Tepelná izolace obvodové zdi RD
Zdravím zdejší rádce, a jdu si pro moudro…
Jedná se o starší (cca 40 - 50 let) RD, kde se v kuchyni po výměně oken za plastová za linkou objevila na zdi plíseň. Pokud pominu vysokou vlhkost z vaření (běžně přes 80 procent), která se bude zanedlouho (cca do měsíce) řešena digestoří s odtahem skrz zeď (v rámci výměny kuch. linky), tak bych rád pořešil i dodatečnou tepelnou izolaci plesnivé zdi - jde o plnou cihlu tl. 45cm, a potřebuji posunout rosný bod co nejvíce ven, nicméně mne zajímá minimální/optimální tloušťka izolace (zvenku je podél domu vjezd do garáže, tak aby tam pak neprojel jen velorex). RD je na Vysočině, zeď na východ (štítová a bez oken a dveří).
Doplněk - jedná se o dům tchána, takže než ho přesvědčím o nějakém způsobu realizace odstranění příčiny vzniku plísně (kromě větrání a ponechání větší mezery mezi linkou a zdí ), tak hledám inspiraci a rozumy, abych ho mohl utlouct argumenty.
Děkuji za rady a postřehy.
Kachlík, 10 cm je minumum, 15 je střed, 20 cm je již dost.
Děkuji za info, těch 20 cm se vejde, to by problém nebyl (větší problém bude přesvědčit tchána ke změně přístupu, aby mu zdi zůstaly bílé, a nečernaly).
Kachlík, souhlasím s Vámi, že přesvědčování je problém.
Tohle jsem měl přesně na chlup stejné.
Tchánův starej barák, všude plísně, vlhko.Střecha bez okapů, kolem baráku žádná drenáž či cokoli, co by odvedlo vodu od domu.Když jsem cokoli poradil a doporučil, byl sem akorát za blbce a abych se staral o svoje.
A dnes?
Vykopaná drenáž, namontovaný okapy a zaizolovaná jižní stěna.po plísni ani památky.
Ještě ho musím přesvědčit o tom, že stropem mu uniká nejvíce tepla ven z domu (prkna, nic, prkna) a možná už nebudou v obýváku mrznout (všude jinde je již strop zděný)
My bydlíme už ve svém novém domku, ale když si představím, co jsme dýchali za humus v tom vlhkém plesnivém baráku, mrazí mě v zádech.