Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spinaní motorku 220 V

Zdravím.
Potřebují spínat oběhove čerpadlo 220 v 70 watt s vice zažizení.
Jak to oddělít aby se mi nevracel proud do těch vyplých?
S teorie vím že zenerova dioda propouští jen v jednom směru což je to co potřebují.

Ano, jak napsalo bahno předemnou, Zenerovu diodu na toto nejde použít, nelze použít žádnou diodu - motor potřebuje AC napětí nikoliv stejnosměrné, které dioda vytvoří. Takže buď stykače nebo relátka.

...S teorie vím že zenerova dioda propouští jen v jednom směru což je to co potřebují...

Howno víš. Obyčejná dioda propouští v jednom směru. Zenerka v obou. Akorát v jednom směru si pro sebe ukousne zenerovo napětí (jinak já z teorie vím, že dioda se zenerovým efektem je jen na hodně malá napětí, ty co se běžně používají fungují na lavinový efekt).
A pro ostatní: Ten šmudla nenapsal, na jaké napájení má ty motory a kolik jich vlastně má, třeba jsou skutečně stejnosměrné. Tak jdu zapnout křišťálovou kouli, aby se nažhavila.

... a nebo to lze pochopit: "...potřebuji spínat čerpadlo z více zařízení..." . No, a protože tazatel neuvedl, z jakých a co na nich má k dispizici, nebo jestli musí být sepnuta všechna, aby se čerpadlo rozeběhlo, nebo stačí kterékoliv z nich, je mu těžko pomoci a umře bez této vědomosti :-(