zapínání trafa u LED osvětlení.
Zdravím
Zrekonstruoval jsem v domě schodiště, dal tam pohybové čidlo a LED pásky. Teď řeším dilema, jestli pohybovým čidlem zapínat přímo trafo (primár), nebo mít trafo trvalo připojené k síti a přes relé připojovat výstup trafa (sekundár) k LEDkám. Jednodušší by bylo připojovat vstup trafa (primár), jenže je tam malé spoždění něž trafo naběhne a hlavně si nejsem jistý, jestli by za chvíli trafo při častém zapínání neodešlo. Při trvalém připojení trafa k síti a zhasnutých LEDkách to zase bude pořád něco odebírat ze sítě (i když minimum) + asi možnost požáru při poruše trafa (já prostě těm čínským výrobkům moc nevěřím ) Takže co by bylo lepší?
Děkuji
Co znamená v tvém sloganu "trafo" ? Plnohodnotný transformátor + usměrňovač + vyhlazovací kondenzátor ? Nebo spínaný zdroj určený pro LEDky ? Pokud je to klasický transformátor, tak bych spínal primár k síti, u kl. transformátorů je to jedno. Ovšem pokud se jedná o spínaný zdroj, tak bude lepší spínat až výstup k LEDkým, protože každý spínaný zdroj má na vstupu kondenzátor, který se musí nabít a při jeho nabíjení teče poměrně velký špičkový proud, který opaluje kontakty relé.
Je to samozřejmě spínaný zdroj, právě proto se mně moc nelíbí to časté připojování vstupu. Kdyby to byla klasika, tak to neřeším a připojuji primár.
A co využít sorf-start a spínat rovnou primární stranu ? Něco na tento způsob : st_sp2.png Lepší je varianta "3" neboť tam nedochází k takový výkonový ztrátě jako v druhém případě, bohužel je složitější.
Ale do tych LED tecie 10x vacsi prud, lebo NN, tak si vyber
(hlavne nikto netusi ze ci ten zdroj ma na vstupe nejake tlmenie toho narazu, alebo vobec nic, takze to je loteria)
Ano, ale nebude tam ta proudová špička jako u vyhlazovacího kondenzátoru na primární straně spínaného zdroje. Ta špička můžou být klidně i několik desítek Ampér, ano relátko to párkrát vydrží, pak už neodepne.
Jaky to je presne zdroj? Kolko W? (a kolko W paskov chces spinat? A jake parametre ma rele pohyb.spinaca?)
(..lepsie by bolo spinat az sekundar, ale najprv si skontroluj ci to rele zvlada ten prud)
Zdroj má na výstupu 12V/6A to je teoreticky 72W. Budu spínat 6m pásky - 9,6W/m tj cca 58W, takže zdroj by měl stačit. Čidlo může spínat 230V / 10A. Pokud budu spínat sekundár, tak budu muset požít ještě další relé. Zřejmě asi tohle - viz. foto. Sice cívka relé je na 24Vss, ale udělám si ho na 230V.
Jak si ho udelas na 230V?
10A~ rele by malo zvladnut aj ten sekundar (pojde ti tam ca 5A DC do tych LED), nemusis nic bastlit.
Ja by som mozno aj riskol spinat primar, a uvidis jak dlho to vydrzi. Ak to nevydrzi tak si to trafo nezasluzilo existovat Alebo spinaj sekundar a neries.
Přes čidlo přímo sekundár spínat nemůžu, protože čidlo mě spíná fázi. Jinak to relé 24V si na 230V udělám nějak takto:
Tak je to na tebe, ja by som sa s tym nesral. Ak nemas inu priamu moznost tak by som spinal primar a neriesil to.
To se snad nevyrábí relé na 230V~ ? Jinak správné řešení máš o kousek vejš.
Relé na 230V se vyrábí, ale tohle mám doma v šuplíku. No zapojím primár na přímo a pokud ve zdroji něco odejde, bude to na 90% nějaký elit, který se dá vyměnit. Potom to když tak udělám přes ten sekundár.
Dík oběma za váš čas a rady.
Ve třetím komentáři pod tvým dotazem máš řešení, které bude fungovat roky a nebude opalovat kontakty relé ani jinak ničit napájecí zdroj pro LEDky, jako třešnička na dortu to bude bezpečnější než když ten zdroj pojede pořád. To je takový problém k sobě dát 2 rezistory, jeden můstek, jednu zenerku, 2 kondenzátory a jedno relé ? Pokud ano, tak se na to vyprdni a nedělej raději nic.
Tak se hned nerozčiluj... nemám to problém poskládat. Můžu to vyzkoušet, akorát ve schematu není hodnota R2, který je paralelně ke kontaktům. Kolik by to mohlo být? I když po pravdě, co se s tím vyřeší? Jen další kontakt, který bude připojovat vstup zdroje.
Co se tím vyřeší ? Děláš si ze mě srandu ? Pochopil jsi vůbec jak to zapojení funguje nebo jsi jen další člověk, který o elektřině/elektronice neví vůbec nic a cpe se do toho ?
Rezistor R2 je právě ten co omezuje proudovou špičku po zapnutí spínaku, jeho hodnota je celkem volná - od 10R do 68R, doporučuji hodnotu 33R.
Aha, zase jeden, který si o sobě myslí, že je mistr světa. Chtěl jsem se jen v něčem ujistit ( proto jsem dal na poradně dotaz) a nakonec vědět hodnotu odporu, což jsi mně napsal a za to ti děkuji. Jinak jestli něco vím, nebo nevím o elektronice a chci si něco sám udělat, po tom ti s prominutím nic není a na tvoje sebestředný, arogantní a namachrovaný řeči nejsem zvědavý. Hlavně tady nezapomeň ještě něco napsat, ať máš poslední slovo a můžeš večer klidně usnout. KONEC