Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AH VS WATT

Dobrý den, kolik má prosím vás 1AH Wattů? nebo jak dlouho mi vydrží svítit světlo když mám baterku na 6V a 11Ah a žárovka má spotřebu 8Wattů.. Jak dlouho mi vydrží svítit ?? a nebo jak se to počítat z Ah na Watty ? Děkuji

AH nema Watty.

Napeti se meri ve Voltech ( napriklad 4.5V na ploche baterce a tak) Kdyz chces udelat jiskru, potrebujes napeti
Proud se meri v Amperech (20A pojistka napriklad) Kdyz se chces zabit, potrebujes proud
Vykon se meri ve Wattech (pro stejnosmerny proud je to soucin Voltu a Amperu, u stridaveho je to slozitejsi o stredni hodnoty, kapacity a tak, ale v podstate podobne) Kdyz se chces ohrat, nebo nekam dojet, potrebujes vykon

Kapacita baterek se udava v Ah (Amper hodinach) a zhruba to rika tolik, ze baterka se 44 Ah by plne nabita teoreticky byla schopna dodavat 44A jednu hodinu nebo 1A 44 hodin, nebo 2A 22 hodin a tak. V praxi ma urcitou mezni hodnotu, kolik proudu je schopna dodat, cim vic proudu dodava, tim vic se protopi (a ztrati) v jejim vnitrnim odporu (takze nevydrzi spoctenou dobu), zaroven s oberem proudu ti klesa napeti a spousta jinych zajimavych jevu (sediva je teorie, zeleny je strom zivota)

Zarovka ma dva hlavni udaje - napeti (ktere na ni musi byt aby svitila - tady 6V - kdyz date trochu min, bude svitit jak kdyz nesviti, kdyz date viditelne min, tak bude jen hrat) a vykon, ktery pri tom napeti spotrebovava (jak moc zere a z toho se odviji jak moc sviti - ucinnost je dost zoufala, ale u zarovek v podstate vsude stejne)

Z toho jde spocist proud, ktery ji pri tom sviceni prochazi - 8 wattu / 6V = 1.33 A

Pokud je baterka na 6 Voltu, tak je to prima, kdyz je na min, nebude to svitit, kdyz je na vic, spalite zarovku (ledaze byste tam vrazil nejaky menic - v obou pripadech)

Ma-li baterka 11 Ah, mela by byt schopna dodavat 11A jednu hodinu, 1 A jedenact hodin a 1.33A asi tak 11/1.33 = 8.2 hodiny

Modelarske specialni baterky dokazou dodavat i vic Amper, nez kolik maji Amperhodin (cili se pohodove vybit za min nez hodinu), ale normalni baterky to tak pohodove neberou. Nicmene tahat z ni 1/10 kapacity neni uz nic tak strasneho, takze by vam to mela celkem v pohode zvladat. ALE na zacatku bude asi mit vetsi napeti (a vic svitit), casem to bude slabnout (a min svitit) a zivot neni hezky, takze tech 8.2h je nejspis jen teorie, nicmene od oka bych rekl, ze treba takovych 6 hodin by to s dobrou baterkou dat melo. Se starou a silne jetou taky muze byt za dve hodiny po zizalickach ... (ona se ta udavana kapacita pocita pri prodeji a postupne pouzivanim klesa, jak se baterka horsi)