Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak proměřit diodu

U dětské chůvičky mi odešla dobíjecí stanice - nedobíjí ani nesvítí kontrolka. Dobíjecí stanice se skládá se zdroje v zásuvce - proměřeno dává 7,5 V a dobíjecí stanice -zde na kontaktech naměřeno také 7,5 V.
PO rozebrání dobíjecí stanice jsem na tištáku proměřil jedinou diodu. Měřeno při vypnutém napájení, měřeno multimetrem - přepnuto na zkoušení diod. Dioda v obou směrech ukazovala 100. Je dioda proražená?

Pokud chceš měřit diody, musíš je nejdříve vypájet. Diody se měří pomocí multimetru přepnutého na měření diod (nečekaně), na diodě se najde taková bílá čárka (katoda) na tu se připojí černý měřící hrot (mínus) a na druhou stranu diody se připojí červený měřící hrot (plus), multimetr by měl ukázat hodnotu okolo 0,7V. Pak se měřící hroty prohodí a multimetr musí ukázal "nekonečno" v podobě "1" nebo "OL".

Jestli jsem to pochopil správně a v té dobíjecí stanici je na tišťáku opravdu jen jediná dioda a žádná jiná součástka, tak to lze změřit i bez vypájení a pokud neznámý multimetr ukazuje v obou směrech totéž, je na 99,9% špatná.
Nejlevnější multimetry při přepnutí na zkoušení diod ukazují na displeji bez připojení diody hodnotu 1.
U diody, která je v pořádku, zůstane v jednom směru zobrazena 1 a ve druhém by se mělo zobrazit něco mezi 600 a 800.
Takže diodu vypájet, pro jistotu ještě jednou přeměřit.
Proražená dioda bude v obou směrech ukazovat 000, odpálená dioda bude mít v obou směrech 1.
[http://conceptselectronics.com/wp-content/uploads/    2014/04/Digital-multimeter-2.png]

Špatně jsem se vyjádřil dioda je pájená standardně skrz tišták a je jen jedna. Ostatní součástky odpory, int. obvody.. jsou strojově jednostranně napájeny.
Právě podobným multimetrem s přepnutím na zkoušení diod jsem diodu ( nevypájenou) proměřoval. Z obou stran ukazoval měřák hodnotu 100

Prepni si to na meranie odporu, 1k alebo 10k rozsah apod, a meraj to z oboch stran, z jednej strany musi ukazovat viac jak z druhej. Ukazuje ti tam jake odpory z jednej a druhej strany?

P.S. ak je dioda zapojena paralelne k napajaniu (ochrana) tak musis vypajkovat jeden koniec, alebo len meras odpor a sledujes jak sa to meni a logickou dedukciou dojdes k tomu ci to je nabijanie kondikov zariadenia, alebo ci ta dioda skratuje. Ak je seriovo k napajaniu, a nic k nej paralelne, tak to meras normalne jak diodu (z jednej strany musi prepustat t.j. ukaze odpor nejake cisla asi pol rozsahu a z druhej strany musi byt odpor nekonecno

P.S.2. vypajkovat jednu diodu je vec 10sekund, menej jak pisanie 1 prispevku :) Da sa potom aj zapajkovat nazad.

Spíš by stálo za to se podívat, co ta dobíjecí stanice dobíjí. Jestli má kontrolka svítit při dobíjení, když do dobíjeného akumulátoru teče proud.

Takže pokud to má nějaký přístupný konektor, opatrně!!! aby se při měření nezkratoval výstup z dobíjecí stanice, změřit výstupní napětí, jestli tam něco je.

Také je dobré se podívat na dobíjený akumulátor, jestli ne nějak přístupný, jestli je v pořádku, také změřit jeho napětí.

Někdy se stane, že nějaké zařízení spadne na zem a po zvednutí vypadá jako nepoškozené a přesto se může stát něco uvnitř, třeba vypadnou baterie a pak je tam někdo vrátí, nebo se rozbije něco uvnitř, třeba prasklý plošný spoj (ale to by musela být velká rána), atd.

Kontrolka má svítit když se přijímací část zandá do dobíjecí stanice. Dobájecí stanici jsem proměřil dává 7,5V stejně jako zdroj ke stanici. Dobíjecí akumulátor jsem zkusil vyměnit za baterky z přenosného sluchátka telefonu a pořád nefunguje. Dobíjecí stanici i přijímací jednotku jsem rozebral až na tišták a nikde nic viditelně poškozeno.