zateplení fasády - vyrovnání podkladu
Zdravím vás,
chystáme se provést zateplení fasády staršího RD. Momentálně je RD bez fasády, jen cihly - spáry jsou poměrně hluboké a nepravidelné.
Otázka je: přetáhnout to alespoň omítkou do roviny před zateplováním, nebo to nechat?
Názory oslovených se liší, ale dohromady nikdo neni schopný svoje doporučení nijak zdůvodnit. Mě se jeví jako rozumné to zacelit aspoň jádrovkou - ovšem někteří tvrdí že je to vyhazování peněz. Je toho celkem asi 130m^2, takže žádná velká katastrofa to není, ikdyž to bude v rozpočtu znát.
Co vy na to?
Podla mna to zbytocne nie je, pretoze aspon nebudu fugy v zateplovacom materialy a minimalizujes uniky tepla. Teda zalezi cim ides zateplovat, ale asi klasicky polys nie?
Na druhej strane ak to nespravis tak povrch dorovnas nasledne klebrom pred finalnou fasadou, takze pravdu maju aj ti, co tvrdia, ze nie, pretoze z hladiska povrchovej upravy to bude vyzerat rovnako.
Srovnat. Tuhle planetu si objednaly a zaplatily myši.
Nahazovat stěnu před lepením izolace je zbytečné a není k tomu žádný rozumný důvod.
Stačí ze stěny oklepat to co nedrží, případně pokud je z cihel úplně vydrolená malta tak to trochu prohodit (aby to drželo) a pak na to rovnou pěnou lepit EPS.
Stejně jako na jiné poradně, není třeba nahazovat.
Pokud je jiný názor, zeptám se, proč by měla být stěna nahozena? Copak lepidlo neudrží izolant?
Nejde jen o izolaci, ale i o pojivo mezi cihlami. Je to obdobné jako absence zakládacího profilu a slepice. Možná to někde funguje, ale chci to zrovna já zkoušet?
kejki, klidně zkoušejte co chcete. Nevím co s tím mají společného slepice. Proč by měla být zakládající lišta?
O jakém pojivu mezi cihlami píšete? To jsem nepochopil..
Pokud má hluboko vydrolené spáry, má vydrolené pojivo, které drží zeď pohromadě.
Ale ta zeď drží, nepadá, není ohrožena stabilita stavby. Kolik procent malty chybí v řádku? Síla stěny 45-60cm malta chybí na 1-2cm?
Síla stěny 30cm, hloubka spár 10-25mm. Není to nai tak vydrolené, jako pěkně lemplovsky postavené - za tohoto stavu to drží již 30 let beze změny.
Po doplnění, nevidím jediný důvod pro špric.
Je-li to tak, souhlasím též. Já myslel, že je to vyraubované kramlí....
Panove jeste jednou diky Dohodnul jsem se se znamym, ze mi to za lahvicku zalozi a dohledne na detaily, zbytek si dobastlim sam a bude to fajn...
Nahazovat ne, našpricovat ano.
Pisete ze mate spary mezi cihlou hluboke, mozna to je dobre. Nomalne na starsich a vlhcich fasadach se proskrabuji spary cca 1,5 az 2 cm do vnitrku cihly. Ja bych se toho nebal , pokud tam jsou nejake extremni vystupky tak odstranit a pro sych to z lehka objed vodovahou. Jinak pokud je dum celkem pravidelny tak se s chuti pustte do zateplovani, mozna bych v tomto pripade pouzil specializovanou nizkoexpanzni penu k lepeni polyse, ale pokud tam nemate nejake extra diry tak lepidlo take bohate staci. Spotreba bude vyssi ale pujde to.
Ale před omítáním, počítá se, že omítka do těch spár zaleze!! Proto když jsou hluboké spáry, špric a pak lepit.
To je mozne, ale cetl jsem navod k lepeni polyse na soklovou cast starsiho domu a proskrabani spar bylo doporuceno bez spricovani. Stejne pri spricovani vsechen material do spar nedostane, vetsinou na plochu cihel. Ale pokud chce mit tazatel jistotu tak naspricovano to ma hned, domu to neuskodi. Jsou to minimalni naklady.
Když mi do dělali moji firemní cikáni doma, tak protože byla omítka mizerná, stářím odfoukaná, tak jsem to nechal celé otlouct, proškrábat spáry a našpricovat, aby se to zpevnilo. Šikovný zedník to nahází co nejvíce do spár, přes cihly to samozřejmě naplive také. Na to už lepili.
Panove dekuju vsem za rady. Ulehcim si praci a nic zarovnavat nebudu - a lepeni penou se mi docela libi, urcite vic nez klasicke "mokre" lepidlo.
Ale pozor s tou penou, musite se poptat zedniku kteri maji s tim zkusenost a nebo poradne nastudovat na internetu, neni pena jako pena. Ja lepil 50 m 2 penou a neni to spatne ale jsou urcita technologicka pravidla. Spotreba byla lepsi o proti lepidlu a naklady nizzsi a hlavne prace odsejpa. At se dilko dari!