Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Použitie EPS na zateplenie strechy

Mám zatiaľ neobývanú a nevykurovanú povalu 10x10m.
(nová valbová strecha Tondach + kontaktná paropriepustná fólia, krokvy výška 18cm)

Zateplím vatou medzi krokvami a zabedním OSB doskami 12mm chytenými o krokvy.
Takto plánujem nechať, budem povalu využívať ako skladové priestory.

No a ak budem potrebovať v zime na povale teploty nad nulou, na OSB prichytím EPS hrúbky aspoň 10-15cm. Možno to takto zostane aj pri prípadnom zobytnení, len sa pod EPS chytí sádroš.

Aké má nevýhody takéto riešenie?

(výhody podľa mňa - nižšie počiatočné náklady, spevnenie strechy, kuna nedokáže poškodiť celý prierez zateplenia)

Nevýhodu tu má tu, že na OSB Vám bude kondenzovat vnitřní vlhkost která se do konstrukce dostane s teplým vzuchem z vytápěného prostoru.
Aby se to nedělo, musí být parozábrana (OSB) maximálně v 1/5 tl. izolace. Takže při celkové síle 33cm, může před OSB být maximálně 7cm izolace...

Ktorý detail toho riešenia zhnije?

Bežné riešenia sú zavesenie sadrošu pod krokvy na závesoch kvôli pridaniu vrstvy izolácie aj pod krokvy. Tu nehrozí pohyb a prasknutie spojov sadro dosiek?

Krokvy sú zvrchu spojené latami, a ak budú aj zospodu fixované OSB, hýbať by sa v extréme nemali viac ako pár mm. Vlhkosť odvetrá vata medzi nimi skrz difúznu fóliu. Riziková je spodná strana OSB.

Drevo sa najviac hýbe zosušením v priereze a kto čerstvé rezivo strechy do pár týždňov zateplí a uzavrie podhľadom riskuje najviac porúch...

Ja mám rezivo strechy pár rokov bez uzatvorenia izoláciou a už po roku som dokázal o pekný kus dotiahnuť všetky maticové spoje (hlavne pomúrnica - veniec, klieštiny - krokvy).

to je na diplomovku :-) -išlo mi o prax, nie len teóriu

Čo viem:
- drevo má zanedbateľnú tepelnú rozťažnosť
- no naopak, má vysokú rozťažnosť vplyvom vlhkosti
- najviac sa rozťahuje kolmo na vlákna - mení sa hrúbka konštrukčných prvkov
- klasická OSB má najväčšiu pevnosť po dĺžke tabule
- a ukladá sa s 3mm medzerami kvôli dilatáciám

Z OSB sa bežne robí vrchný záklop strechy pod šindle, či pri nízkom sklone. Tam je OSB viac namáhaná ako môj návrh, zospodu.

škoda, k spoločnému stolu sa tak ľahko nedostaneme ;-)

aspoň zhrniem vaše obavy, ako som ich ja pochopil:

1. ak podbijem OSB krov s 18cm vaty medzi krokvami, môžem čakať kondenzáciu vlhkosti na povrchu OSB, prípadne jej dilatácie od konštrukcie krovu pustia vlhkosť do vaty

možné riešenie - parozábrana na povrchu OSB

2. ak zateplím pod OSB polystyrénom, pri pracovaní krovu naďalej hrozia prestupy vlhkosti na OSB a ďalej do vaty

možné riešenie - nejaká forma parozábrany medzi EPS a povrchovou úpravou