Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem reverzace s casovym blokovanim

Dobry den , dostali jsme ukol a ja si doopravdy nevim rady ..
Zadani : Navrhnete reverzaci se vzajemnym blokovanim stykacu , po stisknuti cerveneho tlacitka se stykac vypne a pote se sepne casovac ktery po deseti sekundach umozni stykace opet zapnout

prikladam schema reverzace , muzete mi prosim poradit jak zapojit casove rele ?

v cervenem tlacitku je i zapinaci kontakt ktery bude potrebny pro zapnuti casoveho rele
https://eluc.kr-olomoucky.cz/uploads/images/11857/ content_UC2_6140_schema2.jpg

Není to složité a proto záměrně nebudu kreslit schema - musíš mít taky nějakou zásluhu :-):

1) spínacím kontaktem vypínacího tlačítka SB 1.2 přivedete napětí na "startovací" kontakt časového relé (které je napájecími svorkami zapojené na trvalé napájení- např. paralelně ke kontrolce HL1).
2) rozpínací kontakt časového relé je v sérii s rozpínacím tlačítkem (mezi FA3.2 a SB1.2)
3) Osobně bych použil další (spínací) kontakt časového relé pro kontrolku modré barvy, kterou bych označil "připraveno ke spuštění" - to aby byl případný netrpělivec upozorněn, že neuplynula nastavená doba pro povolení k opětovnému spuštění.