Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vedení kabelu

Zdravím, mám jeden odborný dotaz. Dělám v jenom bytě opravu elektroinstalace a z jistých důvodů jsem nucen vést kabel pro pračku v koupelně (přes fi) stropem a následně jej povedu na zásuvku, která je klasicky 30cm vysoko od země.
Jde o to, jestli existuje nějaká norma, která by vyloženě zakazovala vést kabel pro zásuvku stropem...

Díky za odpověď

Řiďte se selským rozumem. Zásuvka by měla být umístěna tak, aby byla snadno dosažitelná, tedy aniž by se muselo manipulovat pračkou. Bude-li umístěná při podlaze, musí být v dostatečné vzdálenosti od roháčku a sifonu, které jsou zpravidla výš, aby nemohlo dojít k zatečení vody. I zde by měla být volně přístupná.

Ne! Zadny rizeni se selskym rozumem, ridit se prislusnou normou. Teprve nedava-li norma zadny voditko, pouzit rozum.
1) kabel klidne muze vedst stropem. Melo by to ale mit nejakou stabni kulturu. Nebo muze vedst stenou pri strope - tam dokonce je zona, ve ktery lze kabel predpokladat.

2) Zasuvka v koupelne vs. zasuvka pro pracku v koupelne - to je rozdil! Pokud je to zasuvka pro pracku, tak by naopak nemela bejt pristupna. V kazdym pripade misto, kde zasuvka muze bejt je dost limitovany misty, kde bejt nesmi. A tech v koupelne je hodne.

Ne! Zadny rizeni se selskym rozumem, ridit se prislusnou normou.

Nesouhlas. I když budu v souladu s normou, pořád u toho musím myslet. A jsme zpátky u selského rozumu. Používat hlavu je vždy na 1. místě.

Pokud je to zasuvka pro pracku, tak by naopak nemela bejt pristupna.

Při vší úctě.. kravina jako dům.

Takhle určitě ne.
„Pokud jsou pro ochranu před úrazem elektrickým proudem použity nadproudové ochranné přístroje, musí být ochranný vodič součástí stejného vedení jako jeho živé vodiče nebo musí být v jejich bezprostřední blízkosti.“

Do koupelny bych nikdy neumístil zásuvku 30cm nad zemí. Zásuvku pro pračku umísťuji nad pračkou, není-li to možné, potom tak, aby bylo možné vytažením vidlice snadno spotřebič odpojit od sítě, v případě poruchy.
Plně souhlasím se základní myšlenkou "Norma je svatá" - pokud něco opravdu neřeší, potom teprve KVALIFIKOVANÝ "elektroselský rozum".]:)
Nakonec připomenu:
Ještě z minulé diskuse o koupelně, pospojení, uzemnění...
Peče se" dneska ještě ochranné pospojování v koupelně? (futro, žebřík,..)

mirektatra, 16.03.2015 15:36
Otázka - ...pospojení v koupelně - není to dnes už nepovinný přežitek?

Laicky: Koupelna je nebezpečná (mokré prostředí a mokrý člověk), proto el.předměty mají mimo ZÁKLADNÍ ochrany (nulováním) také DOPLŇKOVOU ochranu - proudový chránič S PŘEDEPSANÝM VYBAVOVACÍM PROUDEM (prodávají se různé,...pro ochranu před požárem...). Doplňková ochrana není tak spolehlivá, jako základní (ale je např. citlivější, přesnější), proto nemůže být použita samostatně (je to elektromechanický přístroj), ale jen základní ochranu "vylepšuje".
Krom toho se v prostoru nachází i neelektrické předměty, které jsou ale elektricky vodivé a může na ně být zavlečeno nebezpečné napětí odjinud - voda, topení... třeba při blesku, nebo poruše mimo objekt (uhořelý nulák u trafa, fáze na radiátoru u panelákového souseda). Proto se zřizuje ZVÝŠENÁ ochrana pospojením, která neřeší, jaké je na nich napětí (proti zemi), ale zajišťuje, aby bylo na všech dosažitelných předmětech stejné - tedy aby nebyl ROZDÍL, který by při dotyku byl nebezpečný. Zvýšená ochrana, na rozdíl od doplňkové, je svojí spolehlivostí "plnohodnotná" ochraně základní, protože není závislá na mechanické funkci jednoho přístroje a tím je její kvalita trvalá. Je však "jen místně účinná" a je závislá především na kvalitě a kompletnosti provedení při jejím zhotovování.
To je principem ochran (také) v koupelně.
(Elektrotechnika 3.ročník UŠ 1975 - můj třídní učitel Jaromír Holubička - mnohokrát děkuji a vzpomínám s obdivem)