Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přepínání světel

Prosím o radu. Je nějaké relé nebo jiná součástka která je schopná když například rozsvítím zapne jeden okruh a když vypnu a znova zapnu sepne druhý okruh a tak pořád dokola? Jde o přepínání žárovek na 230V. Pokud něco takového existuje kde se to da koupit?

jj, pamatuju, zapojený jako křížový nebo jako schodišťák. Ale ani s tím bych to neuměl.
Edit:
ono by to možná chtělo upřesnit zadání. Já to zatím chápu tak, že to má být jeden vypínač.
Zapnu, rozsvítí se ž1.
Vypnu, zhasne ž1.
Zapnu rozsvítí se ž2.
Vypnu, zhasne ž2...cyklus se opakuje

Já mám ve šmelcu relátko co by to mohlo umět. Problém je v tom, že je to asi z trabanta na 6V (snad na přepínání dálkových a potkávacích světel) a na síť by to nešlo. Možná bych takový obvod dokázal vymyslet ze dvou obyčejných relátek na 230V~, ale ta relátka by musela být trvale pod napětím. A nechce se mi to vymýšlet.

Přesně nevím, jak to myslíš, ale určitě to pujde postavit s obyčejných vícepólových relé.. Napiš, je pouze jeden vypínač a ovládáš 2 okruhy? A ldyž rozsvítíš podruhé? Má se rozsvítit pouze ten 2. Nebo i ten 1. A když rozsvítíš potřetí? Má rozsvítit opět první?

Tak, odpověď na tvoji otázku a zároveň i řešení problému se nazívá Časové (někdy také impulsní) relé. Které se dnes již zhusta používá k ovládání světel z více míst. A velice dobře poslouží i pro tento účel, stačí 1. Relé a 1 vypínač, bebo druhá varianta, 1 tlačítkový vypínač a 3 relé.. Katalog zde: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/4354-z01-15 _cz_sk.pdf