Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plošný spoj

Dobrý den.Mám dotaz.kdo by mně mohl navrhmout plošný spoj pro nabíječku olověnych akumulátorů,podle schematu v v brožuře Nabíječky a Nabíjení z vydavatelství BEN.Jedná se o nabíječku z proudovým a napěťovým nastavením potenciometry.Nemám žádný program pro návrh plošných spojů a zatím jsem se o nějaký takový nezajímal,protože vetšina z nich byla v angličtině a to já neumím a na stará kolena se už učit nehodlám.Pro velmi jednoduchá zapojení si plošňák navrhnu,jakž-takž sám.Samozřejmně návrh nechci zadarmo!Schema jsem schopen oskenovat a poslat(jestli to budu omět vložit do tohoto programu,nebo jedině poslat jako e-mail.To by jsme se domluvili.

Zkuste velmi jednoduše vzít čtverečkovaný papír ze sešitu, položit na ně vaše součástky a také nezapomeňte na místa, kde budou nějaké přívody vodičů na desku. Buď tam můžete použít svorkovnici pro plošný spoj, nebo jenom dírku v plošném spoji do které se vodič připájí.

Součástky si podle rozmístění na papír nakreslete propiskou a pak si zkuste jejich vývody propojit čárami tužkou tak, aby se nekřížily. Pod součástku samozřejmě cesty vést můžou.

Tam, kde potečou velké proudy nakreslíte cesty široké (třeba 5 až 10 mm nebo i širší) a tam, kde potečnou malé proudy stačí tenčí (třeba 1 mm).

Píšete, že si plošňák umíte navrhout sám tak zřejmě máte možnost si ho i přenést na měď na desce a desku vyleptat, umýt, ošetřit proti oxidaci, osadit součástkami, zapájet, zkontrolovat a oživit, takže nejste začátečník a můžete si jednoduchý plošný spoj sám navrhnout bez bázně a shánění někoho, kdo má knížku, podle které by vám ho navrhnul, nebo někoho, kdo už ho má hotový a mohl by vám ho poskytnout.

Jestli je to knížka od autorů ARENDÁŠ-RUČKA "Nabíječky a nabíjení" tak tu mám.O jakou nabíječku ti jde?Stačí napsat číslo stránky nebo obrázku a můžu se ti na to podívat.Neměl by to být zase takový problém.Více až se vymáčkneš.
Kondor

Jo,je to od těchto autorů,strana 94,Tyristorový nabíječ s napěťovým omezením atd.Já už jsem takovou nabíječku měl,dalo by se říc téměř stejnou.Stavěl jsem ji podle schematu z AR asi před 15ti lety.Plošňák tam byl kreslený ve formě různě velkých čtverečkovýc a obdélníkových políček a tranzistory a zenerky byli v kovových pouzdrech.Bohužel to AR již nemám a nabíječku jsem prodal kamrádovi který ji používá dodnes.Ale díky za nabídku pomoci a pokud by si mi mohl to schema plošňáku poskytnout ta už bych si tišťák překreslil a vyleptal sám i když bych raději odkoupil už hotový.Mám trouchu omezenou zručnost.

Jestli máš desku plošných spojů, můžeš to udělat jako já - navrhni si to pomocí oddělených plošek - kresli přímo na plošný spoj a pak to vypiluj jehlovým pilníkem se kterým jezdíš podle nějakého vodítka (používám čtvercový a pak na sražení hran to projedu ještě kulatým. Nepotřebuješ žádnou chemii a zhora to vlastně ani není vidět - viz druhé dvě ukázky (první dvě neber jako výrobek k používání, je to jen rychlý bastl s horním pájením - ale je tam vidět ty vyrýpané cesty):
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3695-pl0-jpg    ]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3698-pl3-jpg ]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3697-pl2-jpg    ]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3696-pl1-jpg    ]

Nevím jak to dělá šikovný bastlíř, ale já si vždy nejdřív seženu součástky. Většinou recykluju ze šuplíkových zásob, takže se může stát, že najdu třeba jen větší výkonové diody na šroubek, nebo naopak hotový můstek, tak to asi ten plošný spoj bude vypadat dost jinak, než pro samostatné diody s drátovými vývody, které jsou třeba navržené ve schématu že?

Šikovný bastlíř ví co má v šuplíku + ví jaký mají rozměry kondenzátory určitých kapacit a podle toho kreslí plošné spoje. Po vyrobení desky, desku osadí součástkama, které do schématu a na desku nakreslil. Podle mě by se to takto mělo dělat. Samozřejmě, pokud to jsou nějaký speciální součástky, který se do návrhovýho programu musí nejdříve nakreslit, je třeba mít součástku v ruce a změřit si její rozměry. Většinou toto dělám u transformátorů a velkých tlumivek.