Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Z louky pole

Zdravím, vedle baráku mám louku a chtěl bych si na ní udělat políčko na zeleninu.jak nejefektivnějc to zrealizovat kdybych chtěl už letos sázet. Díky za odpovedi.

Záleží na tom,jaká je tam půda.Jestli dobrá ornice,tak nejjednodušší je to zjara až vyrazí z trávy i plevel postříkat totálním herbicidem(Roundup,Dominator apod.)za 10 dní shrábnout vše suché a přeorat to s přídavkem nějakého hnoje nebo kompostu.Pak to ještě přihnojit podle plodiny třeba Cereritem.
Pokud je to nějaká hlína,tak vybagrovat i s drny tak do 20 cm a navézt kvalitní zem.
Jestli s tím nechceš mít tolik práce a nechvátáš,dej tam první rok brambory,ty zadusí zbytek plevelů a vyčistí to.

Ten Roundup je zbytečně drahý,kup třeba ten Dominator nebo Kaput,účinná látka je tam stejná(Glyfosát)a cena nižší.Pozor,ať koupíš koncentrát,někde nabízejí i 2% roztok(většinou v rozprašovači) za hrozné ceny.
Ředí se 1:50,tj.2% roztok,pro lepší účinek bych dal klidně i 4%,ať to spálí všechno.Hlavně počkat,až plevel vzejde,likviduje to jen zelené rostliny,ne semena.A pak počkat,až se látka dostane do kořenů a rostliny začnou žloutnout a usychat.Já s tím běžně čistím zaplevelené záhony pro rajčata,okurky a další pozdnější zeleninu,co se sází až v květnu.Jen pozor na vítr,stačí málo a spálí se i okolní plochy a zeleň.

Jak používat totální herbicid?

Tak úplně ne,ono spíš záleží na množství účinné látky na m2,než na koncentraci.Na některé plevele i doporučují silnější koncentraci přímo.Ke kořenům se to dostane,to by nesměly fungovat ani knotové aplikátory nebo Roundup gel,kde je koncentrace mnohem vyšší.Sám jsem hubil plevel ve skalce 50% roztokem pomocí štětečku.A i Roundupy jsou různě silné.S opakovaným postřikem souhlasím,to je vždy lepší na zbytky odolnějších plevelů a kromě toho v teple za těch 10-14 dní vyklíčí další.

Žádnou chemii. Pusť na louku krávy, ty to pěkně kopyty rozdupají, trávy a plevele se napasou a ještě to pohnojí. Zvláště když je louka mokrá. Pokud ne, dá se tomu trochu pomoci, stejně by bylo dobré dát tam kravám žlab s vodou, ze kterého to bude přetékat a mokrá tráva se jim podaří krásně rozdupat a zadupat plevel.

Ovce ne, ty to jenom pěkně čistě jako sekačka po povrchu oškubají. Slepice jsou na zničení trávy i s plevelem také výkonné, ale pomalé, a někdo by je musel hlídat, aby je někdo neukradl.

Po kravách to bude stačit přeorat, diskama rozrušit a bránama rozhrábnout a může se sázet. Vůbec ne chemii. To i krtek je lepší než chémie. Jediná chémie je ta přírodní, hnůj, močůvka nebo ještě tak ledek (z ptačího trusu).