Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaky olej na zatezovanou bukovou preklizku?

Mam udelane z 3mm bukove preklizky takove "desky" na papiry (rikejme sanon). Pro to aby sel sanon otevirat a zavirat je hrbet narezan na jemne "prouzky" (viz obr)
Chtel bych to drevo nejak ochranit pred ohmatanim, ale zaroven zachovat ten pocit dreva -> olej by byl idealni. Navic u laku se bojim toho, ze by mi slepil ty rezy a sanon by pak nesel otevirat.
Mate zklusenost jaky olej pouzit?
Diky

já používám na věci, co stačí naolejovat olej lněný. na věci co mají být odolné pak mám oblíbený Le Tonkinois (už to tady v poradně píšu asi potřetí, tak snad mě někdo nenařkne z reklamy, ale nic s nimi fakt nemám) - ten ale udělá takovou vlastně lakovou vrstvu (lesk - mat podle přísady matovadla)

jinak takový přehled olejů (jak zbarví dřevo) je třeba tady http://www.cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-olej e-na-drevo

Tim, ze se to bude osahavat se prave cisteho lneneho oleje bojim.
Ten Le Tonkinois vypada podle informaci dobre, ale pokud dela "lakovou" vrstvu tak to taky neni to co bych chtel. Asi by to ale chtelo videt...

Jojo Cestu Dreva znam. Podle ni mi vychazela smes tungoveho, akemelioveho a pomerancoveho oleje (10:1:0,5)
Ale prave me zajimala spis zkusenost...

no, lneny olej taky za 24 hodin tak jako otvrdne.

Le Tonkinois jsou sice prirodni oleje, ale vytvari to na povrchu vrstvu - natiraj se s tim podlahy, lode a v mem pripade nabytek co odolava povodnim. Je to fakt hodne odolny, ale vypada to nalakovany (byt matne). Taky to trochu zmeni barvu dreva- jakoby to prezluti, nebno prezlati, nevim jak to popsat...
Ted me napad, ze jsem s tim natiral taky dna supliku a ty jsou z preklizky, takze kdyz si vzpomenu, tak az se dostanu na chatu, tak to zkusim vyfotit...

mozna by to taky slo natrit treba parketovym olejem Bona Carl's oil - parkety jsou po tom ciste dreveny, olej se zasakne a zaroven vytvrdne.

Nicmene, pokud se nevytvori na povrchu nejaky hladky otiratelny film (coz asi jedine lakem), tak se na tom vzdycky bude drzet spina, zvlast kdyz se to bude porad ochmatavat. ale nakonec v tom pak mozna bude ta krasa toho, ne? v te "ochamatanosti"...