zateplení stropu sklepa
Dobrý den,
měl bych konkrétnější dotaz na téma zeteplení stropu sklepa.
Budova je téměř celá podsklepená, a v zimě (ale i ted) je v kuchyni a obýváku od země pekná zima. Proto jseme se rozhodli s manželkou a dětmi zateplit strop sklepa.
Popis budovy:
Budova je cihlová 45cm zdi + omítka, bez izolace. Jednopatrová (přízemí + jedno patro) + půda a sklep. Vytápěné jsou obě patra. Sklep ani půda nejsou obývané a ani vytápěné. Do podlahy půdy (mezi trámy) jsem teď dával foukanou izolaci (foukaný papír).Budova je z 1947 ale kompletně zrekonstruovaná. Okla plastová. Kotle máme dva, jeden na plyn a druhý starý dakon na tuhá paliva (bez jakýchkoli regulací).
Četl jsem zde diskuze na podobné téma, ale žádna úplně neodpovídala mé situaci. Prostor pro zateplení mám 15-20cm pak, už bych hlavou narážel na zaizolovaný strop. Strop je dosti nerovný, polovina sklepa má mírnou klenbu a cihly nekde dosti vyčnívají, proto mi nepřijde vhodné zateplovat pevným polystyrenem, ale minerální vatou, která se stropu lépe přizpůsobí. Aby se pak po zateplení vata "nedrolila" na hlavu při větrání chtěl jsem jednoduše pod vatu dát 20mm polystyrén. Skladba by tedy vypadala takto:
1/ minerální vata 140mm
2/ polystyrén 20mm
Vše bych přišrouboval ke stropu plastovýma hmoždinkama co se k vatě normálně prodávají. Na pohlednosti sklepa mi nezáleží, polystyrén neplánuji nahazovat další omítkou. Ani stěny sklepa neplánuji zateplovat. Ve sklepě jsou dva kotle a tedy jedno malé okno mám stále pootevřené. Velková plocha sklepa je 60m2 a oken je 5. Jsou to stará dřevěná okna.
Moc možností jak budouvu následně ješte zateplit už nemám, proto bych chtěl použít vatu a polystyrén s nízkou lambda 0,032 zde jsou odkazy:
polystyren BACHL fasádní:
http://www.baushop.cz/bachl-extrapor-70-f-fasadni? tloustka=100
lambda 0,032
mineralni vata KNAUF:
http://www.baushop.cz/knauf-unifit-032?tloustka=10 0
lambda 0,032
Cenově to je přibižně při tl. 140mm kolem 150kc/m2. Této ceny bych se chtěl držet.
Ve sklepě bylo v zimě i 85% vlhkosti a teplota se pohybuje 8-15st.
1/ Mám strach o minerální vatu. Nemůže se časem rozpadnout? Vaty doporučené výrobcem k zateplení stropu sklepa jsem nikde nenašel, tak nevím jestli jsem nevytypoval vatu a polystyrén špatně.
2/ Přišroubováním polystyrenu a vaty hmoždinkami mi úplně nezaručí, že na přechodu polystyren a vaty nebude mezera. Nemůže to způsobit kondenzaci vlhkosti v tomto přechodu?
3/ Je vůbec dobrý nápad kombinovat takto dvě izolační hmoty? nebylo by lépe místo polystyrenu dát jednoduše sololitové desky a tím se zbavit jednoduše prachu z minerální vaty?
4/ nebude potřeba naká parozábrana?
Vlhkost kondenzuje na chladném, vy budete mít izolaci na teplé podlaze v jinak chladném sklepě, takže to by neměl být problém. Klidně bych použil levnější vatu, lambda +- 5% nehraje takovou roli a za ušetřené peníze izolujte některou stěnu, 45 cm cihel je dneska luxus.
Co letní stav sklepa, kondenzuje voda na stěnách a kotlech?
Dobrý den,
dekuji za odpoved. Dum jsme koupili v 10/2015 takze jestli kondenzuje voda na stenach nebo kotli jeste nevim. V zime se nic takoveho neobjevilo.
