Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potenciometr k Lampě

Ahoj,

zlomila se mi osička v potenciometru který ovládal LED lampu (je to za trafem 12V) ... Lampu jsem rozebral a zjistil že tam není jednoduchý potenciometr nýbrž nějaký obvod. Protože jsem elektroniky neznalý vůbec nevím k čemu tento obvod slouží, ale předpokládám, že něco co reguluje napětí 0-12V je standardně koupitelné. poradíte? Na potenciometru je hodnota R10 K (předpokládám 10 Kilo ohmu)- dal bych sem i obrázek ale to asi nejde

Děkuji

zlomila se mi osička v potenciometru

tak snad stačí vyměnit potenciometr

nějaký obvod

obvykle na něm bývá něco napsané

něco co reguluje napětí 0-12V je standardně koupitelné

ano, asi milion různých typů

R10 K (předpokládám 10 Kilo ohmu)

předpoklad je správný

dal bych sem i obrázek ale to asi nejde

ale jde

Tipnu si na lineární - jednak logaritmický by měl význam ve spojitosti s regulací zvuku, při regulaci jasu je to vcelku jedno a jednak některé firmy značí jen potenciometry s jiným než lineárním průběhem, tedy např. G pro logaritmický, E pro exponenciální.

Téméř na 100% lineární.
V tomto případě jde spíš o mechanické rozměry, třeba jak dlouhá je ta osička.
Projít stránky GES, GM, PSelectronic, Conrad. Případně TME, tam však mohou být pro jedn kus dražší. Nebo rovnou dx.com, tam by mohl být i celý regulátor.