Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký kotel místo OPOP H41

Dobrý den přeji všem,
po téměř 35 letech mi klekl slavný kotel opop H41. Nyní potřebuji nový. Někde jsem vyčetl, že by měl mít okolo 17 kW, ale nevím. Poraďte mi prosím důstojnou náhradu za tento kotel. Napíšu pár požadavků.

- naprostá jednoduchost - budou obsluhovat starší lidé
- netřeba elektroniky
- musí být litinový
- bezpečný
- nenáročný na komín
- palivo: dřevo, brikety, popřípadě černé uhlí.
- slušná účinnost
- co je důležité, aby to sežralo klasický dřevní odpad a sem tam něco né úplně vyschlého

Moc mi pomůže každá rada. Těch kotlů je tolik, že se v tom absolutně nevyznám.
Díky moc všem

Dobrý večer přeji

Můžete volit přímého nástupce tohoto kotle, a to opop eko, jde o řadu která navazuje na klasické spodní odhoříváky od opopu ovšem s tím rozdílem že jejich spalovací komora je "inovovaná" čímž splňuje nynější přísné podmínky, emis. třídy.

Další možností taktéž jde o kotel se spodním odhoříváním je kotel vulkan, rovněž také tento je dle výrobce vybaven vylepšenou spalovací komorou v níž se dosahuje velmi vysokých teplot až tisíc st. čímž opět splňuje emis. limity.

V obou případech jde o kotle bez automatiky, problém starých kotlů se spodním odhoříváním a to kouřivost je dle výrobců vyřešen, pro doplňění čtěte recenze uživatelů.
http://kotle.heureka.cz/opop-h-416-eko/specifikace /#section
http://sporak-tuha-paliva.heureka.cz/kotel-vulkan- 22/

Já právě koukal na ten Opop, ale všude je na ně strašně negativních připomínek. Prý špatně hoří, dehtují, kouří do místnosti, nekdo psal že i bouchá a že by nikdy nenaložil přes noc. Tak já nevím. Jsou oba litinové?

Zdravím ondřeji
Ano máte pravdu ale ty negativní zkušenosti nejsou s OPOP EKO, tam naopak v recenzích lidé uvádí pravý opak tj. hlavně "někouřivost" vyšší účinnost tím nižší spotřebu a tím i ekonomičnost, nedostatky také má ale dle mně jsou to "drobnosti" viz. recenze na heurece....
Sousedka má opop "oranžový" NENÍ TO EKO řada, a tam jsou právě ty známé problémy opopů jako je kouřivost dehtování špatné zapalování kouření do místnosti aby se tomu člověk vyhnul je třeba to dost umět, nač se ale trápit s těmito kotly které dle mně kvůli emisím tak jako tak končí....

Dle mně kotle nejsou litinové ale nevidím v tom žádný problém, co se týká trvanlivosti tak lidé doma běžně mají ještě plechové kotle opop z 80 let, takže bez problémů i 30 let,známý jeden takový ale "stále ještě funkční" vyměňoval, pravda litina je u lidí velmi "oblíbená" ovšem za "kritických podmínek" (nebo kazy) litina jednoduše "praskne" byť vydrží opravdu mnoho a také dlouho, zatímco plech se "zkroutí" ale většinou to nemá vliv na funkci, čili materiálově bych to osobně neřešil, u spodních odhoříváků je obecně výhoda "kontinuálního provozu" můžete palivo dokládat, zatímco litiňáky (jednokomorové např. viadrus) ač také oblíbené umožňují topit buď klasicky přikládáním (velká obslužnost nepohodlné) nebo cyklicky (odhořívání uhlí shora ale vždy nutno znovu zapálit byť pro uhlí jinak výborný způsob) ale jediným způsobem kdy je možné dokládat bez zvýšených emisí je užití jako paliva koks....

Ten Vulkan se mi jeví také jako dobrý kotel dle výrobce má tedy tu "patentovanou komoru " kde se spaliny ´dopalují za velmi vysokých teplot= také účinnost ekonomičnost, nekouřivost, jinak ale oba kotle jsou asi nejvýhodnější na hn. uhlí ořech než na dřevo i když i to umí, u kotle vulkan ovšem výrobce spíše trvá na tom uhlí aby byly splněny podmínky "eko" a také mám pocit že na rozdíl od opopů se vyrábí jen ve dvou výkonových třídách ale to si raději ověřte, stačí zadat do vyhledávače kotel vulkán.....
Na zánovní kotel vulkán jsem četl inzerát kdy prodávající uváděl důvod prodeje "velmi vysoký výkon" (tedy pro něj) mimo to se ale zmínil že provozně a co se kouřivosti týká byl spokojený, na ty vulkany je méně recenzí žel bohu ale zkuste pohledat na netu....:-)

A tak to jsme si nerozuměli :-) Výrobní štítek tam není?, známý právě jeden takový kotel minulý rok likvidoval (ještě funkční z osumdesátých let) a štítek tam kdesi vzadu byl..., dřív se dávaly plechové, ale bohužel výkon si nepamatuji

Ne. Štítek tam není. Nevím, jak silný kotel koupit, aby se nemusel dusit nebo naopak nehučel neustále na 100% . Tento kotel vytápěl domek s naprostým přehledem. Byl napojený na litinové radiátory. Potřebuji zjistit výkon. Zkusím napsat přímo do Opopu.

Dobrý den,tento kotel H41 mám doma také,sice jen jako záložní,ale stále napuštěný,jen pootočit šoupaty a můžu v něm topit.
Našel jsem originál návod,takže 19 kw,komínový tah 18 pa,účinnost 68%.Pokud chcete více, rozměry,velikost náplně,vše v knížečce je psáno.A návod mám od roku montáže s datem 14.7.1986.Výrobce Drukocel Rosice u Brna.:-)

To teda koukám, že už tenkrát měl kotel účinnost 68%. Řekl bych, že tak max 50%. To mám teda odhad. Ale díky za info. Tedy 19 KW. OK. Domek máme poměrně malý a tu H40 jedničku jsme museli občas krotit. Teoreticky by mi mohlo stačit něco okolo 15 kW. Je to tak?

Po dlouhém rozmýšlení volím OPOP H416 EKO. Rozumíte někdo té instalatéřině? Což oto, kotel si připojím do soustavy, když to má stejné rozměry šroubení. Má to však chladící smyčku. Zapojím to sám? Je to tedy jen navedení vody z řádu do kotle, připojení čidla a vyvedení do odpadu nebo je tam potřeba něco speciálního?