mravenci faraoni
Máme problém v panelovém domě s mravenci. Vyskytují se zde jak černí mravenci, tak i faraoni. Máme velký problém s několika obyvateli domu, kteří tento problém zatím nemají s vpuštěním firmy do svého bytu. Také se zatím nepodařilo domluvit se všemi na termínu deratizace.
Potřeboval bych zjistit, zda se dají opravdu účinné profesionální přípravky ve větším balení na hubení zakoupit třeba přes internet. Zatím jsem nic nenašel. Aplikaci bychom si provedli v domě sami, podle toho, jak by byl kdo doma. V tom je totiž největší problém a firmu nechceme volat několikrát. Také by to nakonec vyšlo levněji.
účinné prostriedky sa dajú kúpiť aj v každej lepšej drogérii,ovšem v obytnom dome s viacerými bytmi to musia použiť všetci bez výnimky,inak to nemá žiadny zmysel,množiace schopnosti faraonov sú enormné a stačí jeden vynechaný byt z aplikácie prosttriedkov a mravcov nemáte šancu sa zbaviť....
Tento problém co popisujete je nám jasný. Potřeboval bych hlavně někde sehnat prostředky ve větších baleních, aby se nemusely kupovat po hodně kusech a zkusit i tímto snížit jejich cenu. Zkusil jsem obeslat deratizační firmy z okolí a od nich pochopitelně nedostal žádnou odpověď.
deratizačné firmy si obvykle nebudú svoje "know-how" len tak rozdávať,budú chcieť mať kompletný kšeft zaplatený,takže tam to bude určite bez odozvy,na internete určite niečo zoženiete,pre cz pozrite napr. online katalog firmy unichem.....
Zdravím,
hádám, že ti "černí mravenci" budou pravděpodobně nějací rodu lasius, například tady na obrázku lasius niger, mravenec obecný. Ten velký uprostřed je jejich maminka, je dlouhá maximálně devět milimetrů.
Pokud se drží mimo barák, není důvod je likvidovat.
mravenec faraón, monomorium pharaonis, vypadá takhle. Nezaměňujte prosím s jinými, našimi, mravenci podčeledě myrmiciane. Mohou vypadat podobně, většinou jsou větší a rozhodně je v domě nenajdete ve vyšším počtu . Ti s většíma zadečkama (napočítal jsem čtyři) jsou královny. Dělnice jsou maličké, měří dva milimetry.
Doma jsme měli invazi mravenců lasius emarginatus (ty rozpoznáš podle červené hrudi, obrázky pro zajímavost tady http://www.insectarium.cz/mravenci/soubory/l_emarg inatus_foto.htm) a podařilo se nám je zlikvidovat takovýma raid domečkama s nástrahou, znáte z TV . Dokonce na krabičce bylo napsáno, že se nástraha hodí k hubení mravenců rodu lasius. Po pár týdnech byl klid, pak se ještě jednou za pár měsíců objevili, má teorie je, že to byli nově vylíhnutí mravenci kteří v době "čistky" byli ještě v kokonech a tedy se s nimi dělnice nemohli podělit o otrávenou potravu. Mravence faraóny jsem viděl likvidovat u příbuzných dále popsanou sterilizací.
Proč je potřeba mezi faraóny a mravenci rodu lasius rozlišovat - u nás žijící mravenci rodu lasius jsou v drtivé většině druhů monogynní, to znamená že trvale mají jenom jednu královnu, která se ovšem v ideálních podmínkách může dožít klidně 25 let plus. Dělnice může žít podle české wikipedie maximálně sedm let. I když ty čísla znějí děsivě, zbavit se jich šlo poměrně snadno.
Pokud se Vám doma vyskytnou pohlavní okřídlení jedinci tak to zpravidla u lasius není důvod k panice. Za prvé doma máte pravděpodobně pouze jednu kolonii, za druhé je problematické doma alespoň napodobit podmínky tzv. svatebního letu po kterém se mravenci páří. Jinak řečeno, je to spíše symptom problému než problém samotný.
Naopak u mravenců faraónů se evoluce vydala jinou cestou. Mravenci faraóni nežijí dlouho, královna se dožije maximálně jednoho roku, zato jsou polygynní a královen může být v jedné kolonii spousta, podle wikipedie klidně až 200. Jejich silou stránkou je velice rychlá reprodukce.
Faraóni jsou polykaličtí, tedy jednotlivé kolonie navzájem spolupracují a vlastně tvoří dohromady jeden homogenní celek. Většinou se rojí a páří bez svatebního letu, prostě lezou po zemi.
Tihle mravenci se nelikvidují tak, že jim dáte podobnou nástrahu jako v případě rodu lasius, ten bypravděpodobně zničil jenom pár kolonií z toho polykalického celku. Na faraóny se používá "jed" který vlastně mravence přímo nezabíjí ale sterilizuje královny, takže se postupem času přestanou líhnout další mravenci.
Na wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Pharaoh_ant#Invasive ness_and_extermination jsem našel alternativní způsob likvidace, a to nástrahou tvořenou z rozemletých jater a kyseliny borité. To vidím poprvé a nemám s tím žádnou praktickou ani zprostředkovanou zkušenost.
Faraóni jsou tropický invazní druh a parně by je, narozdíl od našich mravenců, zabilo i výrazné snížení teploty. Vymrazit panelák ale asi není dobrý nápad
každopádně ať se daří