Podle VAsi odpovedi si tedy nemam lamat hlavu s pouzitim vaty a polystyrenu zaroven? Mezera mezi vatou a polystyrenem nebude problem?
dekuji
JM
Ne ta mezera nevadí, spíš jestli hmoždinky, dělané na střih, budou držet na tah. Ona by tu funkci proti padání nepořádku plnila i folie. A současná vata v konstrukci není nijak škodlivá. Kočky našly díru a jak si tam tunelovaly pelíšky.
Plastové hmoždinky jsou na tah, nikoliv na střih.
Díky za info.
Skelnou vatu bych nechtěl ani za 100 Mega kdyby mi dávali k tomu!
Je to tisíckrát horší svinstvo než azbest.
Když už zateplovat sklep tak použít nějakou stříkanou izolaci je to rychlé a levné,
než nějaké obkládanky.
Ostatně bych to ani vůbec nedělal takto, ale obkopal barák a zateplil mu "nohy "
zvenčí do výše cca 2m.
Zaizolovaný sklep zespoda, totiž bude přisávat zimu z boku...a navíc plesnivět.
Tolik můj názor.
no, nevím, stačí se podívat na stránky firem, které to nabízí a nic levného tam nevidím...
Mike,
Je to tisíckrát horší svinstvo než azbest.
můžete svoje tvrzení nějak doložit? V čem je dnešní vata horší jak azbest?
Když baráku zateplíte jen "nohy", co tím získáte?
1) vše se časem rozpadne ale vata Vás přežije. Vždyť se dává do šikmin a střechy. Udělejte to stejně.
2) udělejte to jinak, mezery nevadí.
3) sololit bude lepší
4) nebude
Má tam vysokou vlhkost i teď v zimě s tahem vzduchu díky kotlům. Sololit může bobtnat a plesnivět.
ok, opet diky za odpovedi. Pisete u druheho bodu "udelejte to jinak" Jak to myslíte?
V rovnych místech stropu chci pridelat polystyren pomoci PU lepidla, treba zde na tomto odkaze:
soudabond-easy
bude to stacit na 150mm tl. polystyren? nebo se jeste musi pridelat hmoždinkami?
Já bych to celé polepit polyšem, ale cementovým lepidlem, nikoliv pěnou. I když jsem velký zastánce pěny. Páč lepidlo nanesete na desku a přilepíte ke stropu. Když pěnou, tak musíte fixovat desku, nežli zaschne pěna.
Hmoždinky jsou na sání větru, nikoliv na váhu desky. To musí udržet lepidlo či pěna.
dobrý den, kolik hmozdinek na jeden polys by jste volil? rozmery 500*1000 tl. 200mm rozmery stropu 3,5*4,5m. podklad:
a/ beton
b/ cihli
dekuji
jiri
Dobrý den,
lepím nyní EPS tl. 100 mm na strop suterénu PU pěnou bez kotvení. Předtím jsem musel oškrábat starou malbu a napenetrovat. Drží to jak blázen a nekotvím. Pěnu dávám i mezi desky, takže to vše drží jako jeden blok. Jak píše pan Milan, musí se podpírat, ale to není žádný problém. Ze starých palubek jsem si vyrobil podpěry. Můj postup: Na desku po obvodu (cca 3 cm od kraje) nanesu pěnu a poté ješte vlnovku do středu + bobečky na místa mezi vlnkami. Poté nanesu pěnu i na horní část boků, které budou sousedit s jinou EPS. EPS přitlačím na strop a k sousedním již nalepeným deskám. Vemu desku např. dřevotřísky, přiložím ze spod na EPS desku a o tuto desku zapřu podpěru. Tu podkopu tak, aby desku pevně držela a tak, aby silou působila ve směru sousedních EPS. Pokud EPS zapřete opačně, deska se Vám odsune. Dávám dvě popěry na jednu EPS desku. Takto pokračuji pořád dál. Po asi desti minutách uvolňuji postupně podpěry od první desky. Práce je celkem rychlá, žádné míchání lepidla, čistění nářadí a pod.. Ukázal bych fotky, ale nemám foťák u sebe. A určitě noste při pěnění rukavice!! Pěna je svinstvo, co jde z ruk jen ředidlem. Tak hodně zdaru!
doplním Dejvla,
čistič pěny je aceton ve spreji. Nekupovat čistič, ale aceton.
Hmoždinka není třeba ani jedna, páč ta slouží jen na sání větru.
Podpírání jak píše Dejvl je dobré..