Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Reprobedny

Zdravím, prosím zkušené elektroniky o radu. Budu stavit zesilovač K15 s GU-50 (gu50.php) a logicky k němu potřebuji bedny. Doma se mi válí staré kvalitní dva kousky ale potřebují repas. Původní repra jsou KO, mám doma k dispozici dva 1000W 8ohm woofry které bych tam rád osadil. K tomu bych logicky měl koupit asi 2 výškáče 8ohm což by nebyl problém ale jak to udělat s vyhybkama ? Poradí někdo ?

Zdravíčko.
Zkušený elektronik zrovna nejsem, ale 3 pásmová repra jsem si stavěl. Velice nápomocen mi byl web audioweb.cz. Doporučuji jeho návštěvu a konkrétně tuto sekci: Projekty , kde jsou vyzkoušené projekty uživatelů.

Jinak podle čeho jsi usoudil, že jsou současná repra KO? A o kvalitě či nekvalitě těchto repro by se dalo spekulovat. Je to takový střed... Kvalitní repra jsou cenou trošku jinde. Ale přiznám se, že jako chudý student jsem také stavěl z Tesla (TVM) reproduktorů a do teď mi jejich zvukový projev stačí. Až bude někdy čas a budou peníze, pustím se do stavby lepších.

Tyto repra jsou KO už roky, v jednom chybí výškáč a basák nevypadá použitelně. Kočka se vyřádila. Zkusím ten audioweb, jde mi hlavně o to jestli je možno ponechat vyhybky jak jsou a jen osadit 8ohm repra. Woofry by se postarali o basy a středy a výškáče o výšky.

To nelze... Tedy lze, ale bude to hrát na ho... Pro každou sestavu repro, pokud chceš, aby to hrálo slušně, musí být odladěná vyhýbka, nejlépe měřením. Dají se i koupit univerzální výhybky, např. od BS Acoustic, ale nelze od toho čekat zázraky. Zvuk bude nějaký, ale...
Nejlepší by bylo, kdyby se podařilo sehnat stejná repra. Zkusil bych pohledat na bazarech, jestli někdo nenabízí stejná. Pak by se jen daly reproduktory vyměnit. Ale stejně bych se obával, zdali už nejsou vyschlé kondenzátory ve výhybce. Jinak pokud kočka jen rozškrábala kopulku reproduktoru, tak to ještě není taková tragedie. Pokud už je roztržený závěs, je to horší.

Nevím, ale já bych postavil jiné podle nějakého návodu.

Přesně tak, pokud budu znát alespoň teoretické hodnoty vyhybek tak nemám problém to dát dohromady, zas tak levý nejsu jen teorie co se týče výpočtu audia chybí. Proto radší poprosím zkušené stavitele. Jakmile budu mít hodnoty uspokojivé tak bedny prostě předělám a kašlu na to. Navíc u těchto beden nepůjde ani zas tak o zvukovou kvalitu, stačí když to bude hrát uspokojivě a hlavně hlučně. Na kvalitní poslech pořídím časem menší a kvalitnější.

Woofry si dej zvlášť do bedny jako samostatně hrající. Do stereo repro hoď něco "normálního". Co je zač ten woofer? A nečekej 1000W výkon, to je prostě nesmysl. Jestli budou mít 50W realnýho výkonu, bude dobře. Jinak objem ničím nenahradíš, takže menší nemusí být kvalitnější. Objem je důležitý pro basy. Ale samozřejmě záleží na velikosti místnosti. Těch faktorů je více a je potřeba si vše důkladně nastudovat. Od Dexonu je dobrá kniha Reproduktory a reprosoustavy od Kamila Tomana. Mají už i novější a doplněné vydání.