jaké by to měli být)

https://drive.google.com/file/d/0BynR3drIIaT0bFA4N V9EMk1iQTA/view?usp=sharing

Díky moc za radu
Michal

Nemůžeš to rozdělit se stávajícím zdrojem, protože se jedná o proudový zdroj dimenzovaný na všechny diody zároveň tzn. na 0,7A. Nevím jak jsi počítal ty diody a výkony, ale diody budou zřejmě zapojeny seriopralelně, takže jediný způsob jak zjistit požadované údaje pro dva samostatné zdroje, je při vypnutém stavu zařadit ampérmetr a změřit kolik teče do jednotlivých prstenců a taky voltmetrem při jakém napětí (to by mělo být snad stejné cca 70V). Pozor! Pokud se obvod rozpojí při měření v zapnutém stavu, můžou všechny diody ve zbývajících prstencích vyhořet...
Pokud se ti podaří změřit ty proudy, teoreticky pak budeš (horko-těžko) shánět proudové zdroje třeba na 0,4A a na 0,3A při napětí 57-86V.

Díky.. toho jsem se obával že diody nemají vlastní odpor (jak třeba v led pásku koupeném kdekoli a jedním trafem můžu mít zapojeno půl metru a nebo 5 metrů aniž by to ohrozilo diody) :(
Spočítal ta,k že v celém světle jich je 513 - což odpovídá součtu obvodů čtyř kruhů 3,32m a trojčlenkou rozpočítal diody po jednotlivých kruzích ( malý kruh D16cm - 77diod / střední kruh D23cm - 111 diod, větší kruh D30cm - 145 diod a velký kruh D37cm - 180 diod) Spojení prvního a třetího (77+145 = 222 - 22,2 W) a spojení druhého a čtvrtého (111+180 = 291 - 29,1) kdy vycházím z popisu od výrobce à max.: 0,1 W ...

Nemělo...
Zapomeň na počítání podle watů. Za prvé 0,1W je velmi nepřesný údaj a všechno další jsou tvoje odvozené výpočty, kdy se chyba zvětšuje. Pokud nevíš jaké tam jsou diody, kolik jich skutečně je a jak jsou zapojené, je to jen tipování:
Z principu věci:
Fakta - zdroj dodává 700mA pri napětí 57-86V.
Typická bílá LED dioda používaná ve světlech třeba SMD3528 má typické napětí cca 2V při 20mA. Takže jich může být za sebou zapojeno cca 30
30x2=60V (musíme být v rozsahu proudového zdroje 57-86V!)
Proudový zdroj do diod tlačí 700mA, takže musí být zapojeno
700/20=35 větví to je celkem 1050 diod.
Pokud je tam modernější dioda SMD5050, která má typický proud 50mA, tak vyjde jen 14 větví tzn. 420 diod.
Takže to buď změř, nebo kontaktuj výrobce, ať ti sdělí přesné zapojení a typ diod...