Dýchá dům?
Zdravím všechny!!!
Mám v plánu dělat zateplení rodinného domu polystirenem.Je to cca 80 let starý dům a od několika lidí se mi dostalo kritiky,že ty zdí uzavřu a začnou vlhnout a plesnivět.Že prý ten dům nebude dýchat.Proto se chci zeptat.Je toto tvrzení pouze mítus,nebo se to zakládá na pravdě?Opravdu zdi dýchají?
Dům je kompletně cihloví,bez zjevných známek vlhnutí
Přízemí zed cca 50cm,patro cca 30cm
Síla budoucího zateplení 10cm
Plastová okna
Předem děkuji za odpověd.
Kdysi jsme řešili podobný problém se zateplením a také nám na několika místech řekli, že uzavřetí starého domu není ideální řešení. Jde především o základy a o izolaci základů - pokud vlhkost leze ze základů do zdí, je to problém. Když jsme opravovali náš barák (barák ze 30. let - přistavovali jsme podkroví + garáž), tak jsme na starou část domu dávali fasádní vatu a lepili speciálním prodyšným lepidlem, právě kvůli vlhkosti ze základů. Na nově přistavenou část jsme dávali 80mm polystyrén. Po 5letech bydlení není nikde žádná plíseň a to ani ve starém ani v novém ...
Když si vzpomenu na naše dědy,kteří si nosili do postele na kamnech nahřátý cihly,tak ano dýchá.Mám více jak 100let starý dům skoro polovic nepálená,70 cm tlustý zdi,originál šestidílný okna ze dřeva. A já se cítím v neprodyšným oděvu velmi špatně Tak proč to dělat mýmu domu?
To "dychani" je o tom kdyz stary dum ktery ma vlhci zdivo a nebo porusenou hydroizolaci a nebo zadnou zadelate neprodysnym mat. tak veskere pary nemaji kam utect a jdou vam do zdiva domu, tyka se to suseni pradla, vareni atd. Pokud nemate zadny problem z vlhkym zdivem( nejlepe udelat venkovni sondaz ) tak proc ne..... nevim jakou mate skladbu zdiva ale pokud mate 45 cm cihlu 10 cm polyse je malo, aplikujte minimalne 12 cm z co nejlepsi lambdou ( tepelny koeficient)....nejlepe 14 cm ale 12 staci. Dale pak je potreba udelat vypocet aby vam voda nekondenzovala do zdiva ale prave presla do polystyrenu. Je toho hodne na co si davat pozor! Jinak ja mam stary dum zateplen Baumit open systemem a nemohu si stezovat.
souhlas, ale z hlediska tepelné izolace tl. 150mm, z hlediska bilance nasycené vodní páry tl. 200mm.
Už dlouho dělám po stavbách a dosud jsem u domu žádné plíce na dýchání nenašel. Problém s plísní a vlhnutím nebývá se zateplením, ale že lidi si udělají taky nová okna a pak neumějí větrat. Při vaření, sušení prádla dýchání a podobně se do ovzduší dostane spousta vody a ta se musí odvětrat. Pokud se to neudělá, tak se voda vysráží na chladných místech.
Vědět není trestné http://tpm.fsv.cvut.cz/student/documents/files/IZM A/prednaskaII_IZMA.pdf
Máme starou cihlovou bytovku - pět let neprodyšně zateplenou. S náklady na topení jsme se díky zateplení dostali takřka na polovinu (plyn u nás není, topíme elektřinou). Dřív, když se nám na zvenku promrzlých zdech a stropech srážela vlhkost, měli jsme s plísněmi problém. To se ale právě vyřešilo zateplením. Takže za mě neprodyšně zateplit - je to příjemnější a levnější, za těch pět let jsem na topení ušetřil dobrých sto tisíc a investice do zateplení je už takřka vrácena.
Dýchání domu je nesmysl, mýtus, mnohokrát vyvrácený. Jestliže někdo píše, že pouští do zdiva vlhkost z prádla, vaření, pobytu osob atd, tak je to normální jev a proto se taky musí větrat. Přes zdi "dýcháním" projde tak málo vzduch že jedním otevřením dveří projde více vzduchu, jak stěnou za měsíc. Stačí udělt pokus, odjedete na měsíc pryč, v bytě není nikdo, kdo zasmradí vzduch, stěny dýchají a vrátíte se po měsíci do místnosti, kde je čerstvý vzduch. Je to tak? nebo kecám?
Jasně že se vrátíte musíte vyvětrat.
