Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak opozdit sepnutí relátka

Zdravím, nevíte někdo jak opozdit sepnutí relátka? aby po přivedení napětí se seplo asi tak za 1-2s? Pomocí kondenzátoru to nějak jde ale já už přesně nepamatuju jak to bylo. Vím že když se dá kondík paralelně na cívku tak po odpojení napětí vydrží ještě chvíli sepnuté ale potřebuji aby to naopak chvíli trvalo než se zapne. byl bych rád za odpověd :D

Relátko 12V - jeden spínací kontakt

VCC - odpor - C - zem
            |- odpor - odpor - zem
                     |- baza NPN tranzistora.

P.S. ten odpor z Vcc daj povedzme 1k a tie odpory co idu na bazu daj povedzme 10k a 1k (tak to bude spinat pri 6V). A mozes dat aj 2dranzistory do darlington zapojenia a potom mozes odpory pouzit vacsie, tym bude dlhsi cas a mensi potrebny C.

vo to nic, cvaka to civkou stykace, proud tam tece 00 prd, zatez spina stykac. Spis jde o to, ze ten starter ma opacnou funkci, nejdriv je seplej a az se ohreje bimetal, tak rozepne. Bude v tom nejaka finta, bohuzel me nenapada nic, co by nechtelo jeste nejakou dalsi pomocnou soucastku(druhej stykac/tlumivku...). Takze porad se rad necham poucit.

Třeba :-) Startér je rozeplej. Po přivedení napětí doutnavý výboj ohřeje bimetal a startér sepne (zpoždění). Tím sepne stykač. Stykač přemostí startér svými pomocnými kontakty. Startér vychladne, rozepne, ale je přemostěn. Stav trvá po dobu napájení. Po vypnutí napájení stykač odpadne.
Příštím přivedením napětí se činnost opakuje.

Jenze starter ma opacnou logiku, normalne je seplej a po pruchodu proudu rozepne. Co by nejspis fungovalo, je napajet civku rele pres treba 100W zarovku a civku zkratovanou tim starterem. Po zapnuti tece proud pres zarovku a starter, ten se ohreje, rozepne a tim zacne tyct proud skrz civku stykace. Proud je malej, odpor civky vuci zarovce o nekolik radu vetsi, takze na civce je prakticky plny napeti a zarovka je zhasla... ale krome starteru potrebuju jeste zarovku.
EDIT: jeste nutno odpojit pomocnym kontaktem stykace ten starter, jinak by za par vterin zase zkratoval tu civku...
EDIT2: mam to blbe, mas recht ty.

Omyl, startér má logiku, jak jsem psal. Je to doutnavka. Proto při zapnutí svítí. Ten doutnavý výboj teprve ohřeje bimetal a ten teplem sepne.
Kdyby byl nejdříve sepnutý, výboj by nemohl nastat a funkce nebyla možná.
Funkce zářivky:
Přivedení napětí, startér rozepnutý a svítí doutnavým výbojem. Tím teplem sepne jeho bimetal a dojde k nažhavení vláken. Startér nemá doutnavý výboj (je sepnutý) a chladne. Bimetal rozepne a indukovaným napětím z tlumivky zapálí zářivka. Tím poklesne napětí startéru a ten již doutnavý výboj nezapálí. Pokud zářivka nenastartuje, děj se opakuje dokud nenastartuje.
:puff:
EDIT Koukám, že ti to došlo, než jsem to dopsal. :-):beer: