Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Solární panel k autobaterce na chatě.

Dobrý den všem,
mám na chatě starší olověnou autobaterku a na ni připojeno několik 15W žárovek na 12V. Chtěl si pořídit i televizi na 12V a dobíjecí solární panel.
Je vhodné koupit tento nebo tento? Jak dlouho tu baterku bude panel nabíjet?
Díky moc za rady
Vladimír

ještě budeš potřebovat toto: http://hadex.cz/g909-solarni-regulator-pwm-ld2420c -10-12-24v10a/

Jinak 20W je málo, těch 40W je už lepších (cca 2A nabíjecí proud znamená, že běžnou 72Ah baterku to z nuly naláduje za cca 5-6 dní)

edit: výpočet je celkem prostý: kapacita baterie se udává v ampérhodinách. Pro zjednodušení (pokud nebudeš uvažovat ztráty, nedostatečný svit slunce, apod.) můžeš počítat, že za hodinu při 2A proudu nabiješ 2Ah (praticky je to méně, ale to si přepočteš bulharskou konstantou nakonec). Denně můžeš uvažovat 8 hodin slunečního svitu (v létě je to víc, ale zataženo znamená pokles o 60 i více procent), takže za den lze počítat s cca 16Ah. No a na celkovou délku se dostaneš podělením kapacity baterky denním nabitím, tj. 72/16, což je necelých 5. Bulharská konstanta bude někde okolo koeficientu 1,4-1,6, takže výsledek je 5-6 běžných letních dní.