Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak zapojit žárovku na více vypínačů

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli by mi někdo nepomohl s tím, jak mám zapojit jednu žárovku na více vypínačů. Třeba že si rožnu v obyváku a zhasnu např na záchodě. Popř. co budu potřebovat kromě samozřejmě žárovky.. (jaký průměr vodiče, nějaké svorkovnice čokolády nebo tak) Děkuji.

Je celkem jedno, kolik drátů dát do zdi. Pokud už je vysekaná drážka, tak celkem nezáleží na tom, jestli tam povede jeden nebo deset. Ale to kopání do zdi, všude prach a uklízení, to je, oč tu běží. Z tohoto důvodu bych nejdřív pouvažoval, jestli by to nešlo řešit nějak bezdrátově (a hned potom, jestli se na to vůbec nevy$rat:-(

Je možné použít paměťové (impulsní) relé, kdy k paralelně zapojeným spínačům vedete jen dva dráty a nemusíte tahat tuny kabelů a přemýšlet s jejich zapojením. Toto relé nasadíte na DIN lištu např. k jističům a je to. Myslím, že těch necelých 600 Kč za tu jednoduchost stojí.

akozeny, 09.05.2016 22:35
Dobrý den, měl bych ještě malý dotaz.. máme to v bytě už zapojené, nedíval jsem se na to ale máme jednu žárovku uprostřed a můžeme ji zapnout a vypnout na třech místech. je to ten schodišťový nebo křížový vypínač? Děkuji.

Na SZ tazatele odpovídám tady - může se to hodit i někomu jinému:
Netuším, jak to máte zapojené, v křišťálové kouli se mi vybily baterky a ty co tam potřebuji zrovna nemohu sehnat. Ale mohlo by to být zapojené třeba tak, jak je to tady
http://www.mylms.cz/text-skutecne-zapojeni-v-elekt roinstalaci/
hned to první schemátko. Trochu jsem ten křížový spínač překreslil, aby to vypadalo lidštěji:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4003-schodis    tak-jpg]
A poznámka: Těch křížových přepínačů tam můžeš mít i víc. Pokud budou správně zapojené, bude to fungovat - kterýmkoliv přepínačem světlo zapneš a kterýmkoliv ho zase vypneš.

Ale jako bývalý majitel přezkoušení do 1000V dle § 6, 7, 8 a 10 Vyhlášky č. 50 Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu ze dne 19. května 1978 o odborné způsobilosti v elektrotechnice ti dám radu co se ti určitě nebude líbit:
Pokud se na takovéhle základní věci musíš ptát, nech to udělat někomu, kdo se ptát nemusí!