Plesnivění je vada stavby, nikoliv příčina zateplení. Páč snad každý barák po zateplení plesnivý?
Memphis, u Vás je třeba změřit vlhkost zdiva, zkontrolovat stav a funkčnoct hydroizolace, sdělit složení zdi 50 cm, z čeho se skládá. Asi 45 cm cihla a jaká? Plus omítka z obou stran.
10 cm EPS je R=2,56, + stavající stěna odhad R=0,45, celkem asi R=3. Dneska se obvodové stěny dělají na R=6 a více. Tím chci říci, abyste zvážil zateplení pouhých 10cm.
A dalo by se o zateplení starších baráků mluvit hodiny..
Zdravím.Hydroizolace nebude asi nic moc.Je to cca 80 let starý dům.Ale nikde zatím viditelná vlhkost není.Zdi jsou kompletně z pálených cihel a to až do sklepa.Vím,že by bylo lepší dát silnější poly,ale zase nepatřím mezi nejbohatší,tak jde i o cenu.Ani po montáži plastových oken (cca 8 let) se žádné plesnivění a ani vlhnutí neoběvilo a to mě od toho také hromada lidí odrazovala.
Zdravim. No dle meho davat 10 cm polystyren na 45 cm tl. stenu z cihel je na hrane, zatepleni nebude efektivni a hrozi ze se vam posune rosny bod do zdiva. Kdyz uz tak aspon tu 12 cm , cenova relace je podobna, vsak si to srovnejte na internetu v E-shopech( stavebnin)...A nebo kdyz uz teda tu 10 cm tak aby mela vyborny koeficient lambdy a nejlepe s grafitem...ale stejne pro klid bych sel do te 12 cm. Ja osobne mam ten nejlepsi nabizeny derovany Baumitak na starem dome take cca 80 let kde je vodorovna izolace zadna hitparada v 10 cm ale z vybornou lambdou a navic mam jistotu ze je derovany a vlhkost pripadne propusti ven, uz to mame 3 rokem po tepelnych mostech ani pamatky a klima v zime ohodne lepsi a usetreno i za plyn Okna neokna, furt se tim nekdo ohani....stejne v jakekoliv dome musite vetrat, nekde 3 krat denne trebas po 5 min jinde zase 10 denne. Zmerte si doma vlkhkost vzduchu, pokud bude od 55 do 60 % v prubehu dne tak zas vetrat tolik nemusite, pokud presahne tech 60% vetrat by jste meli vice...ale pozor v zime je vlhkost vzduchu mensi jak od jara do podzimu! Na jare ci na podzim vam to muze vylitnout i na 70% ve starsich domech......
Já musím s kolegou pospou65 jen souhlasit.
Udělejte si výpočet, o okoli stoupne oprava fasády, když míst 10 cm, dáte 14-16cm. Máte výpočty ceny?
Ano, zdi dýchají a není to žádný mýtus. Je to jen o úhlu pohledu, o výkladu pojmů a trochu i o životní filozofii. A taky je to o stáří, použité technologii a materiálu. Čím starší a původnější dům, tím více dýchá. To co stavíme dnes jsou už od narození mrtvoly.
Vám začne dům vlhnout a plesnivět ne proto že nebude dýchat, ale protože zateplíte špatně, málo. Když peníze propijete, bude to účelnější. Anebo se podíváte do tabulky a budete hledat zelenou.
Můžete mi teda vysvětlit, čím nebo jak zeď dýchá? Třeba kamarád má 200 let staré kamenné obydlí. To by mělo dýchat nejlépe. A hned špatné zateplení svádět na to že někdo pije...
To jsem opravdu napsal??
jejda. to jsem ale... :) no už ani číst neumím. Omlouvám se
Definice dýchání domu může být, že příjímá vlhkost a zase jí uvolňuje. A jestli je to příjem vyrovnáním koncentrací, kondenzací, nebo vzlínáním, to už je fuk, stejně potřebujete, aby se to zase odpařilo.
definice slova může je, že to není jisté a že se to pouze domnívá.
