Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zapínání trafa u LED osvětlení.

Zdravím

Zrekonstruoval jsem v domě schodiště, dal tam pohybové čidlo a LED pásky. Teď řeším dilema, jestli pohybovým čidlem zapínat přímo trafo (primár), nebo mít trafo trvalo připojené k síti a přes relé připojovat výstup trafa (sekundár) k LEDkám. Jednodušší by bylo připojovat vstup trafa (primár), jenže je tam malé spoždění něž trafo naběhne a hlavně si nejsem jistý, jestli by za chvíli trafo při častém zapínání neodešlo. Při trvalém připojení trafa k síti a zhasnutých LEDkách to zase bude pořád něco odebírat ze sítě (i když minimum) + asi možnost požáru při poruše trafa (já prostě těm čínským výrobkům moc nevěřím :-( ) Takže co by bylo lepší?

Děkuji

Co znamená v tvém sloganu "trafo" ? Plnohodnotný transformátor + usměrňovač + vyhlazovací kondenzátor ? Nebo spínaný zdroj určený pro LEDky ? Pokud je to klasický transformátor, tak bych spínal primár k síti, u kl. transformátorů je to jedno. Ovšem pokud se jedná o spínaný zdroj, tak bude lepší spínat až výstup k LEDkým, protože každý spínaný zdroj má na vstupu kondenzátor, který se musí nabít a při jeho nabíjení teče poměrně velký špičkový proud, který opaluje kontakty relé.

Ve třetím komentáři pod tvým dotazem máš řešení, které bude fungovat roky a nebude opalovat kontakty relé ani jinak ničit napájecí zdroj pro LEDky, jako třešnička na dortu to bude bezpečnější než když ten zdroj pojede pořád. To je takový problém k sobě dát 2 rezistory, jeden můstek, jednu zenerku, 2 kondenzátory a jedno relé ? Pokud ano, tak se na to vyprdni a nedělej raději nic.

Co se tím vyřeší ? Děláš si ze mě srandu ? Pochopil jsi vůbec jak to zapojení funguje nebo jsi jen další člověk, který o elektřině/elektronice neví vůbec nic a cpe se do toho ?
Rezistor R2 je právě ten co omezuje proudovou špičku po zapnutí spínaku, jeho hodnota je celkem volná - od 10R do 68R, doporučuji hodnotu 33R.

Aha, zase jeden, který si o sobě myslí, že je mistr světa. Chtěl jsem se jen v něčem ujistit ( proto jsem dal na poradně dotaz) a nakonec vědět hodnotu odporu, což jsi mně napsal a za to ti děkuji. Jinak jestli něco vím, nebo nevím o elektronice a chci si něco sám udělat, po tom ti s prominutím nic není a na tvoje sebestředný, arogantní a namachrovaný řeči nejsem zvědavý. Hlavně tady nezapomeň ještě něco napsat, ať máš poslední slovo a můžeš večer klidně usnout. KONEC