Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Ne, nemůže, protože v baterii dochází k štěpení wolframu na uran a železo z toho plyne, že zítra bude pršet.
Taková baterie se dá pořídit za 20 i méně tvrdých českých korun. To není natolik likvidační částka, aby znemožňovala baterii koupit a vyzkoušet.
Samozřejmě že ano!
já zase myslím, že vybitá baterka nezpůsobí vůbec nic, natož špatné měření
Nemělo by to mít vliv. Když to měří nulu, je něco blbě, ale baterkou to nebude.
Nemůže to způsobovat, napětí se dá měřit i bez baterky v multimetru. Baterka je potřeba jen pro měření ohmů nebo součástek, které v sobě nemají elektřinu.
Nemáš pravdu,to platilo v době Avometů.
Jééé, pamatuješ Avomet? Mám ještě jeden doma, chráním jej jako oko v hlavě. Je to jediný super přístroj.
Jakto? Co to je Avomet? Já mám normální moderní měřák od Metry Blansko, měří napětí, proud, odpor a ještě myslím se ním dají testovat tranzistory. A na měření proudu a napětí v sobě baterky vůbec nemusí mít, dávám je tam jen když potřebuju měřit odpor něčeho. A když jsou baterky vybité, tak se to pozná jednoduše, přepne se na měření ohmů, měřicí kábly se spojí nakrátko, takže ručička musí vyletět na konec stupnice (stupnice pro ohmy je obráceně než stupnice pro proud a napětí), a když ručička není na nule, tak se regulátorem seřídí. Když už ručička nedosáhne k nule, a regulátor je na doraz, pak jsou slabé baterky.
Jestli je ručkový, tak moc moderní není a máš pravdu s napájením jen pro měření odporů. To máš PU 110 (číslo si už nepamatuju přesně)?
skoro si to trefil, PU120. A jaký jiný než "ručkový"? myslíš s displejem (digitální)? To snad sou jen hračky pro děti, s takovým sem taky zkoušel měřit, ale to moc pro praktické použití asi není.
A proč by někdo vyráběl nebo kupoval voltmetry nebo ampérmetry co potřebují baterku, když to jde i bez ní?
Oboje má svoje kouzlo - analogový (ručičkový) nebo digitální. Ručičkový jsou už poměrně zastaralý, ano měřily pěkně a spolehlivě, ale už je to (bohužel ?) přežitek, dnes se přešlo na digitály, které v sobě skrývají více funkcí něž ručičkový. Sice potřebují baterii, ale to je otázka pár korun, to nikomu nezpůsobí osobní bankrot.
To je mi divný. A jak bys chtěl s digitálním něco pořádně změřit? Když budeš chtít změřit potenciometr, připojíš ho a otočíš s ním, tak na displeji přeskočí pár čísel, a vůbec nepoznáš jestli ručička v některém místě neposkočila a jestli pak v rádiu nebude chrčet při zesilování. Navíc u toho co sem kdysi viděl, tak při změně hodnoty ty čísla skákaly na displeji po tak velkých skocích, že moc velkou citlivost to asi mít nebude.
Napada me jen par specifickych mereni, kde furt beru rucicku jako rozumny vynalez. Jinak vsechno a furt merim digitalem. Citlivost i presnost i lacinyho digitalniho multimetru je o rad jinde(lepsi), nez nejakyho PU120.
A pokud jde o ten potik - bud ho otestuju v realnym provozu rovnou, nebo mam osciloskop...
Rucickovej multimetr uz nikdy.
To je jedna z mála výhod analogovýho multimetru. Co tam máš dál?
těch výhod je víc. Třeba když měřím baterie, a sou mimo rozsah (nad maximum), tak i tak můžu poznat (odhadnout) která má víc šťávy. A to podle toho, jak prudce ručička vyletí.
Výhoda je podle mně u měření jakékoliv proměnlivé veličiny, kdy přesně vidím jak se ručička pohybuje.
To se používalo jako argument, než se na displeji objevil bargraf. Mám z Blanska PU 500 a už asi dvacet let leží ve skříni ve sbírkovém stavu. Když to srovnám s mým současným Fluke 189, není důvod ho tahat ven.
Ten mám v práci taky
A to PUčko jsem poprvé a naposledy použil ve škole.
A kdyz ji obliznu, poznam to jeste lip a nepotrebuju ani rucickovej merak.
Ja myslel, ze se bavime o mereni, ne tipovani - to je jak ladit RIG cejchovanym sroubovakem. Na mereni v case promenejch velicin vymysleli osciloskop a ten zadny smrdlani raficky nenahradi.
Ano, je třeba si ten starej krám nějak odůvodnit.
Co třeba záznam max a min hodnot? Měření průměrných hodnot? Měření střídavé, nebo stejnosměrné složky?
A to měření odporu na ručkovým měřáku je parodie na odhad. Dá se tak použít na zjištění hodnoty součástky, ale k vzájemnýmu porovnání více (skoro) stejných součástek se to nehodí, odečet hodnot je příliš orientační.
Má to i výhody. Když se naměřená hodnota nelíbí, stačí pohnout hlavou nebo měřákem.
Tak to zase prrr, kvuli tomu je tam zrcatko... Ja zase uplne rucickovy meraky nezavrhuju. Ale pouzivat to dneska na provozni mereni jako univerzalni multimetr je totalni anachronismus, asi jako pocitat na logaru. Je fajn to umet, je fajn chapat jak to funguje, ale jinak je to prezitek. Hlavni nevyhoda tehle meraku je, ze neprezijou pad ze stolu(ci jineho povrchu) - coz se ovsem v praxi obcas merakum stava.