Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lepení porfixu (porobetonu) nízkoexpanzní pěnou?

Zdravím!
Chystám se zazdívat otvor po balkonových dveří. Použiji tvárnice Porfix 375 x 250 x 500. Potřebuji to mít co nejrychleji hotové a tak bych na lepení tvárnic rád použil nízkoexpanzní pěnu.
-Máte, prosím Vás, někdo zkušenosti s lepením porobetonu pěnou?
-Jaký technologický postup zvolit? Mě napadá: omést, navlhčit, nanést pruhy lepidla, přilepit tvárnici, nebo je musím penetrovat?
-Vyhoví na styk tvárnic každá nízkoexpanzní pěna (lepidlo) nebo musí být speciál na porobeton (polystyren)?

Děkuji.

Bez obav. Když se na pěnu lepí keramické bloky/cihly, nevidím důvod proč by Porfix nedržel. My jsme pěnou začli lepit i ztracené bednění a jak to panečku odsejpá. Trochu odrbat a omést, nevlhčit, nepenetrovat. Ohledně výběru pěny bych si hlavu také nedělal. Ještě jsem nezazil že by montéři osazující okna, dveře, či obložkové zárubně na pórobeton přemýšleli o tom jakou pěnu použijí. Prostě přijedou, namontujou, zapěněj a zmizej dřív než, je stihnu zje**t že po sobě nechali bordel.

Krom poradny jsem se ptal i samotné firmy Porfix jak nahlíží na lepení tvárnic pěnou. Pro zajímavost přikládám odpověď.

Dobrý den,

zdění na PU pěnu nemáme certifikované, protože kromě zhoršení statických vlastností (to Vás při zazdívání okna nemusí trápit) je při použití pěny téměř jistý dodatečný vznik prasklinek na omítkách kopírujících obrysy tvárnic. Tyto praskliny jsou způsobené hlavně tím, že při zdění na pěnu není možné žádným způsobem zaručit, aby byla pěna opravdu v celé šířce spáry. Po vyschnutí pórobetonu vždy dochází k malému smrštění (max. 0,2mm / metr délky), které není PU pěna schopná zachytit, a už vůbec ne, pokud je nanášená pouze v pruzích.

Pro Váš případ jde spíš o teoreticky možnou "estetickou" vadu, je ale nutné o tom vědět.

S pozdravem

Ondřej Kuchta
Technický poradce

PORFIX CZ a.s.
Kladská 464
541 03 Trutnov