Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podklad pro vápennou omítku

Chtěl bych se zeptat jaký je ideální podklad pro vápennou omítku typu:
http://www.stavospol.cz/produkty/12030076-cemix-03 3-j-0-4mm-30kg-omitka-stukova-vnitrni-vapenna-jemn a-bila-1pal-40ks/
Jedná se o rekonstrukci kdy stěny jsou rovné a je třeba jen odstranit nátěry, jde mi o postup kdy už je stěna čistá:
1) penetrace stěny, lepidlo s perlinkou, vápenná omítka: jedna vrstva na hrubo a po doschnutí druhá pro filcování nebo
2) penetrace stěny a rovnou vápenná omítka: jedna vrstva na hrubo a po doschnutí druhá pro filcování

Je nutné dávat perlinku pro sjednocení povrchu? Slyšel jsem názor, že vápenná omítka není lepidlo a na starší suché omítce nebude držet a proto to lepidlo s perlinkou.

Možná ještě doplňující otázka: Jakou penetraci použít? Mám zkušenosti pouze s obyčejnou bílou disperzí (snad nejlevnější varianta).

Děkuji za Vaše postřehy.

Lepidlo s perlinkou je nesmysl. Jen je třeba vyschlou omítku před štukováním důkladně pokropit aby nevytáhla vodu ze štuku hned po natažení. Dá se tak vypustit i penetrace, nicméně ji přesto doporučím po namočení omítky provést. Pokud bude stěna po oškrabání bez vrypů a nerovností, není nutné ani štuk tahat nadvakrát.

Lepidlo s perlinkou je mor stavařiny posledních let. Zhovadilost zbytečným vyhazováním peněz.

Lepidlo s perlinkou na zeď, která nejeví trhliny nebo není postavená z více druhů materiálů, je nesmysl. Akorát sníží paropropustnost a nasákavost, takže se hůř maluje a stěna nedýchá. Na běžně oškrábanou zeď stačí bohatě penetrace (ředění v návodu na flašce), a před štukováním zeď navlhčit, jak už psal sHpy00n. Loupání štuku je právě známka toho, že byl nanesen na příliš suchou omítku a rychle vyschnul ( tak to dělají rychlozedníci, protože hned po natáhnutí štuku můžou filcovat )