Vedení kabelu
Zdravím, mám jeden odborný dotaz. Dělám v jenom bytě opravu elektroinstalace a z jistých důvodů jsem nucen vést kabel pro pračku v koupelně (přes fi) stropem a následně jej povedu na zásuvku, která je klasicky 30cm vysoko od země.
Jde o to, jestli existuje nějaká norma, která by vyloženě zakazovala vést kabel pro zásuvku stropem...
Díky za odpověď
Žádná norma toto nepřikazuje, takže je jen na Vás kudy kabel chcete táhnout.
Jen by se nemělo jít šikmo přes stěnu, aby se dalo logicky odhadnout kde ten kabel je.
Šikmo samozřejmě ne. Prostě ten kabel potom povedu od stropu dolů 20cm od rohu a potom 30cm od země k ose
Jako že povedete kabel od strolu k podlaze a pak zase od podlahy do 30? Není jednodušší svét ho od stropu a rovnou ve 30 udělat vývod? Jinak zásuvku pro pračku dáváme ve 115 nebo 130 kvůli přístupu.
Hlavně bacha na zóny v koupelnách.
http://www.infobydleni.cz/news/elektroinstalace-4- elektricke-rozvody-v-koupelne/
Jsem si vědom těchto zón, teď ale přemýšlím nad tím v jaké výšce by ta zásuvka měla tedy být... 120cm nebo 30cm?
Chtělo by to spíš půdorys té koupelny.Abychomm věděli, kde je vana (sprcháč) umyvadlo a pračka.
Řiďte se selským rozumem. Zásuvka by měla být umístěna tak, aby byla snadno dosažitelná, tedy aniž by se muselo manipulovat pračkou. Bude-li umístěná při podlaze, musí být v dostatečné vzdálenosti od roháčku a sifonu, které jsou zpravidla výš, aby nemohlo dojít k zatečení vody. I zde by měla být volně přístupná.
Ne! Zadny rizeni se selskym rozumem, ridit se prislusnou normou. Teprve nedava-li norma zadny voditko, pouzit rozum.
1) kabel klidne muze vedst stropem. Melo by to ale mit nejakou stabni kulturu. Nebo muze vedst stenou pri strope - tam dokonce je zona, ve ktery lze kabel predpokladat.
2) Zasuvka v koupelne vs. zasuvka pro pracku v koupelne - to je rozdil! Pokud je to zasuvka pro pracku, tak by naopak nemela bejt pristupna. V kazdym pripade misto, kde zasuvka muze bejt je dost limitovany misty, kde bejt nesmi. A tech v koupelne je hodne.
Nesouhlas. I když budu v souladu s normou, pořád u toho musím myslet. A jsme zpátky u selského rozumu. Používat hlavu je vždy na 1. místě.
Při vší úctě.. kravina jako dům.
Jsem pro se řídit selským rozumem,ale mnohým chybí.A trocha doporučujících norem také není k zahození.
Osobně bych volil toto provedení.
Takhle určitě ne.
„Pokud jsou pro ochranu před úrazem elektrickým proudem použity nadproudové ochranné přístroje, musí být ochranný vodič součástí stejného vedení jako jeho živé vodiče nebo musí být v jejich bezprostřední blízkosti.“
Teď mi došlo, že zelená čára znamená celý kabel a ne jenom žz. Pak je to OK.
Stropem to jít může. Kupříkladu můj byt má sádrokartonový příčky a elektroinstalace je vedena právě stropem. Napřed byly navedeny kabely do patřičných míst a pak postaveny příčky, v nich pak shora dolů vedou kabely.
Do koupelny bych nikdy neumístil zásuvku 30cm nad zemí. Zásuvku pro pračku umísťuji nad pračkou, není-li to možné, potom tak, aby bylo možné vytažením vidlice snadno spotřebič odpojit od sítě, v případě poruchy.
Plně souhlasím se základní myšlenkou "Norma je svatá" - pokud něco opravdu neřeší, potom teprve KVALIFIKOVANÝ "elektroselský rozum".
Nakonec připomenu:
Ještě z minulé diskuse o koupelně, pospojení, uzemnění...
Peče se" dneska ještě ochranné pospojování v koupelně? (futro, žebřík,..)
mirektatra, 16.03.2015 15:36
Otázka - ...pospojení v koupelně - není to dnes už nepovinný přežitek?
Laicky: Koupelna je nebezpečná (mokré prostředí a mokrý člověk), proto el.předměty mají mimo ZÁKLADNÍ ochrany (nulováním) také DOPLŇKOVOU ochranu - proudový chránič S PŘEDEPSANÝM VYBAVOVACÍM PROUDEM (prodávají se různé,...pro ochranu před požárem...). Doplňková ochrana není tak spolehlivá, jako základní (ale je např. citlivější, přesnější), proto nemůže být použita samostatně (je to elektromechanický přístroj), ale jen základní ochranu "vylepšuje".
Krom toho se v prostoru nachází i neelektrické předměty, které jsou ale elektricky vodivé a může na ně být zavlečeno nebezpečné napětí odjinud - voda, topení... třeba při blesku, nebo poruše mimo objekt (uhořelý nulák u trafa, fáze na radiátoru u panelákového souseda). Proto se zřizuje ZVÝŠENÁ ochrana pospojením, která neřeší, jaké je na nich napětí (proti zemi), ale zajišťuje, aby bylo na všech dosažitelných předmětech stejné - tedy aby nebyl ROZDÍL, který by při dotyku byl nebezpečný. Zvýšená ochrana, na rozdíl od doplňkové, je svojí spolehlivostí "plnohodnotná" ochraně základní, protože není závislá na mechanické funkci jednoho přístroje a tím je její kvalita trvalá. Je však "jen místně účinná" a je závislá především na kvalitě a kompletnosti provedení při jejím zhotovování.
To je principem ochran (také) v koupelně.
(Elektrotechnika 3.ročník UŠ 1975 - můj třídní učitel Jaromír Holubička - mnohokrát děkuji a vzpomínám s obdivem)
Dobrá takže to shrnu: vedení pro zásuvku mohu vést stropem a následně kabel přivedu do zásuvky, která bude ve výšce 120cm k ose...
Jo, natáhni to jak myslíš.Jen prosímtě mysli na tu ochranou zónu.Kolikrát vidím v panelácích koupelny, to by jeden žasnul.Na vaně se sprchou nalepená pračka a hned vedle umyvadlo....člověk se bál umejt ruce.
Ano a samozřejmě v zóně 3...
Děkuji všem