Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zdroj pro led diody

Pěkné odpoledne,

měl bych dotaz na někoho v el. trochu zběhlejšího.

Koupil jsem si ze zahraničí zdroj pro led - http://www.ebay.com/itm/371128477842?_trksid=p2060 353.m2749.l2649&var=640376034553&ssPageName=STRK%3 AMEBIDX%3AIT

Vše dorazilo, ale mám dotaz. Aktuálně čekám na ty ledky co mi mají dojít celkem 6x 3W. Ale chtěl jsem zdroj zkusit a tak jsem na něj plácl led pásek 30cm 5W podle specifikací co jsem našel.

Takže watově by neměl být problém si myslím. Připojil jsem ho par sekund svítil krásně jak měl a potom začal pravidelně blikat. Tak jsem ho odpojil a připojil znovu na originál zdroj a vše svítí jak má.

Teď je otázka čím to bylo že to tak blikalo? Mám totiž obavy aby mi to nedělalo potom s ledkami, když jsem zdroj připojil na multimetr a měřil napěti tak skákalo od těch 17V po 48V.

Případně jestli je ten zdroj v háji a vyreklamovat.

Což bych potřeboval nějak poradit, jestli když ho plně zatížím těmi 18W jestli to nebude dělat problém nebo musím ještě dokoupit nějaký regulátor napětí nebo tak?

Díky moc za rady.

Doufám, že mě za takový dotaz neukamenuteje, ale hledal jsem ale moc jsem toho nenašel.

Prudovy zdroj musis napojit na presny pocet LED (zavisi od parametrov tych LED), inac odpalis tie LED. Ten pasek bol na 24V? Ak ne, a mal si 12V pasek, tak to je zas blbo, ptz zdroj nevie ist pod 17V, je to na nom napisane.
Ked pouzivas pasky s vlastnou regulaciou prudu (t.j. ked na pasiku je napisane napatie a ne prud), tak si musis kupit napatovy zdroj, a ne prudovy zdroj.

P.S. napr. ak mas nizkoprudove LED na cinskych pasikoch (nejake 20mA LED) tak pre 600mA zdroj musis zapojit 30 vetiev LED paralelne (u 12V pasiku su vzdy po 3diody v serii takze dohromady 90LED, u 24V pasiku je 6LED v serii takze dohromady 180LED). Prudove zdroje sa skor pouzivaju pre high power LED ktore zeru napr. 300mA alebo 600mA jedna LED, a ne pre pasiky. Pasiky si spravidla reguluju prud do LED sami a vyzaduju na vstupe konkretne napatie, t.j. napatovy zdroj, 12V alebo 24V, v zavislosti od pasiku.

Zaujima ta forward voltage, a forward current.

Forward voltage: Ten tvoj zdroj funguje v rozmedzi 17V - 30V ci jak to tam je na nom napisane, a tvoja LED ma ale forward voltage len 3.3V, takze ich musis najprv do serie zapojit 6, potom na nich bude 6*3,3V = 19,8V.

Forward current: ten zdroj bude tlacit do zataze 600mA, hlava nehlava aj keby to malo explodovat. Tvoja LED ale zvlada len 350mA (povedzme ze 300mA je optimalny prud), takze ak by si zapojil len 1 vetvu, tak to tie LED bude pretazovat s 600mA a onedlho skapu. Takze musis zapojit dve vetvy paralelne aby sa tych 600mA rozdelilo na 2 vetvy. Vzladom na to co som pisal o forward voltage, tak zapojis vedla seba dve vetvy a v kazdej vetve bude 6diod za sebou.

P.S. t.j. mas tych diod malo, resp. ten zdroj je nejaka sracka. Slusny zdroj by fungoval aj s 10V apod, potom by si mohol zapojit vedla seba 2 vetvy po 3 diody.

A hovno uz trepem (co som pisal vyssie s tymi 350mA je blbost), tie tvoje LED zvladaju 600mA (maximum drive current 0.7A resp. 1A), takze zapojis len 6diod za sebou do serie (aby na nich bolo tych 19V), a cez vsetky pojde prud 600mA ktory reguluje ten zdroj.

P.S. mozes zapojit do serie aj 7 diod aj 8 diod apod, ten zdroj reguluje prud aby bol 600mA, a napatie prisposobi poctu tych diod (*3,3V). T.j. vsetky tie LED proste zapojis za sebou do serie a pripojis na ten zdroj.

Ted uz je to skoro dobre. Jenom to napeti me tam trosicku hapruje, ma tam bily, modry a cervenou(akvarko nebo kyticky?), ta ma urcite min a nejsem si 100% jistej, jestli v tom souctu daji tech minimalnich 17V ci kolik to ma. Pokud by tam chybel voltik ci dva, pridal bych do serie preventivne odpurek, 1R7 ci 3R3(pokud dva). To se chce kouknout do datasheetu.