Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LEDky-vypocet

zdar, prosim vas, jak mam vypocitat, kolik ledek muzu pripojit nebo kdyz potrebuju napr na 9v pripojit 3v ledku?
pokud je to seriove tak se napeti scita, ale co kdybych chtel dat jen jednu led treba na 9v? nebo treba cca 20 ledek na 9v? jak vypocitam ,kolik kam to pripojit? a jestli mi to zdroj utahne? diky :)

To jsou elementární věci z elektroniky (řazení odporů, úbytky napětí, atd.) a je třeba přečíst aspoň nějakou nejzákladnější příručku z elektroniky. Myslím, že základy, které by na tenhle případ stačily, se učí ve fyzice už na základní škole.

ok, mohl by jsi mi poslat nejakou konkretni stranku nebo jen rict, nejaky ten vzorecek popr. moznosti, jak pripojit tu 3v led na 9 nebo 12v zdroj+jak pripojit treba 20ledek na 12v? to musim dat 4 seriove a pak uz jen stavet paralerne s tim, ze musim vypocitat, kolik jich ten zdroj utahne. PS: kdyz dam treba 1 ledku na 3v nebo 4 na 12v tak i tak potrebuju odpor jako proudovou ochranu ne? diky :)