Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Maximální vlhkost pro skladování věcí

Zdravím,

v domě se mi uvolnil nový prostor, problém je v tom, že je částečně již pod úrovní země. Mám dost problémy s vlhkostí - až kolem 70%. Mám spuštěný obyčejný odvlhčovač vzduchu. Zajímalo by mě, zda při takovéto vlhkosti lze v místnosti skladovat věci (např. knihy, elektroniku, nábytek apod.). Pokud ne, tak mohu koupit výkonnější odvlhčovač. Rád bych se zeptal, kde vidíte mezní hranici vlhkosti pro možnost skladování věcí bez nějaké újmy.

Předem díky!

Předmět Autor Datum
Exaktně na tohle asi nikdo neodpoví. Nábytek vyžaduje jiné podmínky nežli knihy a papír všeobecně, e…
czcharlie 21.08.2015 01:47
czcharlie
souhlasim, ze stanovit nějakou obecnou hodnotu asi nebude jednoduche, v podstate bych si myslel, ze…
filuna 21.08.2015 08:46
filuna
Ja bych to neresil, my mame celorocne v dome vlhkost v zime do 60% a prez leto dokonce az do 70% vlh…
pospa65 21.08.2015 08:35
pospa65
Super, všem díky za názory a pomoc.
Stepan123456 21.08.2015 10:48
Stepan123456
Já jsem v suterénu bydlel a pokud se tam nevětrá, tak věci stuchnou a smrdí. Nejen knihy, ale i elek…
kejki 21.08.2015 12:14
kejki
Dobrý den Firma Boanergo nabízí nový systém odvlhčení, jedná se o přetlakový odvlhčovač a není u něj…
Nový systém odvlhčen 26.08.2015 22:03
Nový systém odvlhčen
Dobrý den, tak to je slušná reklamička... Nedalo mi to a podíval jsem se na to a zrovna tak mi to ne… poslední
filuna 27.08.2015 09:02
filuna

Exaktně na tohle asi nikdo neodpoví. Nábytek vyžaduje jiné podmínky nežli knihy a papír všeobecně, elektronice nejvíc bude vyhovovat co nejnižší vlkost. Obecně platí, že nejvíc vadí koůísání jak relativní vlhkosti tak teploty. Tady: http://oldknihovna.nkp.cz/knihovnaplus142/vavro.ht m se můžeš podívat na doporučené hodnoty v depozitářích knihoven. Jistě, doma možná nebudeš tak náročný, ale jako základní vodítko to určitě stačí. A určitě ti poradí v každém muzeu.

souhlasim, ze stanovit nějakou obecnou hodnotu asi nebude jednoduche, v podstate bych si myslel, ze nejlepsi bude asi co nejnizsi, ale buh vi, treba necemu zas vadi moc sucho. 70% mi navic nepripada vubec hrozna, v nasem byte mame specialne v zime i vic. A par knih a nejakou tu elektroniku tam mame ;-)

s tim odvlhcovacem by to ale byla trosku pakarna, protoze by musel bezet porad. Nevim, co mas za odvhlcovac, my mame takovej co se umi po naplneni sam odcerpat, ale uplne standard to neni. Normalni odvlhcovace se musej vylejvat. A chodit kazdej den po zbytek zivota vylejvat odvlhcovac, to bych teda jako vyhlidku mit nechtel...

Ja bych asi udelal nasledovny:
1)vybral bych veci, kterym vlhko nevadi, jako vino, whisky, konak atd. a to skladoval volne lozene, co nejblize dverim ;-)

2) co jde bych nacpal do vakuovejch pytlu (obleceni, ruzny mekky veci a nebo nejak mekce zabaleny tvrdy veci co se tam vejdou) - nacpal a zvakuoval bych je nekde nahore v "suchu" - kde neni vzduch, neni ani vlhkost

