Kuchyňské spotřebiče dát do zásuvky nebo do přepěťové ochrany?
Budu v kuchyňské lince montovat sušičku, mikrovlnku, vinotéku a ledničku. Chci se zeptat, jestli je zapojit rovnou do zásuvek (jsou tu jen 3 zásuvky, takže stejně něco musí do rozdvojky), nebo je lepší koupit přepěťovou ochranu se 4 zásuvkami (asi něco takového - http://www.czc.cz/apc-surge-arrest-p5bv-fr/33403/p rodukt ). Navíc mikrovlnka má krátký kabel (1 m), takže bych jí stejně musel dát do prodlužováku. Čili přepěťová ochrana se 4 zásuvkami a dlouhým kabelem se nabízí jako možné řešení.
Takováto přepěťová ochrana ničemu neublíží, ovšem pokud není ochrana vícestupňová pak ani nepomůže. V čem by ale mohl být trochu problém je maximální povolený proud 10A. Nevím jaký příkon mívají sušičky, ale pokud má víc než 2kW, je to již na hraně a v krajním případě by místo ochrany proti přepětí mohla ochrana způsobit požár.
Samozřejmě můžu koupit silnější přepěťovku, jen se mi zrovna nedaří nic lepšího najít, resp. nerozumím hodnotám, tady uvádějí 13500 A, tady 44 kA, jsem z toho jelen.
Tak už jsem našel: tohle má mít 16A a tohle 15A. Asi bych spíš věřil značce Netio.
Znáte příkon těch spotřebičů? Na té navrhované přepeťové ochraně je udáván jako maximální proud 10A. To vám všechny jmenované spotřebiče nevyřeší.
Osobně bych se spíše zaměřil na stav elektroinstalace v kuchyni, než na přepěťovou ochranu spotřebičů.
Našel jsem jen příkon mikrovlnky - 1150 W (ale ta je zrovna nedůležitá, protože nepojede pořád).
Kupodivu nemůžu zjistit příkon ledničky, sušičky ani vinotéky, výrobci to prostě neuvádí. Nicméně to není tragédie, když zapnu sušičku, nebudu současně zapínat třeba troubu nebo pračku a myčku nádobí, holt budu spotřebiče střídat.
Ale vinotéku a sušičku budu kupovat nové a dočetl jsem se, že nové sušičky mívají už pod 1000 W.
Ledničku mám tuto: Siemens KG 39 EAL40 (informaci o příkonu jsem nenašel z žádných zdrojů, lednička je 3 roky stará)
Sušičku pravděpodobně koupím: Siemens WT66B200BY nebo Siemens WT47W540BY nebo Miele T8164WP (jsou to kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem), vycházím z výsledků časopisu dTest, kde píší, že tyto sušičky mají jmenovitý příkon 1 až 1,2 kWh - snad se tomu dá věřit, nejde o oficiální údaj výrobců
Vinotéku se chystám koupit: Dunavox DX-48.130K (informaci o příkonu jsem nenašel ani z jiných zdrojů)
Teď tomu možná nerozumím, ale trouba, pračka a myčka s problémem maximálního proudu přepěťovou ochranou nesouvisí pokud nebudou zapojené do přepěťovky. Samozřejmě např. pračka a trouba zároveň zapnout nepůjdou, to už vypadne jistič tak jako tak. Ledničky mají příkon od cca 100 do cca 200W, nejčastěji 140. Vinotéka bude mít příkon v řádu maximálně desítek W (pokud ovšem nebude velká jako celý vinný sklípek). Mikrovlnka a sušička by u dané přepěťovky zároveň běžet mohly i když je to skoro na hraně - přívodní kabel přepěťovky i vnitřní spoje se budou (dost) ohřívat. S ohledem na dobu práce by to však ještě nemělo být kritické.
A ještě k údajům o přepěťových ochranách - 44kA je samozřejmě lepší než 13,5kA - jedná se totiž o proud, který dokáže přepěťová ochrana odvést mimo připojené spotřebiče i když více vypovídá údaj o maximálním náboji (v kilojoulech). Ovšem ani jeden z těchto údajů laikovi nic nepoví o tom jak moc ochrana chrání, maximálně může posloužit pro porovnání různých výrobků.
Děkuji.
Uvedene zariadenia nepotrebuju ziadnu prepatovu ochranu. To zas nejaky predavac balamuti mozgy ludom asi.
(btw prepetove ochrany mas mat v baraku, niekolkostupnove)
(P.S> a este ta, ta diskuze :D "Zničená televize", druhy za tym ze " televize se začala náhodně vypínat a zapínat, Zkusil jsem, jestli je zástrčka dobře zastrčená a zaslech, jak to uvnitř "jiskří", fajnovka Neser tam taketo cinske sracky. Navyse to aj hovno chrani aj keby to fungovalo)
Pokud nemáš vyřešenou přepěťovou ochranu celýho baráku, jsou tyhle hračky nanic. A zvláště pro takové spotřebiče, co píšeš (lednička, mikrovlnka,...). Zapoj je přímo do zásuvky a nemudruj.
Zjevně i podle této diskuse panují různé názory. Ale já tomu nerozumím (proto se ptám).
no přepěťovéo chrany mají svoje požadavky, jednak se začíná ochranou už v rozvaděči u vstupu do domu, pak se pokračuje v rozvadči v domě, nebo bytě, a pak teprve ochrana spotřebičů, proto se tupíše, že přepěťovka na prodlužce je nedostatečná...
blíže ZDE
Aha, děkuji za vysvětlení. Jde o klasický cihlový činžák starý cca 100 let, těžko soudit v jakém stavu je elektroinstalace, soudě dle jiných diskusí jde ale o rozšířený problém v celé republice.
Ona ale nejaka cinska hrackarska zastrcka za 5korun nenahradi kompletne ochrany domu. Ale ked chces tak si to kup. Po kupe kontroluj ci v tom nieco neexploduje a nesrci viz diskuze na czc
Nic jiného v nabídce nemají. Lidé kupují to, co vidí v obchodě v regálu. Rád si nechám doporučit kvalitní výrobek a obchod, kde ho koupím. Jsem schopen ovlivnit jen to, co se děje v mém bytě. Co je mimo byt bohužel nejsem schopen ovlivnit.
Je toto dostatečně kvalitní?
Neni. To je nejaky router :)
Pisem len ze nejaka zastrcka nenahradi ochrany v baraku. Ptz na to neni urcena. Ziadna. Ked chces ochrannu zastrcku tak si trebars kup aj tu APC, je to zhruba jedno.
Jak pisou kolegove, prepetovku neresit, zejmena ne takhle. A pokud to neni barak na kopci, nebo s privodem elektriny vzduchem, tak bych byl v klidu.
Dík! Ještě se zeptám, jsou 3 zásuvky, ale 4 spotřebiče (lednička, vinotéka, mikrovlnka, sušička), které dva spotřebiče můžu dát do rozdvojky?
Jo a v návodu na mikrovlnku se píše, že se nemá používat prodlužovák, ale kabel má jen 1 m, co s tím? Můžu prodlužovák použít, nebo ne?
Nevidím důvod, proč by se nemohl používat prodlužovák, který je dimenzovaný na příkon spotřebiče či spotřebičů.
Mozes pouzit predlzovak.
Spajat mozes cokolvek jak chces, za predpokladu ze nepretazis dane zastrcky podla specifikacie vyrobcu zastrcky. Najmenej zere chladnicka a vinoteka, tak daj dokopy tie.