Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Eagle, přesné umístění součástek

Dobrý den, moc prosím o radu s rozmístěním součástek v určitých tvarech. Vytvářím projekt kde DPS potřebuji osadit 164 LED (3 a 5 mm) plus rezistory, diody, stabilizátory a podobně v naprosto přesném rozmístění. Návrh jsem vytvořil v grafickém programu Rhino. V rhinu kreslím veškeré spoje plošky atd... Už to nikdy nechci dělat ručně :-) Je nějaký nástroj přímo v eaglu nebo program ke stažení pro buďto import souboru z rhina nebo na nakrslení předlohy v eaglu pro přesné umístění součástek na DPS? Nedaří se mi to rozlousknout a nic moc jsem o tom na internetu nenašel... Plánuji další podobný projekt ale ručně už ne. Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Obávám se, že nic takového neexistuje. Já naopak tvořím i návrhy třeba jednoduchých dílů (třeba přední panel přístroje ap.) v Eagle, využívám toho, že mi to tiskárna vytiskne přesně v měřítku a pak výkres použiju třeba jako vrtací šablonu. Rhino neznám, ale proč nedělat už ten návrh v Eagle?

Nevim jestli úplně přesně chápu dotaz ale Eagle umožňuje definovat si grid včetně jeho jemnosti a pak už jen prostým pohybováním se po gridu je možné součástky umístit dle potřebné přesnosti.

Existuje script, který ti do EAGLU vloží DPSku nebo alespoň její rozmístění. Vkládá se vždy pouze Bitmapa (BMP)! Takže si z toho svého Rhina vyexportuj bitmapu v nějakém rozumném rozlišení, a pak v návrhu DPS v EAGLU dáš "File -> Import -> Bitmap" a vybereš svojí bitmapu. Následně se tě zeptá jakou barvu na té bitmapě chceš převést do DPS - vybereš si a zadáš rozlišení bitmapy tj. stejné jako jsi exportoval z Rhina. Pak to něco přepočítá a vloží ti to obrázek do DPSky.
Používám to na vkládání atypických plošňáků, které oskenuji v tiskárně a pak takto vkládám.

Já mám verzi 7.2.0, tam to je přímo v tom Importu. Jinak se musí přes ten .ulp script - to jsem opomněl napsat.

Podle mě to tazateli pomůže, pokud si středy součástek udělá třeba černě a pak v tom samotném importu vybere pouze černou vrstvu, tak se mu vloží pouze středy součástek. Taky jsem to takto dělal, hlavně v podobě otvorů, které musely být na určitých místech.

Já naopak stále držím aktuální EAGLE z důvodu zpětné kompatibility. Schéma z novějšího EAGLE nejde otevřít ve starším, ale naopak to funguje tj. schéma ze starého EAGLU otevřu v novém, což potřebuji, protože mi neustále chodí nějaké schémata na kontrolu ...

PS. 7.2. mohu jen doporučit. Daleko lepší než 6.3., která má několik chyb právě v .uln scriptech. Dneska jsme s kolegou našli další :-) upgradoval na 7.2. a úplně v pohodě.