Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reproduktory-vyroba

zdar, mam 2 reproduktory 8ohm 10-15w silny magnet 7cm polomer, zesilovac sestavenej z integrace tea2020b podle tohoto videa (pouzity R misto 22k -> 20k ohm) a mam to pripojeny na 12v 1.2a.
hrajou fakt dost nahlas, uz pri polovine by je lehce slysely sousedi :D, problem je, ze jak se priblizim k polovine nebo nad polovinu hlasitosti, basove pisnicky zacnou strasne "chraptit".
cim myslite, ze to je? slabe repraky, zesilovac nebo malo amper? repraky mam nejsilnejsi tyhle, ale zesilovacu mam vic a jako zdroj bych mohl pouzit stary pc (staci 1 kabel od - a +12v nebo vsechny cerny a zluty smotany do jednoho? to pak da vic amp ne?
predem diky, zdar (PS: kolik muze mit toto max. prikon amper?)

kdyz montuji repraky k zesiku, kolik by meli mit wattu? predpokladam, ze stejne, co kdyz ma jeden vic nebo min? (kolik ma to tea2020b? hledal jsem to na datasheetu ale bylo tak vic udaju, nejak jsem se v tom nevyznal :D) jeste mam zesik TDA7297 (2x15w myslim) byl by asi vhodnejsi co?

Bože. Něco jako katalogové údaje k těm integráčům jsi asi nikdy nehledal, co ? Ten první typ tea2020, to je nějaký druh pytlíkového čaje ? Jestli to má být TDA2020, tak ty mají 20W. Reproduktory musí mít výkon stejný nebo větší než výkon zesilovače. Jinak budou od jistého výkonu chraptět a drnčet. Taky může být přebuzený zesilovač nebo zdroj nedá potřebný proud. Nějaký měřák napětí a proudu vlastníš ? Jinak bys možná věděl, že ty různě barevné dráty z PC zdroje dávají různé napětí. Pokud spojíš všechny do jednoho, možná to budeš mít i s barevnou hudbou nebo s kouřovými efekty (chvilku možná obojí). Ale víc proudu to rozhodně nedá! On ten jeden pán měl pravdu, když furt říkal Učit se, učit se, učit se...

Tak asi tak: z PC zdroje použiješ černý drát - mínus(=zem,ground) a žlutý drát, to je +12V. To jediná větev zdroje, která je schopná dát potřebný proud při 12V (v tvém případě min 2A a víc, zdroj na téhle větvi dá 10-20A dle typu). Žádný vodiče nesmotávat s jinými ! a už vůbec ne různých barev !!! To chraptění bude nejspíš repráky, které nesnesou takový výkon (na 20W bych tipoval tak průměr od 20-25 cm a v pořádné bedně). Měřák je OK, ale na pojistku bych nespoléhal. Sice jí má, ale nedokáže měřák ochránit ve všech případech, lepší je rozvážná obsluha... Nejdřív se zkusí větší rozsah, když to ukáže málo, přepne se na menší. Příčin, proč to zkresluje, může být víc (chyba v zapojení, trochu jiné součástky atd.) ale to tu nevyřešíme. Jestli tě to baví, asi by bylo nejlepší se přihlásit do nějakého kroužku elektroniky.

Ohmův zákon a jeden další vzoreček: zdroj má 15A x 12V = 180W. To si ten zesilovač (integráč) nevezme ani náhodou, ten si prostě vezme, jen tolik, kolik potřebuje na svůj výkon (přibližně 20W : 12V = 1,8A), taky v data listu se uvádí u tohodle zesilovače napájecí proud asi 2A. Těch 15 A na zdroji je max. proud, který je schopný dodat, ale proud si řídí a bere připojené zařízení. Prostě tam víc nenacpeš !
2 Ohm repro - při přímém připojení k zesiku zesik zničíš. Při přidání 2 Ohm rezistoru se výkon rozdělí na polovinu - polovina zmizí na odporu jako teplo, polovina zůstane na repráku. Impedance repro musí být stejná nebo větší, než je impedance výstupu zesiku. Bude li impedance repro větší, zesik pouze dá jen menší výkon, ale neshoří.

ok, takze je moznost pridat ten odpor, super :)
nektere veci jako ohmuv znam atd. :)
jinak, jak je to teda s tim zdrojem? on ma 15amp na 12v ale je tam treba 10 zlutych 12v dratu, takze aby dali 15amp musi byt vsechny spojeny ne? protoze jen ten jeden drat da treba 2 amp nebo ne?

Těch drátů je tam víc kvůli tomu, že se s tím v PC napájí víc druhů zařízení (DVD mechanika, HDD, atd. a každé má svůj konektor různě daleko v bedně. Ale vlastně všechny žluté dráty vycházejí z jednoho spoje na plošňáku zdroje (rovněž i černé z jiného, ale jen jednoho místa, ad.). Spojovat proto víc žlutých má smysl jen pokud by se s tím napájelo zařízení o velkém odběru proudu (dejme tomu 15-20A), to už se pak uplatní průřez drátu jako odpor(rezistor) a spojením víc drátů se sníží odpor a úbytek napětí na přívodním vodiči. Orientační pomůcka: 1 mm2 průřezu měděného vodiče lze zatížit asi 10 A proudu.