Noo.. a to je zase na akademickou debatu. Pravdou je, že předkové stavěli bez moderní chemie, povětšinou z nepálených cihel, vepřovic a podobně, cement nepoužívali neb v jeho novodobé podobě jej neznali, takže jen na vápno, zemní vlhkosti se úspěšně a vtipně bránili i bez izolací a mohl bych pokračovat. Vápno je téměř čistě přírodní produkt, samo o sobě má desinfekční účinek. Omítky bez cementu byly prodyšnější, nepálené cihly vlhkost také dokázaly přijmout. Vodní páry mohly bez překážek cestovat v obou směrech, topilo se kamny, okna a dveře samá netěsnost, takže přísun čerstvého vzduchu a jeho cirkulace byla zajištěna. Pak jsme přišli my, promovaní inženýři a řekli jsme si že nejsme žádní blbci, zato jsme pěkně líní tak proč stavět na soklu na tři schody. My přece odizolujeme, zabedníme, utěsníme a budem si tu svou vodotěsnou a vzduchotěsnou škatuli náramně užívat. Aby se neřeklo, vymyslíme třeba rekuperaci. Takže jak jsem napsal, spokojeně si kuckáme v domečcích s dokonalými spodními izolacemi, dizajnovými dlažbami, PVC podlahami, omyvatelnými, tedy všechnotěsnými malbami a plastovými okénky... Jo. Kuckáme, protože ona příroda taky není blbá a na oplátku nám nadělila alergie a astma a jiné dobroty aby nám bliklo že takhle ne. Ale ono fakt né, nám to prostě nedocvakne.
Takže si dovoluji míti jasný názor, ať se líbí nebo ne, domy "dýchají". Dýchají totiž se mnou, nebo za mně, protože nevím čím jsem si to zasloužil, ale i já jsem poctěn výdobytky moderní doby, alergií a astmatem. Dost dobře mohu popsat jak se mi dýchá ve starém domě, jak v novostavbě anebo jak spát při -19 v autě, protože noc v penzionu s rekuperací, kdy jsem doma zapomněl Ventolin bych nepřestál.
Pane kolego, respektuji Váš názor, jen upozorním, že nepálené cihly ve zdivu byli až nad "základy" z kamenů, které nenasáknou tolika vlhkosti. Starší domky jsou a byli vlhké až mokré, páč nemají hydroizolaci. Navíc v bytě topili lokálním topidlem s velkou spotřebou vzduch, který proudil do místnosti a vysychala místnost.
Srovnávat bydlení v historii a dneska je přeci nesrovnatelné.
Ale jak píšu na začátku, respektuji Váš názor, určitě respektujete i můj názor, že se vyjímečně v tomto tématu mýlíte.
Naprosto s Vámi souhlasím, velice často se pohybuji ve starých budovách, pracuji na památkově chráněných objektech od kostelů až po zámky. Prostým větráním se u nově zateplené stavby nikdy nedosáhne stejného klimatu, jako u staré budovy postavené "selským "rozumem. Tak jako existuje tepelná setrvačnost, tak existuje dýchání budovy pohlcováním a vydáváním vlhkosti. Samozřejmě, že část prochází do venkovních prostor, pokud tento přirozený průchod zastavíte, pak ho musíte nahradit větráním. Ovšem to není stejné.
Další podstatná záležitost spočívá ve stropech, dříve jimi odcházela vlhkost vápennou omítkou a prkny, dnes tato možnost není. A v neposlední řadě ( či spíše v první)je zde zmíněné vytápění lokálními topidly a tím nucená cirkulace (a odvlhčení) vzduchu. Jenže s tím právě dnes nikdo nekalkuluje.
Starší domy si změnu vytápění nechají jakštakš líbit, výměna oken, no s rozvahou a jistou změnou návyků ve větrání, zateplení totálně parotěsným způsobem bývá již začátek problémů.
Každému jeho názor.
Trochu odvádíme debatu od původního dotazu. Pokud se zdi zaizolují polystyrénem zda dům přestane dýchat. Proto zmínky o netěsnostech oken a dveří jsou trochu mimo. Taky zmínky o předcích, jak to tehdy bylo jsou zavádějící. Dříve neměli většinou koupelny, koupali se 1x týdně v neckách, sušili prádlo venku, topily pouze když to bylo nutné a to většinou v jedné místnosti, prali venku nebo v prádelnách, vařili podstatně méně než dnes. Mám teda dotaz. vezmeme pokoj domu který je bez oken a dveří 5x5 m venkovní rozměr. zdi cihla 50 cm strop dřevěný prkenný záklop s omítkou ze spodu. Ze shora stropu prkenný záklop a na něm 10 mc škvárový násyp. Výška stropu 2,6 m Za jak dlouho v tomto objektu dojde pomocí dýchání stěn k výměně vzduchu?
Dotaz má stejnou hodnotu, jako tvrzení: "topily pouze když to bylo nutné" a "vařili podstatně méně než dnes"
Češtinou počínaje a faktickou správností konče.