Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhýbka u autoreproduktorů - přerušit/nepřerušit?

Ahoj,

nedávno jsem vyměnil orig. repro v autě za neoriginální (aftermarket) komponentní repro, které mají vyhýbku s přerušitelným mostem (klemou) viz. obrázek. Žlutý ovál - těleso vyhýbky, zelená šipka - klema. Zvažuju možnost přecvaknutí z důvodu, že u těhle nových repro postrádám bassovou složku. Hrajou poměrně čistě, hlasitě, výšky na můj vkus až moc ostře, ale originály hrály přece jen basověji a teď mi to schází.

Ptám se tedy, jestli by přecvaknutí klemy pomohlo, nebo to jen utlumí výšky?
Jsem z těch repro docela nešťastnej, protože měly spoustu kladných recenzí, ale u mě moc neobstály.

Ještě řešim věc s přepólováním. Prodejce, - řekl bych že znalý, doporučuje u koncernových vozů otočit polaritu. Bylo mi řečeno, že dovůdem nevýrazných bassů může být právě přepolování. Jenže co jsem měřil, pokud jsem měřil správně, tak mi jde správně napětí + od rádia na + reproduktoru, nerozumím tedy, jestli kdybych to přepoloval, hrálo by to lépe?

Díky za všechny rady.

[http://s32.postimg.org/nzgdvks8h/20150929_111559.j pg]

no jestli přecvaknout nevím jaksi není jasné co se krývá uvnitř žlutého oválu...co se týká přepólování zkus to u jednoho repráku, asi měl na mslai že ti hrají v protifázi a pakse odečítají vlny....a druhá stránka věci je, jestli při basu tlačí nebo táhnout, mělky by tlačit, pokud táhnou je to blbě slyšet, tohle mohl být druhý faktor který měl na mysli..

Z návodu od výrobce reproduktorů jsem si volně z němčiny přeložil, že pokud hrají výšky příliš hlasitě, má se přecvaknout ta klema. Ale jestli je to správný překlad...

S tím tlačením a táhnutím asi rozumím, myslíš jestli budou hrát ven, nebo dovnitř, asi tak nějak..? Jak to zjistím? Poslechem při přehazováním + a - jsem nerozeznal rozdíl.

Jinak v tom oválu je v černé stahovačce zaizolovanej tišťák s kondíkama a cívkama - vyhýbka, která je zapojená mezi středobasem a výškáčem. Na té fotce mám jen veškerou kabeláž zorganizovanou k sobě. Jinak je ta vyhýbka zapojená jen na + a - vodiči ze středobasu a z ní pak pokračují + a - na výškáč, toť vše.

Nevím, co v servise mají za znalce, ale přepolováním reproduktoru se změní fáze vyzařování. Podmínka u stereo a více kanálových soustav je, aby všechny repro vyzařovaly zvuk. vlny ve fázi, tj. ve stejném okamžiku při stejném zvuku se musí membrány všech repro pohybovat stejným směrem (např. dopředu). Pokud je to u jednoho repro jinak než u druhého, zvuk. vlny se odečítají - důsledek - soustava může hrát slaběji nebo se střed sterea stěhuje při různých kmitočtech sem tam.

Obě strany, tj. oba reproduktory jak pravý tak levý, jsem přehazoval současně a to jen + a - v konektoru od rádia proti + a - k reproduktoru (narval jsem konektor opačně, i když nechtěl). Pochopil jsem, že nepomůže přepolovat jen jednu stranu, to jsem také nedělal, oba repro jsem prohazoval současně. Tak to doporučil i prodejce.

Moc rád Ti to popíšu. Směrem od rádia neproběhlo žádné bastlení, rádio je sice měněné, ale zapojené přiloženým ISO konektorem (ten je předzapojený kabeláží a pinama - nedá se zapojit jinak - nejde nic zkazit) k originál repro-elektroinstalaci auta.

Na fotce je pro přehled vidět nynější stav:

[http://s32.postimg.org/yda5tovf5/20150929_111516.j pg]

A hodně odfláklé schéma zapojení v malování:

[zapojeni.jpg]

Snad to je aspon trochu srozumitelné.

Podejce mi radil abych tento čtyřpin adaptér, který je vidět i na fotce namáčkl do původního konektoru obráceně, tedy abych prohodil + a - proti sobě, protože koncernové vozy mají údajně obrácenou polaritu. Jenže když jsem proměřoval konektor vedoucí od rádia, tak při mém zapojení šel správně + na +. Přesto to hraje na houby, ačkoliv ty repra byly jejich nejprodávanější a mají spoustu spokojených uživatelů.

[http://www.ahifi.cz/files/products_images/big/a/ag -13.jpg]

Ked si si isty ze to je podla navodu (nevymenil si vstup a vystup tej vyhybky) tak s tym uz neurobis nic viac, len skusit to cvaknut ak sa ti zdaju moc silne vysky. Dbaj aj na to aby + a - vyskaca bol spravne. Basak sa musi trochu rozohrat, tak 20hodin kym bude mat pozadovanu volnost pohybu.

Vstup a výstup jsem nemohl zaměnit, protože na straně k reproduktoru jsou nožové vyhýbky ploché - které jsou široké a úzké, ty přesně pasují na konkrétní "nůž" + a - reproduktoru, a směrem k výškáči jsou svorky do kulata - širocí samci a úzké samice, které se také nedají nijak zaměnit, jedině že by to špatně pozapojovali ve výrobě.

Repráky už nějaký ten týden běží, takže rozehrané by také měly být.

No jsem z toho nešťastnej a budu to muset vyřešit přidáním nějakého basáku, protože aby hrály po basové stránce hůř jak nikterak slavný originály, tak to je žalostné.
Jestli mi přecvaknutí klemy utlumí jen výšky a nepřidá bassy, tak se do toho nebudu pouštět, to si můžu doladit v nastavení rádia.