Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vruty do dřevotřísky

Dobrý den, koupil jsem si sedací soupravu, při sestavovaní posledního dílu - levého područníku byl křivě vyvrtán otvor ve dřevotřísce pro šroub a nešel tam našroubovat - jako správný kuťák ve stylu Pat a Mat jsem si na to vzal kombinačky (přece když to nejde silou, tak to musí jít větší sílou) tak jsem ten závit přetočil, uvolnil se zámek co byl nalepený ve dřevotřísce a šroub zůstal viset na zámku vně sedačky, bez možnosti dostat ho zpět, tak jsem šroub uřezal a zámek se zbytkem šroubu zůstal nenávratně na dně područníku a teď nastává otázka jak nejlépe tyto dva díly dřevotřísky spojit aby to dobře drželo, druhý šroub na pravé straně tam drží perfektně.

Uvažoval jsem použít normálně vruty do dřeva na klíč, ale bojím se aby to drželo.

Předem děkuji za rady

Vruty a konfirmáty se používají na spojování dřevotřískových desek, které nebudou extrémně namáhány. Např. vyvrácením se na bočnici sedačky.(typicky bočnice a dna či půdy skříní, doporučuji použít ještě nábytkářský kolík, ,zvaný též tipl) Proto se pro tyto účely používají různé válečky, excentry, narážecí- chcete li zasekávací matice, či půlobloučky.
V daném případě doporučuji nafotit co a kde se má spojit.

S velkoplošnou podložkou, nebo to, co jste vykroutil, i když asi prostorově to bude problém naklepnout. U těch šroubů může nastat problém s dotažením, když tam nedostanete ruku pro klíč, ale zase početně nejste nijak omezen a můžete jich tam dát víc. Já když jsem likvidoval sedačku, tak jsem se oklepal, na co jsem měl odvahu stoupnout - ten materiál je většinou na hranici možného.

Dostanete li se do područky, pak použít zasekávací matici, je li tam dostatek místa pak lze použít šroub s velkou podložkou s tím, že šroub bude v područce a matice bude ze strany sedáku. Nelze li to a nechcete sundávat čalounění, pak bych zkusil vyřezat - vyvrtat ovál .- obdélník. Z kusu silného plechu udělat ovál či obdélník s dírou uprostřed rozměru který by do díry vlezl. Do díry dát šroub a po zasunutí otočit plech na štorc.Šroub bude čučet ven a matice s podložkou bude v sedáku. Aby mi při sesazování neutíkal, může se zalepit třeba tavnou pistolí.