Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Mixér Zelmer 481.6 - oprava

Ahoj,

z Mixéru Zelmer 481.6 se zakouřilo a už nejede. Po rozebrání to odhaduji na vadný kondenzátor, je asi nafouklá, takhle se asi nevyrábí. (foto) Musí tam ten kondenzátor nutně být (nevylepšuje jenom učiník?), co kdybych ho odštípnul a zkusil jestli se mixér nerozjede. Nebo tam musí být? Kolik může stát nový? Jestli pár korun, tak bych to risknul i když může být v háji i něco dál a bude to zbytečná investice. Díky.

Tak tady jsou vyfocené údaje.
(Předtím jsem to fotil tak, aby bylo vidět to vypouklení, jestli to je ok nebo ne.)

Snažil jsem se proměřit motůrek. Mezi sousedícímí ploškami je vždy cca 7ohm. Na uhlících 50OHM. Tedy motůrek bude asi dobrý.

Odpojil jsem kabíliky od trafka a na jedné straně (primár) je cca 8 ohm a na druhé (sekundár) cca 750ohm. Těch 750 ohm je asi moc né? Nebo je to normální hodnota? Znamenáto, že jedno vedení je spalené?

To je odrušovací kondenzátor. Teoreticky by mohlo jít i bez něj, ale radši bych to nezkoušel, zejména, pokud je někde v mixeru nějaká elektronika. A okolo taky. Sousedi by vás neměli rádi. Trafo tam asi nebude, to jsou asi vinutí motorku (stator), s tím si nelamte hlavu. Nafouklý C je kaput.

Děkuji za odpověď.

A ty hodnoty na těch vinutí co jsem naměřil, tak jsou v normě? 8 ohm a 750 ohm. Jsou to obvyklé hodnoty? Nebo to jsou špatné hodnoty a třeba následkem toho odešel ten kondenzátor?

Co mohlo způsobit jeho poškození?
(mixér byl dlouho nepoužívaný cca 4roky, téměř nepoužívaný a pak odešel hned při prvním obnovení provozu)