3) o elektroniku bych se zas tolik nebal - na svete je mnoho mist, kde je relativni vlhkost klidne pres 80% a normalne tam koukaj na televizi atd. Koneckoncu na nasi chate, ktera je casto zplavovana povodnema, se taky drzi vlhost dost vysoka (nemeril jsem to, ale je to uz tak nejak normalne citit, hlavne treba v perinach ;) a vsechno tam normalka funguje. Pri posledni povodni televize visela 2 cm nad hladinou vody a ze tam pak jeste par mesicu bylo vlhko jak krava asi nemusim psat a jede porad v klidu. Takze ja bych se toho tolik nebal, ale jestli ses treba hifista a chces si nekam ulozit sestavu za 200 tisic, pac sis koupil lepsi set za 300 tisic, tak tu bych tam mozna nedaval ;-)

3) veci vyslovene citlivy na vlhko (ted me nic ale nenapada, mozna nejaky chemikalie) bych tam neskladoval vubec.

Ja bych to neresil, my mame celorocne v dome vlhkost v zime do 60% a prez leto dokonce az do 70% vlhkkosti. Nic nam neplesnivy, nesmrdi, nevlhne a elektronika fakci. Jsme tu uz 4 roky. Zakladem je pravidelne vetrat, coz u nas neni problem. V zime poradne rano, odpoledne a vecer pred spanim. Ale stejne merak vlhkosti je elektricky a ja mu moc neverim.-)

Dobrý den
Firma Boanergo nabízí nový systém odvlhčení, jedná se o přetlakový odvlhčovač a není u něj potřeba běhat s kondenzátem ani se o nic dalšího starat, jen si na řídící jednotce nastavíte požadovanou hodnotu vlhkosti a systém se o vše postará, jedinou podmínkou je, aby u místnosti bylo tepleji než venku aspoň po část dne, což je v noci běžné. Pro více informací navštivte boanergo.cz nebo volejte 602 546 244.
S pozdravem
Radek Hornoch

Dobrý den,
tak to je slušná reklamička... Nedalo mi to a podíval jsem se na to a zrovna tak mi to nedá, abych nenapsal svůj názor.

1) Popis "Naše řešení" je psán jakkoliv, jen ne odborně a obsahuje i překlepy ("na základě dat z čiděl...). Např věta:
Celý tento proces je řízen jednotkou, která sleduje poměry uvnitř a vně objektu. - prima, ale poměry čeho že to ta jednotka vlastně sleduje?

2) nechápu v čem je dobrá ta přetlakovost - na mě to působí tak, že systém je jednoduše větrací - nasává chladnější vnější vzduch, který se ohřeje na teplotu místnosti a tím je schopen absorbovat více vodních par, to je celkem primitivní záležitost (viz definice rosného bodu např..) Tento ohřátý a vodními parami "nasycený" vzduch se pak odvětrá a zvnějšku se nasaje nový, studený suchý vzduch. Možná tím zvýšením tlaku dochází k většímu úniku spárami a netěsnostmi kontrukcí, možná. To ale může vyvolat otázku, jestli to těm konstrukcím nevadí, když se přes ně ve větší míře tlačí vzduch zcela nasycený vodními parami (ono se to samozřejmě neprojeví hned, ale hnát vlhkost pod tlakem do stavebních konstrukcí mi připadá jako vysloveně s prominutím zhovadilost.) No a pokud je ten tlak tak malý, že se to neděje, pak zase nemá smysl mluvit o přetlakovém systému, ne? Pak je tu samozřejmě ten "výdech" (úžasné odborné slovo), no ale pak jde vlastně jen o nucené větrání.
Aby to fungovalo, je pochopitelně nutný signifikantní rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou a záleží také na relativní vlhkosti vnějšího vzduchu (pokud bude velmi nasycený a teplota blízká té vnitřní, nebude to fungovat vůbec). Pokud bude vnější vzduch dostatečně chladný (a suchý), bude zase k jeho ohřátí na teplotu místnosti nutná větší energie (o té se tu jaksi vůbec nemluví), čili se bude muset topit.

3) Nikde není uvedená cena (ani orientační)

Takže mě by tohle tedy neoslovilo ani vůbec. Chtělo by to hooodně zapracovat na Vaší webové prezentaci pánové, jinak se asi neprosadíte. Tyhle stránky jsou jak na Herbalife...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru