Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jistič a bojler

Dobrý den,
navýší se mi velmi platba za jistič.
Musí mít el.bojler (80l) vlastní jistič? A to i v případě, že nebude ,,noční proud''?
A co malý motorek na zalévání?
Mám jistič 3x25 a malou spotřebu. Prosím o znalou radu, zatím jsem slyšel jen dohady.
Děkuji.

Musi mat vlastny istic, to ale neznamena ze treba menit istic pred elektromerom :) Proste v podruznom rozvadzaci sa da novy istic (podla bojlera zalezi aky) a nan sa bojler napoji. Bez specifikacie bojlera tazko radit. 80l neni smerodajny udaj, potrebne je poznat vykon vyhrievacich spiral a ich zapoijenie, ci je na 3F alebo len na jednu (pripadne na 2). Podla vykonu sa vyrata prud a taks a navrhne istenie. Nepredpokladam ze to ale bude robit problem s istenim 3x25A pred elektromerom.

Díky,
snad rozumím. Zatím jsem se trochu prokousal... jestli chápu... když bych chtěl snížit hlavní jistič, v podstatě není třeba nic dělat s jističem (tím vypínačem) bojleru. Jde o to, aby to ten hlavní jistič utáhl. Ten bojler není na třífázový proud.
Ale na ten menší hlavní jistič by nebyl asi možný třífázový proud vůbec, že? Ten mám, ale v podstatě nevyužívám.
Asi je to celé nereálné, řeším to proto, že podle nového výnosu mám platit za jistič ročně o dva tisíce víc.
Také je třeba revizní správa, která má snad stát asi čtyři tisíce.
Jištění 3x25 opravdu problém nedělá, ale tak mě napadlo, co nižší hlavní jistič a zapínat bojler když nepere pračka ?
Vaření je na plyn. Nesmysl ? Tak se omlouvám.
Ale děkuji.

Dobrý den,
budu to ještě zjišťovat. Je to maličký starý domek. Bojler má v hodinách vlastní spínač a bude zapojen zvlášť.
Pračka bude klasicky do zásuvky, když hřeje vodu, nelze zapnout varnou konvici.
Mám tedy kromě bojleru a pračky již jen lednici, konvici, remosku, vysavač, televizi.
Na třífázový proud venku maličký motorek na zalévání malé zahrádky. To zalévání by prý nebyl problém předělat na 220.
Mám noční proud, který hodně využívám, i na praní,no a jsem šetrná povaha, tak že mám malou spotřebu.
Také jsem zjistila, že výměna jističe by stála s revizní správou minimálně sedm tisíc.
Jsem z toho znechucena, že budu platit o dva tisíce víc.
Díky za snahu..

Prosím o vysvětlení, jak je to možné?
Musíte mít jedině velikou spotřebu. Jsem si jistá, že v mém zadání chyba není.
Já tu žiji sama, možná jste větší rodina...
Mě při mé spotřebě sečtené z faktur by se se stejnou sazbou i jističem zvedla platba o 1.973,-
Aby se nezvedla, musela bych mít spotřebu 4x vyšší. To bych si asi musela pořídit ...nevím co.
A zase se nedoplatím za příkon.
Moc mě zajímá vaše odpověď prosím, děkuji.

Rozumím,
to bude správně. Jsem ale bez rodiny a spotřebu mám oproti vám cca poloviční. Také žádné topení.
Peru na noční proud a jsem prostě šetrná povaha, vidím, že zbytečně.
Distributor také ČEZ, dodavatel Elimon. Je opravdu dost levnější než ČEZ, mám ho čtyři roky i plyn a absolutní spokojenost.

Napište jaké spotřebiče doma máte, jestli bydlíte v domě či bytě.
Ono snižovat hodnotu jističe kvůli boileru se jaksi neoplatí.A přecházet na jednofázi už vůbec ne.
Jde o to, jak máte dům či byt rozfázován.Pokud to dělal debil a naprcal na jednu fázi všechny zásuvky a na druhou světla a třetí tam je skoro pro okrasu budete muset překopat celý rozvaděč ( s tímhle jsem se už taky setkal).

Dobrý den,
již jsem napsala výše spotřebiče a důvod.
V maličkém domku mám asi malou spotřebu, naučila jsem se šetřit. Nejde tedy o snížení jističe kvůli bojleru, ale kvůli nové platbě za jistič.
Mám jistič 3x25 a dle ERU se mi zvýší platba o téměř dva tisíce. Začala jsem tím bojlerem proto, že před lety se musel měnit jistič, když jsem si koupila bojler, bylo to podmínkou nočního proudu.
Bojler bude zvlášť, má v hodinách svůj spínač. Ostatní jsem již popsala výše.
Budu vděčná za váš názor.

A jaká byla původní hodnota jističe, když jste kvůli boileru (cca 2kw) musela dávat 3x25A ?

My máme novej barák, komplet vše jede na elektřinu (topení 12 kw, boiler, indukce, trouba, pračka) a máme také 3x25 A.
Pokud je jedna fáze přetěžovaná a kvůli tomu vám vyhazoval slabší jistič, doporučuji předělat rozvaděč a rozložit příkony rovnoměrně na všechny fáze a požádat o snížení jističe.Dodavatelé elektřiny mají určité tabulky, kde se podle připojených spotřebičů přiřazuje minimální hodnota hlavního jističe.Jenže to bude asi trochu složitější požádat o zrušení odběrného místa a zřízení nového s požadovaným příkonem (revize elektrické přípojky, revize podružného rozvaděče, znovuzapojení odběrného místa atd) .
A dva tisíce ročně navíc je nějakých 170 kč měsíčně.Zvážil bych, jestli se mi to oplatí.

Původní jistič vlastně nebyl jistič, ale stará porcelánová pojistka, bydleli tu staří lidé bez bojleru a zavedené vody.
S tou úvahou máte samozřejmě pravdu, jenže když platíte jako sám důchodce 400,- měsíčně, nebo 600,-, mrzí mě to. K čemu se tedy mělo šetřit?
Ta výměna údajně vyjde na cca sedm tisíc.
Je to prý spravedlivé, ale bič nejen na chalupáře, ale i na samotného bydlícího. U rodiny s vyšší spotřebou to asi nebude problém.
Ale děkuji a rozumím.